Polskie Radio Dzieciom

Zakończył się Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki 2021

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 16:30
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki dobiegł końca! W tym roku impreza wystartowała w Warszawie, następnie zawitała w Radomiu, Katowicach i Sopocie, Opolu i Gdyni i Wrocławiu. Tegoroczną edycję festiwalu zakończyły wydarzenia odbywające się w Lublinie (16-19.09) i Zamościu (17.09.). Polskie Radio Dzieciom patronowało temu festiwalowi.
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia Foto: mat. promocyjne

Wydarzenia zostały przygotowane tak, by w maksymalny sposób angażowały młodych, by zaskakiwały nie tylko tematyką i formą, ale także lokalizacją. To już tradycja Fundacji Czas Dzieci, że zaprasza do współpracy znakomite instytucje o unikatowym charakterze, a następnie prezentuje znakomite książki w kontekstowo dobranych przestrzeniach.

Finałowa edycja Festiwalu "Ojce i Dziatki" w Lublinie  

Po kilku miesiącach intensywnych działań, spotkań, warsztatów i wydarzeń specjalnych w wielu miastach Fundacja Czas Dzieci zawiła do Lublina! Finałowa edycja tegorocznego Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej ─ Ojce i Dziatki odbyła się w dniach 16-19 września, i gościło w Centrum Spotkania Kultur, Domu Słów oraz filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.  

O największych atrakcjach trudno mówić, bo jak podkreślają organizatorzy ─ dla każdego dziecka jest ważne zupełnie coś innego. Bardzo widoczny w tegorocznym programie jest nurt ekologiczny. Tu warto zwrócić uwagę na wystawę stworzoną dla najmłodszych uczestników festiwalu na podstawie książek Tomasza Samojlika. Na przedszkolaki w Centrum Spotkania Kultur czekała nie tylko przestrzeń, w której mogły odkrywać tajemnice polskich parków narodowych, ale także karty pracy przypominające do złudzenia mapę turystyczną. Na młodych wielbicieli przyrody czekały także warsztaty kreatywne z Dominiką Czerniak-Chojnacką oraz cykl przyrodniczy w Biotece. 

W Biblio ─ stałym już miejscu na mapie corocznego festiwalu ─ prawdziwe święto komiksu: wystawa prezentująca współczesne komiksy dla dzieci

Na warsztatach obecny był także scenarzysta komiksowy Bartosz Sztybor, nagrodzony m.in. w konkursie im. Janusza Christy.  

Cytując Agnieszkę Karp-Szymańską, dyrektor programową festiwalu: "Obecnie komiks to propozycja już nie tylko dla wielbicieli fantasy. Wielu twórców podejmuje tematy współczesne, ważne także w świecie dzieci i młodzieży. Relacje rówieśnicze i międzypokoleniowe, a także emocje w wielu odcieniach ─ to tylko niektóre z tematów podejmowanych w przedstawionych pracach, których mistrzowskie fabuły znakomicie korespondują z oryginalną i niezwykle różnorodną formą".  

Emocji nie zabrakło również w aktywnościach zaproponowanych przez Dom Słów, bo to tutaj była okazja obejrzeć niezwykłą wystawę Iwony Chmielewskiej "Abecadło", a sama artystka połączyła się z uczestnikami online i wzieła udział w pełnym atrakcji wernisażu.  

Ponadto, z dziećmi spotkają się: Justyna Bednarek, Katarzyna Ryrych, Małgorzata Swędrowska, Magdalena Górska oraz Piotr Fąfrowicz.  

Festiwal międzypokoleniowy nie mógłby obyć się bez wyraźnego elementu łączącego pokolenia. W tym roku była to wystawa ilustracji Štěpána Zavřela . Po raz pierwszy polskiej publiczności przybliżyliśmy sylwetkę tego wielkiego artysty. Wystawę można było oglądać w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur ─ głównego partnera festiwalu. 

