Polskie Radio Dzieciom

Propozycje audycji na czwartek w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 23:02
Już o 8.45 zapraszamy do wysłuchania kolejnej części słuchowiska "Chatka Puchatka". Po 10.00 zapraszamy na muzyczną wyprawę do Portugalii, zaś między 15.00 - 17.000 będzie okazją by poznać zawody, które wymagają specjalnej odzieży. W paśmie wieczornym dla rodziców po godz. 21.00 porozmawiamy o inicjatywie rejsów "Żegluj z tatą". Zapraszamy!
Studio emisyjne Polskiego Radia Dzieciom
Studio emisyjne Polskiego Radia DzieciomFoto: Polskie Radio

Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 7:00-10:00 Cykl "Dźwięki wakacji", "Dzień Włóczykija" - dźwięki z Doliny Muminków. Dzień Włóczykija to święto wszystkich, którzy nie lubią zbyt długo przebywać w jednym miejscu, ale za to kochają wędrować, włóczyć się w poszukiwaniu przygód. W Poranku zaglądamy do Doliny Muminków i przywołujemy jej najbardziej charakterystyczne dźwięki. Spróbujemy odgadnąć na jakim instrumencie grał Włóczykij i zastanowimy się którzy bohaterowie "czasem siedzą pod podłogami u ludzi i kiedy wieczorem robi się cicho, słychać, jak tam drepczą i szurają". Może uda nam się to szuranie wyjątkowo po 8.00 usłyszeć?

8:30 Smak na tak Przepis na pączki 

8:45 Słuchowisko: "Chatka Puchatka". Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r.

9:30 Pocztówka z wakacji Twórcze spędzanie wakacji. Zabawy, zwiedzanie ciekawych miejsc, pomysły na to, co można robić w wakacje.

10.00-11.00 Muzyczne podróże. Muzyczna wyprawa do Portugalii (rocznica urodzin królowej fado, legendarnej portugalskiej pieśniarki Amalii Rodrigues)

10:30 Rytmika Rozśpiewanka i gimnastyka języka. 

11.00-12.00 Leszek i Miś Michaś Leszek i Miś Michaś odbędą dziś wakacyjną wyprawę do lasu. Miś Michaś będzie chciał dowiedzieć się o grzybach jak najwięcej. Leszek opowie o grzybach, które można spotkać w naszych lasach ale także o tych bardziej dla nas egzotycznych np. grzybach shitake czy mun. Nie wszystkie grzyby nadają się do jedzenia, ponieważ są trujące. Przed nimi będzie ostrzegał dziadek Ignacy. 

12:15 Wakacyjny Bajkowy kącik Bajka pt "Kiedy coś się popsuje.." 

14:00 Bajanie Kulfona i Moniki Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. "Świnia zionąca ogniem". 

15.00-17.00 Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom. Zawody, które wymagają noszenia specjalnej odzieży? Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się z noszeniem w pracy specjalnych strojów. Jak wygląda strój kominiarza, piekarza albo strażaka?  

15:30 Słowo do słowa poznajemy eponimy - wyrazy powstałe od nazw własnych, np. imion i nazwisk. Dziś o słowie "bojkot".

16.45 Mali Naukowcy, odbijanie kształtu na piasku. Czy piasek zapamiętuje kształt? Tak! Ale dlaczego? Na to pytanie odpowie Magister Sprężynka. 

17.15- 17.45 Zbieraj z klasą. Ekologiczny quiz dla rodzin, czyli zadania i pytania ekologiczne dla całych rodzin, poszerzające świadomość ekologiczną. 

18.00-19.00 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem.Wakacje w Kambodży. Wraz z naszym gościem, wokalistą - Antkiem Smykiewiczem wybierzemy się do Kambodży na baaaardzo długie, ale produktywne wakacje. Antek opowie nam o tym, jak jego azjatyckie wakacje zaplanowane na 2 tygodnie wydłużyły się o ponad 100 dni, co warto zobaczyć w Kambodży i o swoim nowym utworze, który przywiózł właśnie z tego kraju. 

19.00-21.00 Wieczorne Pogaduchy. Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.  

19:10 Książka do poduszki kolejny fragment baśni H.Ch. Andersena „Calineczka”. Czyta Anna Wójcikiewicz. 

Polskie Radio Dzieciom dla rodziców:

21.00-23.00 Strefa Rodzica.  Z  Piotrem Jaroszem - organizatorem rejsów "Żegluj z Tatą" porozmawiamy o  inicjatywie rejsów, ich przebiegu i  dlaczego warto jest żeglować akurat z tatą.

W drugiej części audycji tematem będzie głaskanie i przytulanie. O tym jak ważne jest głaskanie i przytulanie, co nam daje, szczególnie w czasach, kiedy wszędzie mówi się o zachowaniu dystansu społecznego. Mowa będzie nie tylko o głaskaniu drugiego człowieka, ale też zwierzaka i  klepaniu się i przytulaniu np. przez sportowców. Gościem audycji będzie Maria Rotkiel ,terapeutka, psycholog, trenerka motywacyjna rozwoju zawodowego i osobistego. 

Piątek 24 lipca

8.00-10.00 Poranek w PRD. Nasze małe fanaberie. Porozmawiamy o rożnych przyzwyczajeniach, które towarzyszą nam w życiu codziennym. Czym są fanaberie i czy możemy się bez nich obejść? O tym w dzisiejszym Poranku.

8:30 Smak na tak Dzień Pszczółki Mai czyli miodek, miodek, 

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka"Słuchowisko na podstawie książki Alana AlekxandraMilne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r.

9:15 Co czyta Maja? Maja zaproponuje książki przy czytaniu, których jest spore ryzyko, że będziecie chichotać na każdej stronie. "Nie odrobiłem lekcji, bo...", "Spóźniłem się do szkoły, bo..." Davide Cali oraz "Żegnaj, Skarpetko!" i "Feralne urodziny ze skarpetką" Benjamin Chaud.​

Zapraszamy!

jo

 

 

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Domowe zwierzaki

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 23:11
Czy macie w domu jakieś zwierzę? Najczęściej są to psy lub koty, ale w domu można także trzymać na przykład świnki morskie, chomiki lub króliki..
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smok Adaś i jego wyprawa do skansenu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 15:46
Willa letniskowa, drewniany kościół, piętrowy dom czynszowy oraz budynek przystanku tramwajowego są rozmieszczone wzdłuż dwóch brukowanych "kocimi łbami" uliczek. Tak wygląda Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Miasto Łódź przez wieki słynęło także z produkcji materiałów na ubrania czy samych ubrań. W XIX wieku było ośrodkiem przemysłu tkackiego i sukienniczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trenujmy na rowerze - jak zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 12:30
Jazda na rowerze pomoże nam poprawić się sylwetkę, a nawet dwie i pół godziny jazdy w tygodniu na pewno wpłyną na pozbycie się zbędnych kilogramów, wzmocnienie mięśni poprawienie wydolności naszego organizmu. Jak trenować by nasz wysiłek wzmocnił kondycję?
rozwiń zwiń