Polskie Radio Dzieciom

Poniedziałkowe propozycje dla dzieci i rodziców w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 08:00
Nowy tydzień z Polskim Radiem Dzieciom upłynie pod hasłem bajek, słuchowisk, eksperymentów i ciekawej edukacji. W poniedziałek nie zabraknie ciekawostek o historii lampy naftowej, rozmów o krakowskich legendach oraz przepisu na smaczne, czekoladowe fondue. W paśmie wieczornym dla rodziców powiemy o wakacjach spędzanych wspólnie z pupilami - o tym, jak zapewnić im odpowiednią opiekę podczas letnich wyjazdów. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/pcdazero

8.30 - "Smak na tak" - Przygotowanie pysznego, zdrowego a do tego pięknie wyglądającego posiłku jest wielką sztuką. My uczyniliśmy z tego dobrą zabawę. Już z samego rana czekamy ze wszystkimi składnikami potrzebnymi do wykonania kulinarnego dzieła, które da energię na cały dzień. Nasze spotkania są także pretekstem do rozmowy o potrawach, produktach i zasadach zdrowego odżywiania. W tym tygodniu będzie królowała czekolada. W poniedziałek uczymy się przygotować czekoladowe fondue.

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Jacek Cygan - legendarny już autor tekstów piosenek, w tym bardzo wielu dla dzieci. Dziś obchodzi swoje 70-te urodziny. Posłuchamy jego największych hitów i przyjrzymy się historii ich powstania. 

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Historia uprawy i wykorzystania kukurydzy w przemyśle spożywczym. Polenta, mamałyga, nachosy, tortille i wiele innych doskonałych dań z kukurydzy. Czy Miś Michaś tym razem naje się do syta? 

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka o tym, dlaczego warto znać języki obce, i w czym ta znajomość może nam pomóc. 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść pt. „Jak stary górnik dostał złoto za bób”.

15.00-17.00 - "Popołudnik" - Lampy, lampki, latarki i latarnie. Od kiedy używamy lampy naftowej, gazowej i elektrycznej? Kto zajmował się w przeszłości zapalaniem latarni ulicznych i skąd się wzięła lampa Alladyna?

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" -  Śladami krakowskich legend. Lajkonik, smok Wawelski, skarby krzysztoforskie i wiele innych. Wszystkie przybliży nam przewodnik po Krakowie Monika Hyła.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

Wakacje to trudny czas dla zwierząt, nie tylko domowych. W jaki sposób zadbać o naszych pupili podczas wakacji, zapewnić im odpowiednią opiekę podczas wyjazdów, i nie zachwiać ich poczuciem bezpieczeństwa. W jaki sposób możemy pomagać zwierzętom, które żyją obok nas, i w czasie letnich miesięcy również mogą potrzebować naszej pomocy. Jak pomagając nie zaszkodzić.

Goście: Anna Budzińska, Maciej Bekier z gabinetu weterynaryjnego "Uprzejmy Łoś", prowadzą również hotel dla zwierząt. Zaprasza Marcin Perfuński.

23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" - Pierwszym gościem będzie wokalistka Lidia Kopania - radiowa prapremiera jej dwóch nowych utworów. A o sezonie jesiennym i mega premierach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej opowie dyrektor Waldemar Dąbrowski. Ponadto nowości muzyczne - Julia Marcell, Justin Bieber, The Black Eyed Peas.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja #zostańwdomu
Zobacz także
Czytaj także

Dawne obrzędy letniego przesilenia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 19:20
Pierwszy dzień lata to także najdłuższy dzień w roku po którym następuje najkrótsza noc. Na półkuli północnej, czyli w naszej części świata, jest to data między 21 a 22 czerwca. Nasi przodkowie witali lato rozpalając ogromne ogniska nazywane sobótkami, tańcząc i śpiewając radośnie. Dawne ludy bałtyckie, germańskie i słowiańskie, łączyło wiele podobnych zwyczajów związanych z letnim przesileniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grecja - jej historia i najpiękniejsze mity

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 18:30
Grecja to miejsce, do którego chętnie się wraca dzięki jej kulturze, mitom i źródłom europejskiej cywilizacji. Za kolebkę kultury Grecji uważa się górzysty południowy kraniec półwyspu bałkańskiego otoczony lazurową głębiną Morza Jońskiego, Kreteńskiego Egejskiego i Śródziemnego. Jak zmieniały się jej granice?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest wyspa i co ją różni od półwyspu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 19:56
Szczurom lądowym wydaje się czasem, że morza i oceany to takie bezdroża i bezkres oraz, że czasem przez lornetkę można zobaczyć jakąś chmurę. Tymczasem na morskich mapach znaleźć można mnóstwo wysp. Bohaterowie audycji "Leszek i Miś Michaś" zastanawiali się jak powstały wyspy i jakimi przyprawami pachną.
rozwiń zwiń