Wszystkie wydarzenia były darmowe, ale obowiązywały zapisy:  

www.festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin/  

17 września festiwal "Ojce i Dziatki" zawita w Zamościu.
Program:
10.00 - 11.00 Warsztaty dla dzieci z obniżoną sprawnością manualną na podstawie serii książek "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki
12.30 - 14.00 Warsztaty sensoryczne na podstawie książki "Piaskowy Wilk" Asy Lind.

***

Festiwal "Ojce i Dziatki" rozpoczął się 17 czerwca w Warszawie.
W tym roku w Warszawie festiwal odbył się w: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Azji i Pacyfiku. Fundacja nie zapomina także o naturalnej przestrzeni książki, dlatego wśród partnerów znaleźli się również Biblioteka Wilanowska oraz niezwykła księgarnia niezależna – Triki Tashka. Wydarzenia festiwalowe odbyły się także podczas Pleneru Literackiego w Ogrodzie Saskim

W wybranych wydarzeniach uczestniczyło Polskie Radio Dzieciom. 

Martyna CHuderska na Ojce i Dziatki - Romanowicz_1200.jpg
Polskie Radio Dzieciom na festiwalu "Ojce i Dziatki"

Wśród gości warszawskich same gwiazdy: prof. Joanna Papuzińska, Józef Wilkoń, Grzegorz Kasdepke w duecie z Joanną Olech, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Katarzyna Ryrych, Sylwia Majcher, Dorota Suwalska, Bartek Brosz, Małgorzata Swędrowska, Marta Kopyt, a także Robert Romanowicz.  x W audycji Kulturalna Strefa w Polskim Radiu Dzieciom, o programie obejmującym spotkania z autorami, warsztaty, wystawy, spacery i gry literackie opowiadały Agnieszka Karp-Szymańska i Jolanta Wrzesińska. Rozmawiała Martyna Chuderska.

POSŁUCHAJ
59:39Kulturalna Strefa 13 czerwca godz. 21:00

Spotkania odbyły się w unikatowym genius loci, a sama literatura – w otoczeniu wystaw. 

W Teatrze Rampa podczas trwania festiwalu można było obejrzeć ilustracje Józefa Wilkonia pochodzące z książki "Leopantera. Historia pewnej miłości". Z kolei w Muzeum Powstania Warszawskiego można było zwiedzić wystawę "Abecadło" Iwony Chmielewskiej (ilustracje stworzone do projektu Mała Książka – Wielki Człowiek), a w księgarni Triki Tashka – "iBum! Książkowy szum" Roberta Romanowicza. Natomiast w Bibliotece Wilanowskiej na dzieci przedszkolne czekała instalacja "Wielka wyprawa żubra Pompika" stworzona na podstawie książek Tomasza Samojlika

Wydarzenia odbywają się nareszcie w tradycyjnej, stacjonarnej formie, ale przez cały tydzień festiwalowy na Facebooku będą dostępne szczególne atrakcje: internetowe rozgrywki "Zagraj z Kleksem", "Czytanki na czasie", "Kołysanki", a także cieszące się dużym zainteresowaniem "Męskie czytanie". Na deser gość zagraniczny: szwedzka pisarka Siri Spont – spotkanie online dla dzieci, w którym udział mogą wziąć wszyscy chętni niezależnie od miejsca zamieszkania.

Wszystkie wydarzenia są darmowe, a podczas większości z nich można zdobyć specjalnie wyselekcjonowane przez naszych ekspertów książki oraz gadżety festiwalowe. Na te ostatnie z pewnością nie zabraknie chętnych, bo grafikę na nich wykorzystaną wykonał  specjalnie dla nas sam mistrz – Józef Wilkoń. 

W tym roku Festiwal w stolicy odbył się w dniach od 17.06 do 20.06, co dało aż 4 dni pełne spotkań, warsztatów i zabaw literackich. 

Należy pamiętać, że na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona!

Więcej informacji na festiwalliteraturydzieciecej.pl

Warto śledzić również media społecznościowe Festiwalu: profil na Facebooku, na którym można znaleźć najświeższe informacje, oraz Instagram uginający się od książkowych rekomendacji.  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---  


Zobacz więcej na temat: patronat Polskiego Radia Dzieciom
Zobacz także