Nauczanie na odległość to wymóg dzisiejszych czasów, który niesie za sobą tyle wyzwań, co szans. Edukacja muzyczna, która opiera się na systematyczności i ciągłym doskonaleniu umiejętności, w szczególny sposób została dotknięta przez miesiące izolacji społecznej, która uniemożliwiła uczniom kontakt z nauczycielami instrumentu.
- O ile wiosenny lockdown był dla wszystkich zaskoczeniem, o tyle teraz możemy się przygotować na ewentualne kolejne ograniczenia pandemiczne. Opierając się na doświadczeniach dyrektorów szkół muzycznych, nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców, przygotowaliśmy narzędzie internetowe, które pozwoli uczniom kontynuować proces kształcenia niezależnie od sytuacji – mówi Bartłomiej Tełewiak, skrzypek i pomysłodawca Young Arts Kids.
Young Arts Kids to miejsce wirtualnych spotkań uczniów i nauczycieli gry na instrumentach. Misją projektu jest ułatwianie dostępu do edukacji muzycznej wszystkim, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod opieką wybitnych nauczycieli oraz możliwość kontynuowania edukacji w okresie ewentualnych ograniczeń pandemicznych.
Platforma Young Arts Kids działa od początku października i jest dostępna pod adresem www.yakids.pl. Wśród pedagogów oferujących tu swoje lekcje znajdują się m. in. skrzypaczka Agata Szymczewska, uznany pedagog skrzypiec Łukasz Błaszczyk, altowiolistka Katarzyna Budnik.
Za realizację całego projektu – platformy edukacyjnej oraz konferencji – odpowiada Fundacja Young Arts, organizator Young Arts Festival w Krośnie oraz międzynarodowych kursów mistrzowskich.
Projekt Young Arts Kids dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. Partnerami konferencji i platformy edukacyjnej są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Centrum Edukacji Artystycznej.
Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym projektu Young Arts Kids.
Polskie Radio Dzieciom każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!