Polskie Radio Dzieciom

Czwartkowe audycje dla Dzieci i rodziców w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 09:05
Jakie elementy składają się na dzieło muzyczne? Czym są eponimy? Jakie słynne rzeźby i figury warto zobaczyć będąc w Rzymie? Na te pytania odpowiadamy w czwartkowych audycjach Polskiego Radia Dzieciom. W "Strefie rodzica" między 21.00 - 23.00 zapraszamy do słuchania i kontaktu telefonicznego. Tematem dzisiejszej audycji jest inteligencja emocjonalna. Dlaczego warto rozwijać swoją inteligencję emocjonalną niezależnie od wieku? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stakhov Yuriy

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Przyglądamy się elementom dzieła muzycznego.

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Ufff jak gorąco… Co zrobić by w upalne, letnie dni poczuć choć na chwilę ulgę? Leszek i Miś przedstawią sposoby na upały: lody, lemoniady, wiatraki, chłodzenie nóg w jeziorze itp.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. „Pod lustrem wody”. Dlaczego nie należy wyśmiewać się z innych i jak skończyłaby się wodna historia Skrzata Zenona, gdyby nie pomoc żółwia Ernesta.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O sprytnym chłopie i głupim diable”.

15:00-17:00 "Popołudnik" - W programie zrobi się bardzo filmowo. Dowiemy się jak stworzyć swój pierwszy film. Poznamy zasady tworzenia dzieła filmowego i zawody filmowe.

15:30 "Słowo do słowa" - poznajemy eponimy, czyli słowa, które powstały od nazw własnych np. imion, nazwisk. Dziś o słowie "jacuzzi".

17:15 "Zbieraj z klasą" - Moda na recycling, czyli nie wyrzucaj starego, a zrób z niego coś nowego! Podamy kilka pomysłów na wykorzystanie starych ubrań, zabawek, czy mebli i opowiemy, co dobrego czynimy dla środowiska, dając nowe życie starym rzeczom.

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Spacer po Rzymie szlakiem słynnych figur i rzeźb. Gość: Anna Pięcińska, przewodniczka.

19:10 "Książka do poduszki" - Książka "Biuro podróży nosorożki Papti. Przygody w dżungli Łubu - dubu" Marcina Mortki. Papti najbardziej na świecie kocha podróże, dżunglę Łubu-dubu i niesienie pomocy innym. Mała nosorożyca prowadzi biuro podróży dla zwierzaków. Pomagają jej w tym przyjaciele: wiecznie drzemiący leniwiec Śpioch i uwielbiająca naśladować dźwięki papuga Gaduła. Doradzając sąsiadom, gdzie wyjechać na wakacje, Papti wspiera ich również w rozwiązywaniu codziennych problemów. Czyta Wojciech Słupiński.

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" - Ciąg dalszy przygód Przyjaciół z Różanego Zakątka w zamku Skrzatów Górskich, Hermie. 

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Rodzic inteligentny emocjonalnie. Dlaczego warto rozwijać swoją inteligencję emocjonalną niezależnie od wieku? Czy inteligencja emocjonalna jest ważną umiejętnością/zdolnością i dlaczego warto ją rozwijać, zwłaszcza będąc rodzicem. Gość: Marzena Martyniuk - Instytutu Rozwoju Emocji.

2 temat: Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Na co trzeba zwrócić uwagę by nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny. Poznamy sprzęt do ratownictwa wodnego, zasady obowiązujące przed wejściem do wody oraz w czasie kąpieli. Omówimy zagrożenia  jakie dzieci mogą napotkać podczas zabawy nad wodą oraz sposobów udzielania pomocy poszkodowanemu wyciągniętemu z wody. Gość: Kacper Chrzanowski, ratownik wodny. 

Piątek:

8:00-10:00 "Poranek" - Jak wygląda poranek na wsi? Czyli wszystkie czynności jakie wykonujemy prowadząc gospodarstwo na wsi.

8:30 "Smak na tak" - w przededniu Międzynarodowego Dnia Kota- kocia kanapka.

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka" - Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy.

9:15 Co czyta Maja? - Odcinek dotyczący komiksów. Kto ich nie lubi? Maja opowie o serii książek "Bajka na końcu świata" Marcina Podolca i książce "Jane, lis i ja" Isabelle Arsenault, Fanny Britt.

9:30 "Pocztówka z wakacji" -  Przez cały tydzień bohaterkami pocztówek będą siostry bliźniaczki, Polki, które mieszkają we Francji od urodzenia - 9-letnie Madzia i Julka. Opowiedzą o życiu we Francji i wakacjach w Polsce. Pocztówki z dziewczynkami do słuchaczy popłyną z Iławy, z łódki, z ogrodu u babci, ze spaceru, rowerów.

jo

Zobacz więcej na temat: DAB+ radio cyfrowe edukacja
Zobacz także
Czytaj także

"Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim". Relacje w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:50
Cieszący się coraz większą popularnością projekt "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" nazywany jest "językowym SPA". Jak co roku warsztaty poprowadzą ci, dla których język polski nie ma tajemnic i którzy potrafią się nim także wybornie bawić. A przede wszystkim - jak Michał Rusinek, gość tegorocznej edycji - z humorem o nim opowiadać. Początek w piątek, 31 lipca, w tym roku spotkania odbędą się w wersji online. Relacje w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jamajka - wyspa drewna i wody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:26
Jamajka, państwo ze stolicą w Kingston, to czarna karaibska wyspa, na której narodził się ruch rastafarian, w szczególny sposób związany z Etiopią. Główną inspiracją tego ruchu, była walka o równouprawnienie dla wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry. Podstawą zaś wiara, że cesarz Hajle Syllasje - słynny władca Etiopii, jest nowym biblijnym Mesjaszem który zjednoczy wszystkich ludzi związanych duchowo z Afryką. To właśnie Etiopia jest dla jamajskich rastafarian ziemią obiecaną i krainą przodków. Zapraszamy na wędrówkę śladem dawnych opowieści ludów Jamajki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gambia – najmniejsze państwo w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 12:00
Wyobraźmy sobie kraj, w którym cały rok panuje lato. Rośliny niemal bez przerwy kwitną i owocują i tylko część tego lata jest deszczowa. Wtedy ulewy są bardzo obfite, ale też i niezwykle ciepłe. Dodatkową zaletą jest to, że w porze deszczowej roślinność jest jeszcze bardziej bujna, zielona i piękna. Czy nie byłoby przyjemnie pomieszkać w takim wspaniałym miejscu? Jednym z takich właśnie rejonów na naszej planecie Ziemi jest Gambia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy żeglarze mają przyjaciół?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 11:00
Ci, którzy większość życia spędzają na morzu, dawne życie zostawiają za sobą, więc i starzy przyjaciele są daleko. Życie w podróży to też częsta konieczność spotykania nieznajomych. Oczywiście fajnie jest poznawać nowych ludzi i często okazuje się, że to właśnie na morzu szybciej znajdziemy przyjaciół niż na lądzie.
rozwiń zwiń