Polskie Radio Dzieciom

Piątkowe propozycje ciekawych audycji w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 09:00
Bajka "Słowik" H. Ch. Andersena, lekcja języka włoskiego, umiejętności udzielania pierwszej pomocy w podróży i wiele innych ciekawych audycji, zaplanowało na dziś Polskie Radio Dzieciom. Po godzinie 21, jak co dzień, zapraszamy na pasmo dla rodziców.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

11:00-12:00 "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Jezioro Wiktorii, Kanał Panamski i I mistrzostwa świata w piłce nożnej. Co mają z sobą wspólnego tego dowiecie się z programu. ​ 

12:15 "Bajkowy kącik" - Bajka pt. "Słowik" Hansa Christiana Andersena cz.3. 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O diabelskich pieniądzach”.  

15:00-17:00 "Popołudnik" Historia soli jest wcześniejsza niż historia ludzkości. Pierwsze wzmianki na temat soli pochodzą jeszcze ze Starego Testamentu. W Biblii sól była uważana za niezwykle ważną substancję; wierni składali ofiarę Bogu między innymi w postaci soli. W starożytności odgrywała rolę środka płatniczego. Za sól można było dostać wiele cennych produktów i towarów. Rzymianie odkryli zdolności konserwujące soli. Stosowali ją do przedłużenia świeżości mięs, ryb, warzyw, czy serów. Także w starożytnym Rzymie sól odgrywała ważną rolę w handlu. W postaci soli wypłacano żołnierzom pensje; z tego okresu pochodzi słowo solarium oznaczające płatność. W Tybecie i w Etiopii wybijano z soli monety używane jako środek płatniczy. W średniowiecznej Europie rola soli była do tego stopnia doceniana, że wyznaczała drogi handlu międzynarodowego. W tym okresie powstały tzw. "drogi solne", czyli trasy którymi transportowano sól. W programie dzieci dowiedzą się wszystkiego o historii soli.

16:30 "Nauka języka włoskiego" - Jak co tydzień, w każdy piątek uczymy się języka włoskiego. Sei un buon amico? Czy jesteś dobrym przyjacielem? Odpowiedź na to pytanie dzieci znajdą, słuchając kolejnego odcinka Kwiatków języka włoskiego. Mogą wykonać z nami krótki test, aby sprawdzić, jakimi są przyjaciółmi! Audycja współtworzona z Włoskim Instytutem Kultury. 

17:15-17:45 "Rodzina pod żaglami" Apteczki i pierwsza pomoc w domu i w podróży.
Apteczka i umiejętności pierwszej pomocy potrzebne są nie tylko w podróży. Dzisiaj rodzina żeglarzy opowie czego nie może zabraknąć w apteczce przed wypłynięciem w rejs. 

19:10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura. 

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Odkryliśmy, że możemy biegać i skakać po chmurach na planecie Nemus. Mila gotowała dla wszystkich pyszne potrawy. Teraz ujrzeliśmy tajemniczą jaskinię. Tam odkryliśmy skarb. Wulkaniczny amulet, który przeniesie nas na wyspę dinozaurów.​ Audycje tworzy Pascal kaczorowski. 

21:00-23:00 Strefa rodzica - Edukacja domowa licealistów. Ilekroć spotykamy licealistów uczących się w edukacji domowej zaskakuje nas ich samoświadomość, odpowiedzialność i poczucie, że wiedzą gdzie są, co robią i do czego dążą… Czy edukacja domowa zwłaszcza w okresie licealnym, jest dobrym rozwiązaniem? Opowiedzą o tym goście: Mateusz Zabłocki - OpenSpace dla licealistów w ED w Bielsku-Białej oraz Zbigniew Wicher - licealista uczący się w ramach Edukacji Domowej. 

16.05. SOBOTA 

9:00-10:00 "Opowieści Ludów Świata" - W poszukiwaniu legend świata związanych z aktywnością wulkaniczną na Ziemi docieramy na  Hawaje i Nową Zelandię. 

10:00-11:00 "Rodzinny W-F" - Biegnij, biegnij, biegnij... bieg daje Ci poczucie wolności. Michał Odowski opowie o podejmowaniu sportowych wyzwań. Zaczynamy od tych małych i zawsze pamiętamy o tym, żeby aktywność fizyczna dawała nam radość. 

12:00-13:00 "Bajkowy ogród" (prowadzi Pascal Kaczorowski) - 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Dziś porozmawiamy o roślinach miododajnych. Kwiatach, warzywach, owocach. O roślinach, które dzięki pszczołom właśnie mogą rodzić owoce. Skupimy się przede wszystkim na roślinach w naszym ogrodzie. Opowiemy m.in. o czereśniach, wiśniach, jabłoniach, śliwach. Porozmawiamy również o miodach. I spadziowym i lipowym, gryczanym, rzepakowym, akacjowym, wrzosowym a nawet marchewkowym, bo właśnie taki udało nam się zdobyć w pewnym zaczarowanym gospodarstwie.    

Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo


 

Zobacz więcej na temat: edukacja DAB+ #zostańwdomu
Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom wspiera przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:03
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ta stacja radiowa nie nadaje reklam.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Detektyw Maurycy Śladek w Muzeum Wsi Kieleckiej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 20:59
Słynny na całe Polskie Radio Dzieciom detektyw Maurycy Śladek ze swoimi przyjaciółmi, odwiedził dziś Kielecczyznę - region leżący między Małopolską, Mazowszem, ziemią lubelską i łódzką. Jakie przygody go tam spotkały i co ciekawego zobaczył w Muzeum Wsi Kieleckiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Za dużo czy za mało?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 19:01
Za głośna muzyka, a na dodatek za gorąco. Chyba, że lubimy taki klimat. Wtedy jest wspaniale!
rozwiń zwiń