Polskie Radio Dzieciom

Piątkowe propozycje ciekawych audycji w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 08:45
Z okazji Dnia Kota Garfielda i Dnia Leniwych Spacerów, zajmiemy się królami leni w świecie zwierząt. Ponadto porozmawiamy z o wspólnych, rodzinnych wakacjach. Jak sprawić by były ciekawe dla wszystkich członków rodziny i uwzględniały zdanie i potrzeby wszystkich podczas planów wakacyjnych? Tradycyjnie po 21.00 zapraszamy na dwugodzinną audycję dla rodziców, a w niej kontynuujemy wątek wakacyjny i powiemy o wakacjach pod namiotem w czasach pandemii. Jak będzie wyglądać rzeczywistość obozów i kolonii w czasie zbliżających się wakacji. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Wczoraj swoje 78. urodziny obchodził Paul McCartney, dlatego dziś o tym artyście i współtworzonym przez niego słynnym zespole The Beatles. 

11:00-12:00 "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Krótka wizyta w Hollywood, długa rozmowa o początkach kinematografii, czyli audycja na filmowo. 

12:15 "Bajkowy kącik" - Legenda o Zamku w Melsztynie. 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. "Jak utopiec z chłopem buchali na fajeczki". 

15:00-17:00 "Popołudnik" - Nie wyrzucaj, to się przyda! Dziś porozmawiamy o tym jak można "przetworzyć" śmieci. Jak pozornie nieprzydatne rzeczy mogą okazać się nam bardzo potrzebne. O cienkowarstwowych suszarniach odpadów i odzyskiwaniu energii z procesów produkcyjnych opowie Piotr Bartoszewski z Politechniki Warszawskiej.​ 

17:15-17:45 "Rodzina pod żaglami" - Jak wspólnie, całą rodziną wybrać ciekawe wakacje? Jak uwzględnić zdanie i potrzeby wszystkich podczas planów wakacyjnych. Rodzina podróżników pomoże słuchaczom jak zaplanować super wakacje. 

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Z okazji Dnia Kota Garfielda i Dnia Leniwych Spacerów, zajmiemy się królami leni w świecie zwierząt.  Leniwce większość swojego życia spędzają, zwieszając się z gałęzi. To pozycja tak naturalna dla leniwców, że ich organy wewnętrzne są ułożone inaczej, niż u innych ssaków. Wszystko po to, żeby organizm leniwców działał jak należy. Bardzo spowolniony metabolizm leniwców sprawia że w jego niewielkim żołądku trawienie zjedzonego liścia może przeciągnąć się do 30 dni. Poruszają się bardzo wolno, średnio jakieś 3 metry na minutę. O leniwcach i innych rekordzistach w lenistwie, opowie Magdalena Smolińska, była opiekunka leniwców w warszawskim zoo. 

19:10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura. 

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. W tym tygodniu czeka nas wyprawa do Krainy Kwiatów. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić. 

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Wakacje pod namiotem w czasach pandemii. Jak będzie wyglądać rzeczywistość obozów i kolonii w czasie zbliżających się wakacji. Na jakich warunkach można wysłać dziecko na obóz, czy można będzie je odwiedzić i inne zagadnienia związane z nową sytuacją. Gość: Zofia Józefowicz-Paszewska, adwokat.​ 

20.06. SOBOTA  W POLSKIM RADIU 

9:00-10:00 "Opowieści ludów świata" - Przed nami najkrótsza noc w roku, nazywana Nocą Kupały lub Nocą Świętojańską. Dawniej początek lata był okazją do wielkiego świętowania. Wyrazem tego były obchody świętojańskie, w których ludzie z uśmiechem na twarzy witali nadchodzące wielkimi krokami lato. Dziś legendy związane z tym niezwykłym świętem. 

10:00-11:00 "Rodzinny W-F" - Międzynarodowy Dzień Surfingu. Korzenie jazdy na falach sięgają około IV wieku n.e. Jednak dopiero w latach 20. XX wieku surfing zaczynał być znany. Powstały pierwsze stowarzyszenia, ale duże nieporęczne deski, trudne do manewrowania, ważące więcej niż 45 kilogramów nie sprzyjały jego popularyzacji. Jak wygląda rozgrzewka surfingowa, jak dbać o sprzęt oraz kto może uprawiać ten sport - tego dowiemy się w dzisiejszej audycji. Gość z Surf People szkoły kitesurfingu i surfingu z Władysławowa. 

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja #zostańwdomu
Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 07:55
Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Szczotką czy pędzlem?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 08:00
Szczotka do zębów, do podłogi czy do włosów? Czas na porządki, szczotki i pędzle w dłoń!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy dbać o oceany od najmłodszych lat?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:00
Morza i oceany zajmują 70 procent powierzchni Ziemi. Wytwarzają też większość tlenu i wpływają na zmiany klimatu. Są także domem dla wielu zwierząt. Zdrowie tych akwenów jest bardzo ważne dla człowieka. Morza i oceany dają nam pożywienie i pracę. Dlatego, żeby zwrócić uwagę ludzi na potrzeby oceanów, 8 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Oceanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak trenuje najszybszy człowiek świata?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 14:00
Tunele aerodynamiczne to wielkie hangary, w których tworzy się takie warunki, jakie panują w powietrzu. Tunele poziome są czasem tak duże, że są w stanie pomieścić kilka ciężarówek, albo samolot. Zostały wymyślone przez Amerykanów, którzy dostrzegli w nich szansę na oszczędności w szkoleniu swojej armii. Sprawdza się w nich choćby możliwości aerodynamiczne samolotów.
rozwiń zwiń