Polskie Radio Dzieciom

Smok Adaś i jego wyprawa do skansenu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 15:46
Willa letniskowa, drewniany kościół, piętrowy dom czynszowy oraz budynek przystanku tramwajowego są rozmieszczone wzdłuż dwóch brukowanych "kocimi łbami" uliczek. Tak wygląda Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Miasto Łódź przez wieki słynęło także z produkcji materiałów na ubrania czy samych ubrań. W XIX wieku było ośrodkiem przemysłu tkackiego i sukienniczego.
Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach KiszewskichFoto: Shutterstock.com/Maciej Rawluk

Właśnie do Łodzi Wojtek postanowił zabrać Smoka Adasia. Było to wtedy, kiedy zepsuła im się magiczna gra i trzeba było ją oddać do naprawy. Smok Adaś chciał zbudować drewniany domek w naszym radiowym ogródku. Do pomocy przy budowie namówił nawet Misia Michasia, ale nie przypuszczał, że zbudowanie takiego domu to tak bardzo skomplikowana sprawa. Aby sprawdzić jak taki drewniany domek wygląda, postanowili wybrać się do łódzkiego skansenu.

Posłuchaj
50:37 smok adaś 03.07.mp3 Skarby znalezione w łódzkim skansenie (Wyprawy smoka z człowiekiem/Polskie Radio Dzieciom)_3.07.2020. 

Skansen to takie muzeum pod chmurką - miejsce, gdzie drewnianych domów stoi bardzo dużo i są bardzo różnorodne. Jak wyglądają wille letniskowe w tym skansenie? Czemu w skansenie można spotkać misie? I czy w Łodzi jest pomnik Misia Uszatka? Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja : Leszek i Miś Michaś
Prowadzi: Leszek Filipowicz
Data emisji: 9.07.2020.
Godz. emisji: 11.00.

Audycja "Leszek i Miś Michaś" w pn. wt. i czw. w godz. 11.00 - 12.00.

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Słuchając różnych perypetii oraz przygód Misia i Leszka poznacie też dalszą rodzinę Michasia z seniorem rodu, na czele. Dziadek Ignacy to sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów i fabryk... który potrafi odpowiedzieć na wiele trudnych pytań.

Polskie Radio Dzieciom to jedyne radio w Polsce, które przez całą dobę nadaje audycje skierowane do dzieci i ich rodziców. Można go słuchać przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz darmową aplikację na smartfony. Wybrane audycje dla dzieci i rodziców, słuchać można także na platformie Polskiego Radia podcasty.poskieradio.pl oraz w aplikacji Polskiego Radia.

Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.
Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ Polskie Radio Dzieciom nie emituje żadnych reklam!

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Polinezyjskie powieści w "Opowieściach ludów świata"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 15:58
Gdzieś daleko od nas, za ekwadorskim archipelagiem Galapagos i atolem Palmera leży wyspa Nauru. Ten mały kawałek lądu, jest, po Monako i Watykanie, najmniejszym krajem świata. Od równika dzieli go tylko kilkadziesiąt kilometrów, a każdy ląd, który jest tak blisko "linii" dzielącej planetę na dwie półkule, znajduje się przecież w życiodajnej, najbardziej nasłonecznionej, części Ziemi. Rośliny, które tam rosną rozmnażają się i owocują szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wulkany Ziemi. Pradawne legendy andyjskich wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:00
W bajkowej i pełnej pradawnych legend wędrówce, podążamy szlakiem największych wulkanów na Ziemi. Ostatnio przemierzyliśmy najbardziej aktywnie sejsmicznie obszary naszej planety czyli Pacyficzny Pierścień Ognia. Ciągnie się on wzdłuż wszystkich kontynentów na Oceanie Spokojnym. To tam skupiona jest największa liczba wulkanów, a większość wysp ma pochodzenie wulkaniczne. Dzieje się tak ponieważ dno Pacyfiku leży na największej płycie tektonicznej Ziemi zwanej pacyficzną, która nieustannie porusza się i trze o inne otaczające ją płyty powierzchni kuli ziemskiej. Co powodują te ruchy? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Domowe zwierzaki

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 23:11
Czy macie w domu jakieś zwierzę? Najczęściej są to psy lub koty, ale w domu można także trzymać na przykład świnki morskie, chomiki lub króliki..
rozwiń zwiń