W trakcie zajęć dzieci poznają pięć fascynujących postaci – polskich kompozytorów, których życie i twórczość związana jest z okresem, kiedy nasz kraj znajdował się pod zaborami.
12:53 21.10. Hanna Napiórkowska.mp3 Rozmowa z Hanną Napiórkowską z Działu Edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (Muzyczne podróże/Polskie Radio Dzieciom)_21.10.2020.
Polska muzyka tworzona w tym czasie to jednak nie tylko dzieła dające wyraz uczuciom patriotycznym, ale i bogata twórczość posługująca się uniwersalnym językiem muzycznym swoich czasów z najwyższą swobodą i mistrzostwem. Bohaterami zajęć będą Józef Elsner, Ignacy Feliks Dobrzyński, Maria Szymanowska, Stanisław Moniuszko i Ignacy Jan Paderewski. Dzieci nie tylko poznają ich twórczość w trakcie różnych zabaw, ale także dowiedzą się więcej o gatunkach muzycznych. Do zabawy zachęcają już tytuły zajęć – "Ignacy Feliks Dobrzyński, czyli co piraci ukryli w uwerturze?" albo "W salonie u Marii Szymanowskiej".
Program kolejnych zajęć:
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Soboty, godz. 11.00
14 listopada: Ignacy Feliks Dobrzyński, czyli co piraci ukryli w uwerturze?
12 grudnia: Stanisław Moniuszko, czyli klucz do pieśni
13 grudnia: Ignacy Jan Paderewski, czyli kiedy muzyka wariuje?
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Niedziele, godz. 11.00
8 listopada: U profesora Elsnera
15 listopada: W salonie u Marii Szymanowskiej
22 listopada: Pieśni nocy. Ignacy Feliks Dobrzyński
6 grudnia: Zaśpiewaj o pieśni! Stanisław Moniuszko
13 grudnia: Paderewski słucha Chopina
Również stacjonarnie odbywają się zajęcia Domowe Muzeum. W Domu Urodzenia Fryderyka Chopina związane są z trwająca do końca października wystawą obrazów Jerzego Dudy Gracza z cyklu "Chopinowi". Warsztaty zaplanowano na 18 i 25 października. W ich trakcie uczestnicy dowiedzą się, jak emocje i uczucia przedstawia się w muzyce i malarstwie, jak artyści postrzegają pejzaże, czym się zachwycają, a co wzbudza ich niepokój. 18.10. zapraszamy dzieci w wieku 7-9 lat, tydzień później 10-12-latków.
W ofercie zajęć dla najmłodszych polecamy cykl Aktywne Słuchanie. Te zajęcia odbywają się w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. W trakcie różnych zabaw przedszkolaki uczą\ się odbierania i uważnego słuchania dłuższych form muzycznych, co ma przygotować je do wizyty w filharmonii. Mając świadomość, że nie wszyscy mogą wybrać się do Warszawy, dla dzieci, które nie będą mogły wziąć udziału w zajęciach, przygotowujemy krótkie nagrania pozwalające wykonać prezentowane na zajęciach ćwiczenia z pomocą rodziców w domu. Kolejne zajęcia z cyklu odbędą się 7 listopada i 12 grudnia o 12.00 w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Biblioteka Małego Melomana to spotkania z literaturą dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Podczas jesiennych zajęć udamy się na poszukiwania jagód i borówek z pomocą krasnoludków, następnie z pełnym koszyczkiem wywołamy wilka z lasu, a na koniec dowiemy się, co ciekawego może powiedzieć nam papuga. Nasze literackie wędrówki poprowadzą polscy klasycy literatury, a rytm nada im muzyka na żywo nawiązująca do XIX-wiecznej muzyki polskiej.
Sala Koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina
Soboty, g. 11.00
24 października "Czerwony Kapturek" Jana Brzechwy
28 listopada "Papuga" – powiastka niemiecka z "Powieści moralnych dla starszych dzieci" Klementyny z Tańskich Hoffmanowej
Prowadzenie: Aleksandra Krzaklewska-Sołtyk, Natalia Czekała, Krzysztof Guzewicz
Dla szkół przygotowaliśmy ofertę lekcji online. Do końca października można uczestniczyć w zajęciach związanych z wystawą "Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz". Lekcje przeznaczone są dla wszystkich poziomów szkół:
Klasy I-III szkoły podstawowej: Krajobraz codzienności, czyli skąd się bierze sztuka?
Klasy IV-VIII szkoły podstawowej: Od pejzażu do człowieka. Warsztat młodego krytyka sztuki
Liceum, szkoły artystyczne: Polskość w malarstwie i muzyce
Wyjątkowym projektem e-learningowym są lekcje "Z Żelazowej Woli do Łazienek Królewskich. Chopin, muzyka i przyroda" przeznaczone dla klas IV-VIII szkół podstawowych. Tematy październikowych lekcji to "Etiudy. Od nauki do sztuki" i "Świadkowie dawnych epok. Najstarsi mieszkańcy ogrodu". W trakcie dwugodzinnych zajęć uczniowie najpierw spotykają się z muzyką, wykonywaną na żywo, a potem zapraszane sa na wirtualny spacer po niezwykłych parkach w Łazienkach i żelazowej Woli.
Lekcje (i pozostałe zajęcia) można zamawiać za pośrednictwem strony internetowej bilety.nifc.pl.
Przygotowując jesienną ofertę nie zapomnieliśmy o rodzicach. Dla nich przeznaczony jest cykl Melodie dla uszka maluszka. Jeśli nie wiecie, jakie piosenki śpiewać dziecku i jak to robić – zapraszamy. W trakcie spotkań nauczymy się melodii zaczerpniętych z muzyki polskiej XIX wieku oraz sposobów bawienia się nimi i swoim głosem. W tym przypadku także przygotowane zostaną materiały do pobrania dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w zajęciach. A na te zapraszamy – za pośrednictwem platformy ZOOm – 7 listopada i 12 grudnia.
Informacje szczegółowe dotyczące poszczególnych zajęć zainteresowani znajdą na stronie muzem.nifc.pl w zakładce Edukacja i Edukacja online. Tam także wiele materiałów do pobrania, między innymi druki edukacyjne "Chopin w listach. Ćwiczenia i zadania" i "Co mi w duszy gra".
Partnerem medialnym wydarzeń edukacyjnych dla dzieci Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest Polskie Radio Dzieciom.
[Informacja prasowa]
Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!
jo