Polskie Radio Dzieciom

Poniedziałkowe propozycje dla dzieci i rodziców w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 09:00
Edukacja matematyczna, muzyczna, plastyczna, przyrodnicza i ekologiczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jakie propozycje stacja przygotowała na dziś?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/STEKLO

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - W niedzielę obchodziliśmy wyjątkowe święto - Dzień Muzyki. Dziś kontynuując opowiemy czym jest muzyka i zaprezentujemy najpiękniejsze utwory muzyki poważnej. 

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś"

W Polskim Radiu Dzieciom pięknie

Leszek z Misiem się kłaniają

Zaraz każdy się uśmiechnie 

Opowieści zaczynają... 

Rozpoczęła się kolejna, ulubiona przez dzieci, pora roku - lato! Kojarzy nam się najczęściej z wakacjami i czasem wolnym od szkoły. Dowiemy się od Leszka jakie są pory roku, czym się charakteryzują i czy wszędzie są cztery jak w Polsce.  

12:15 "Bajkowy kącik" – Bajka o Honoratce i córkach rzeźnika. 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „Jak utopiec rozrzucał babioki​". 

14:30 "Dr Witaminka" -  Co powinien jeść chłopiec i dziewczynka? Najlepiej wie „Dr Witaminka”, czyli połączenie dietetyka i mamy. Joanna Neuhoff-Murawska wraz z Grzesiem - małym dietetykiem i przyjaciółmi: prof. Nutką oraz dziećmi z zespołu Oreganki, od poniedziałku do piątku przekonują najmłodszych słuchaczy, że do picia najlepsza jest woda, chrupania: marchewka, a kiedy mamy ochotę na coś słodkiego, możemy przyrządzić sobie - najlepszą na świecie sałatkę owocową. W tym tygodniu Dr Witaminka i Pan Dietetyczek opowiedzą o tym, co rośnie w lesie i czy wszystko można z niego zjeść. 

15:00-17:00 "Popołudnik" – Noc Kupały zw. potocznie nocą świętojańską (związane z letnim przesileniem Słońca)​ obchodzone w tym roku w nocy z 20 na 21 czerwca. Co dzieje się podczas tego święta i z jakimi obrzędami się wiążę dowiemy się z programu. 

15:30 "Słowo do słowa" - Pochodzenie i znaczenie imion Jan i Paulina. 

17:15-17:45 "Skarbonka" - Budzik dzwoni to już ostatni tydzień szkoły! Czy budzik może obudzić gospodarkę będąca w kryzysie? Dziś o tym jakie mechanizmy wybudzają gospodarkę z recesji. 

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" – Jak zorganizować sobie czas podczas wakacyjnych podróży, aby się nie nudzić (pociąg, samochód). Czy koniecznie musimy brać ze sobą tabun rzeczy, czy wystarczy jedna, ale właściwie wybrana? A może nic nie będzie nam potrzebne poza dobrym humorem i pomysłowością? Rozmowa z Cecylią Bucholc-Golką zajmującą się psychopedagogiką kreatywności.

19:10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura. 

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić. 

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - W dzisiejszej Strefie Rodzica zaglądamy za zazwyczaj zamknięte drzwi pokoju nauczycielskiego i podsłuchujemy rozmowy Superbelfrów - nieformalnej grupy eduzmieniaczy, czyli nauczycieli, którzy próbują odmienić polski system edukacji od środka. Razem z nimi zerkniemy na ostatnie 3 miesiące zdalnego nauczania i spróbujemy podsumować ten czas z lekkiego dystansu, jaki daje nam świadomość końca roku szkolnego. Podpowiemy też, co zrobić, żeby od września nauka zdalna lub nauka hybrydowa (częściowo zdalna, częściowo stacjonarna) miała sens - w zależności od tego, jaka forma ostatecznie zostanie wybrana, bo raczej klasyczny model edukacji na razie nie wróci. No i pogadamy o tym, czy jesteśmy świadkami rewolucji, czy też ewolucji w nauczaniu i czy polska szkoła zmieniła się już na stałe. Goście:
- PRZEMYSŁAW STAROŃ, etyk, kulturoznawca, filozof z liceum w Sopocie, Nauczyciel Roku 2018, nominowany do nagrody Global Teacher Prize 2020, zwanej nauczycielskim Noblem;

- MARZANNA NOWACKA-DUDA, dyrektorka Zespołu Szkół nr 6 we Wrocławiu;

- MARTA FLORKIEWICZ-BORKOWSKA, nauczycielka języka niemieckiego w szkole w Pielgrzymowicach, Nauczycielka Roku 2017;

- KRZYSZTOF CHOJECKI, nauczyciel matematyki w Szkole Otwartej, prowadzący lekcje w Korki.tv, twórca kanału na YouTube Pi-stacja Matematyka;

- DAWID ŁASIŃSKI, nauczyciel chemii w szkole w Koziegłowach, znany jako Pan Belfer z YouTube'a;

- MACIEJ DANIELUK, nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole w Damasławku, współautor z Dawidem Łasińskim kursów online z aplikacji i programów wspierających edukację.​ 

23:00-1:00 "Co nam w duszy gra?" - Gośćmi programu będą muzycy: Kamila Dauksz rozpoznawana dzięki unikatowemu połączeniu śpiewu i gry na wiolonczeli oraz Tomek Boruch, gitarzysta jazzowy. Ponadto zaprezentujemy nowe płyty, na czele z Lady Gaga, Norah Jones, Olena i Tęskno. 

Wtorek w Polskim Radiu Dzieciom 

7:00-10:00 "Poranek" - Świętujemy Dzień Taty. Dowiemy się jak i kiedy obchodzony jest Dzień Taty w różnych krajach. 

7:30 Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r. Wykonawcy:  Rysiówna Zofia (Maryka Cuthbert   _Aktor ); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert   _Aktor ); Herz Lechosław (Zawiadowca stacji   _Aktor ); Bielska Olga (Małgorzata Linde   _Aktor ); Bezak Monika (Ania Shirley   _Aktor dziecko). 

8:30 "Smak na tak" - Przygotowujemy owocowy torcik dla taty. 

9:30 "Warsztat Małego Artysty" - Praca wakacyjna na talerzyku papierowym. 

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Płyta "Głosem dziecka vol.1". Nagroda w I Konkursie Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 08:00
Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Polskie Radio Dzieciom prezentują dwupłytowy album będący zwieńczeniem pierwszej odsłony Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Udział w nagraniu płyty wzięli m.in. Ala Tracz, Aleksandra Brzuszkiewicz, Aleksandra Kędra, Staś Kukulski i Eryk Waszczuk, dziecięce gwiazdy zdobywające coraz większą popularność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Wyprawa 125. Gorczańska przygoda

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 18:11
Po 17 tygodniach przerwy rodziny uczestniczące w Dzikiej Odysei - Ekspedycji Pionierów znów ruszyły na szlak i przyjechały do Gorczańskiego Parku Narodowego. Dwa lata wcześniej niezapomnianą przygodę przeżyli tam bohaterowie słuchowiska Strażnicy Dzikiego Królestwa. Aby zostać przyjaciółmi Parku musieli podjąć wiele wyzwań. Posłuchajcie jak poradzili sobie z pierwszymi zadaniami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Szczotką czy pędzlem?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 08:00
Szczotka do zębów, do podłogi czy do włosów? Czas na porządki, szczotki i pędzle w dłoń!
rozwiń zwiń