Polskie Radio Dzieciom

Piątkowe propozycje audycji w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 23:59
W piątkowych audycjach dla dzieci i rodziców wybierzemy się w muzyczną podróż do Danii. Poznamy instrumenty, na których gra się w tym kraju.W audycji po godz. 18.00, nasi bohaterowie Królik i Lew, powiedzą jak możemy przyczynić się do dbania o środowisko. W paśmie wieczornym dla rodziców zastanowimy się jaka szkoła może być uznana za dobrą. Czy dobra szkoła to taka w której nie ma ocen? A może decyduje o tym liczba i jakość zajęć pozalekcyjnych? Zapraszamy!
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/Maja Marjanovic

7.00-10.00 - "Poranek" - Zabawki o nietypowych nazwach. Jak wygląda kendama, jak bawić się kiwonem? Przyglądamy się zabawkom o nietypowych nazwach (Klepok, Klik-klak, Kołyska Newtona, Komboloi, Konik z Dalarna, Amigurumi, Lewitron).

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna podróż do Danii. Na jakich instrumentach gra się w Danii? Poznamy słynnych duńskich muzyków i pospacerujemy ulicami Kopenhagi. To tutaj Hans Christian Andersen żył i tworzył swoje baśnie.

11:00-12:00 "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - W piątkowej podróżniczej audycji Wojtka i smoka Adasia bocian Florian opowie o Saharze, a autorzy audycji opowiedzą o gorączce złota w Ameryce, a także będą podziwiać most nad cieśnina Golden Gate w San Francisco. 

12:15 "Bajkowy kącik" - Bajka pt. „Do czego służy fontanna”. 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „Jak utopiec zapłacił furmanom za przeprowadzkę”.

16:30 "Nauka języka włoskiego" - Kolejna lekcja "Kwiatków Języka Włoskiego" pt. Odkryj Neapol! Miasto słońca i morza​. Audycja przygotowana we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury. 

17:15-17:45 "Rodzina pod żaglami" - Co można, a co trzeba jeść w podróży. Jakie wartościowe posiłki można łatwo i szybko zrobić dla całej rodziny w podróży. 

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Światowy Dzień Środowiska. Jak możemy przyczynić się do dbania o środowisko. Zanieczyszczenia morskie, przeludnienie, globalne ocieplenie i zbrodnie przeciwko przyrodzie - współczesne problemy, które narastają na linii człowiek - przyroda. Co możemy zrobić, aby sobie z nimi poradzić opowie Jacek Bożek z Klubu Gaja, jednej z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce. 

19:10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura. 

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Wulkaniczny amulet przeniósł naszych bohaterów na planetę zegarów. Wszechobecne tykanie nas otacza. Każdy zegar pokazuje inna godzinę. Staramy się rozwikłać tajemnice takiego stanu rzeczy. Wszystkie drogi prowadzą do wybitnego tancerza o imieniu Heinz. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.  

21:00-23:00 Strefa rodzica - Po czym poznać dobrą szkołę? Czy to taka, w której nie ma ocen czy może ta z najbogatszą ofertą zajęć pozalekcyjnych? Rozmowa z drem Michałem Kiersnowskim, dyrektorem Collegium Leonium. 

6.06. SOBOTA  W POLSKIM RADIU DZIECIOM

10:00-11:00 "Rodzinny W-F" - Domowe sposoby na utrzymanie formy. Choć podczas kwarantanny musimy zostać w domu, to nie oznacza to brak ruchu. Zachęcimy do fizycznej aktywności.

11:00-12:00 "Śpiewajmy z chórem Agaty Steczkowskiej" - Kilka dni temu świętowaliśmy Dzień Dziecka. To najwspanialsze święto w roku, na które czeka każde dziecko. Dyrygentka i założycielka chóru, Agata Steczkowska zabierze nas do świata swojego dzieciństwa. 

13:00-14:00 "Kurtyna w górę" - Dziś Kulfon i Monika w domowym teatrze przedstawią dzieciom bajkę „Lis i koza” według Ezopa.

17.15-17.45 - "Rodzina pod żaglami" - Co można, a co trzeba jeść w podróży. Jakie wartościowe posiłki można łatwo i szybko zrobić dla całej rodziny w podróży.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Światowy Dzień Środowiska. Jak możemy przyczynić się do dbania o środowisko. Zanieczyszczenia morskie, przeludnienie, globalne ocieplenie i dewastacja przyrody - współczesne problemy, które narastają na linii człowiek - przyroda. Co możemy zrobić, aby sobie z nimi poradzić opowie Jacek Bożek z Klubu Gaja, jednej z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Po czym poznać dobrą szkołę? Czy to taka, w której nie ma ocen czy może ta z najbogatszą ofertą zajęć pozalekcyjnych? Rozmowa z Michałem Kiersnowskim, dyrektorem Collegium Leonium.

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 07:55
Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta "Głosem dziecka vol.1". Nagroda w I Konkursie Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 08:00
Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Polskie Radio Dzieciom prezentują dwupłytowy album będący zwieńczeniem pierwszej odsłony Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Udział w nagraniu płyty wzięli m.in. Ala Tracz, Aleksandra Brzuszkiewicz, Aleksandra Kędra, Staś Kukulski i Eryk Waszczuk, dziecięce gwiazdy zdobywające coraz większą popularność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Dama i dżentelmen

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 19:01
Czy dżentelmen zawsze nosi okrągły kapelusz a przy śniadaniu czyta gazetę? A może wystarczy że jest uprzedzająco uprzejmy?
rozwiń zwiń