Polskie Radio Dzieciom

Gdzie się chowa fatamorgana?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 07:01
Jak reagować, gdy widzimy, że dzieje się coś złego? W Polskim Radiu Dzieciom krótki kurs pierwszej pomocy oraz wiele wakacyjnych propozycji, w tym wycieczka na największe pustynie świata wraz z Filipem i Leopoldem. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Jakub Czajkowski

Zapraszamy na kolejne wakacyjne audycje!

10:00-11:00 "Muzyczne podróże"  - Wyprawa do Rzymu i opowieści o włoskiej muzyce.

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś"  - Kim będziesz jak dorośniesz? Zastanawiamy się nad tym z Leszkiem i Misiem Michasiem, przedstawiając kilka propozycji ciekawych zawodów.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik"  - Bajka "Wyprawa do dżungli".

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki"  - Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. "O Diablim Młynie na Girowej".

15:00-17:00 "Popołudnik"  - Jak reagować, gdy widzimy, że dzieje się coś złego. Krótki kurs pierwszej pomocy. Rozmowa z Anną Podgrudną, naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego m.st. Warszawy.

15:30 "Słowo do słowa"  - wyjaśniamy słowa grahamka, prysznic.

16:30 "Wakacyjne rozmówki - niemiecki" - 10-letnia Józefina w rozmowie z Joachimem opowie o swojej przygodzie z językiem polskim i dlaczego dla wielu Polaków język niemiecki brzmi twardo i agresywnie.

17:15 "Zbieraj z klasą" - Tym razem zajrzymy do ogródka i tego, jakie plony oferuje nam w najpłodniejszym okresie. To, co sami w nim wyhodujemy, to najbardziej ekologiczne jedzenie jakie możemy spotkać, a jego resztki mogą posłużyć jako idealne podłoże pod przyszłoroczne plony. W jaki sposób w pełni i ekologicznie korzystać z darów ogrodu porozmawiamy już w czwartek.

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Pustynia Sahara, Namib, Karru, Kalahari, Gobi i wiele innych... Która pustynia jest największa? Jakie zwierzęta tam żyją? Czym jest fatamorgana? Wszystkiego dowiemy się od podróżniczki Anny Kwiatkowskiej.

19:10 "Książka do poduszki" - - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy"  - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

21:00-23:00 "Strefa rodzica"   -

Od 1. lipca startują zapisy na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki! Ta tegoroczna jest szczególnie trudna. W spotkaniach festiwalowych, ze względów bezpieczeństwa, będzie mogło uczestniczyć zdecydowanie mniej dzieci, niż w roku ubiegłym. Część spotkań będzie transmitowanych on-line. Dla wielu dzieci mieszkających poza granicami Polski będzie to znakomita okazja do poznania polskich twórców. Festiwal zostanie zainaugurowany 23. lipca w czasie rejsu statkiem o wdzięcznej nazwie “Pirat".

Na pokład razem z ojcami i dziatkami wejdzie ambasador Festiwalu - Józef Wilkoń, autor plakatu promującego tegoroczną edycję. Ponadto nad morzem będzie  można spotkać: Mariannę Sztymę, Pana Poetę, Agatę Królak, Basię Flores, Tomasza Małkowskiego, Piotra Sochę, Natalię Uryniuk, Elżbietę Pałasz, Joannę Czaplewską i Mariannę Oklejak. W ramach wydarzeń on-line oraz transmisji wystąpi: Barbara Gawryluk, Krzysztof Piersa, Agnieszka Mielech, Paulina Chmurska, Jarosław Kaczmarek i Bartosz Szczygielski. O Festiwalu opowie Agnieszka Karp-Szymańska, dyrektor programowy.

W 'Strefie rodzica" Porozmawiajmy także z dziećmi o suszy. Susza, skażenie i powodzie to zjawiska, o których mówi się dużo, ale jak o nich rozmawiać z dziećmi? Jak tłumaczyć sobie i rodzinie konieczność zakręcania kranu albo fakt, że ślad wodny naszych dżinsów to ok. 11.000 litrów wody? Susza i kryzys klimatyczny nie poczekają, dlatego jedną z pierwszych wystaw dla rodzin otwartych po pandemii jest "Przeciek", wystawa autorstwa kolektywu Mamy Projekt dotycząca wody prezentowana we wrocławskim Hydropolis. Gość: Małgorzata Żmijska z kolektywu "Mamy Projekt" i współautorka przedsięwzięcia.


Piątek:

8:00-10:00 "Poranek" - Poranek w kolorze truskawek. Zajadamy się truskawkami i opowiadamy o wszystkim co z nimi związane.

​8:30 "Smak na tak" - kończymy czekoladowy tydzień - czekolada na ostro.

8:45 Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.
Wykonawcy: Rysiówna Zofia (Maryla Cuthbert _Aktor ); Romantowska Anna (Ania Shirley _Aktor ); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert _Aktor ); Konarowski Mirosław (Gilbert Blythe _Aktor ); ​

9:30 "Pocztówka z wakacji" - tworzymy wakacyjne plany.

Zapraszamy!

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Letnia ramówka pełna muzyki, podróży i zabawy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:25
W sobotę 27 czerwca Polskie Radio Dzieciom wprowadziło letnią, wakacyjną ramówkę, bogatą w nowe audycje muzyczne, podróżnicze i kulturalne. I tak Szymon Radzimierski w czasie wakacji zabierze słuchaczy w najdalsze zakątki świata, Iza Żukowska w miejsca pełne muzyki, Zbigniew Murawski opowie, jak aktywnie i bezpiecznie spędzić czas, a 13-letnia Maja poleci najlepsze lektury na wakacje. Letnia oferta programowa Polskiego Radia Dzieciom będzie obowiązywać do 31 sierpnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słoneczne wakacje z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 23:01
Jak gra perkusja, co wymyślił Nikola Tesla i kto odkrył jak się robi czekoladę - to tylko niektóre z tematów dzisiejszych audycji. W Polskim Radiu Dzieciom będzie się mnóstwo działo. Posłuchajcie! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwiękowa podróż po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 07:01
Hejnał na tynku, buczenie statków w porcie, pobrzękiwanie owczych dzwonków na hali.. Potraficie zgadnąć miejsca na mapie Polski, z którymi można te dźwięki połączyć? 
rozwiń zwiń