Polskie Radio Dzieciom

Weekend z Polskim Radiem Dzieciom. Na sportowo i nie tylko!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 16:41
Miniony weekend był kolejną dawka wspaniałych audycji dla dzieci i ich rodziców. Sport, muzyka, kultura i rozrywka dla najmłodszych i tych nieco starszych dzieci. Zaś wieczorami audycje tematyczne dla rodziców. W niedzielę 5 czerwca spotkaliśmy się ze słuchaczami w Parku Szczęśliwickim w Warszawie podczas audycji plenerowej "Rodzinny W-f extra". Audycję poprowadził doskonale znany słuchaczom stacji, Zbyszek Kozłowski.
Audio
  • Joachim Humel organizator akcji "Dzieci na rowery" i Artur Mielcarek – przedstawiciel Polska Press gośćmi "Popołudnika" w Polskim Radiu Dzieciom. Rozmawiał z nimi Patryk Bartoszewski.
Słuchaj Polskiego Radia Dzieciom on-line
Słuchaj Polskiego Radia Dzieciom on-lineFoto: shutterstock.com/OlhaTsiplyar

---> KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM PRZEZ CAŁĄ DOBĘ<---

4.06. SOBOTA 

9:00-10:00 "Opowieści ludów świata" - Opowieści ludów z Andory. 

10:00-11:00 "Rodzinny W-f" – Odwiedziliśmy Uczniowski klub sportowy "Gladiatorzy" w Arenie Pruszków, gościem będzie trener Arkadiusz Janiszek, który opowie o nauce jazdy na rolkach. 

11:00-12:00 "Śpiewajmy z chórem Agaty Steczkowskiej" - z okazji niedawno świętowanego Dnia Dziecka, wspólnie z naszymi chórzystami pośpiewaliśmy ulubione dziecięce piosenki np. te z Akademii Pana Kleksa. 

15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" - Krystyna Skarbek – polska kobieta szpieg działająca w wywiadzie brytyjskim w czasie II wojny światowej, znana ze swojej niezwykłej odwagi. Była nie tylko ulubioną agentką brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, ale także pierwowzorem legendarnego agenta 007 Jamesa Bonda.
Krystyna Skarbek jest jedną z bohaterek serii książek dla dzieci "Oni zmienili świat", która poprzez przybliżenie sylwetek niezwykłych osób i ich dokonań, ma rozbudzić ich ciekawość świata i zachęcić je do podążania własną oryginalną drogą. Seria prezentuje postaci, które żyły w różnym czasie i w różnych okolicznościach. Wszystkie jednak łączyły szczególne cechy – odwaga w myśleniu i rozmach w planowaniu. W efekcie szerzyły one niesamowite idee, a także doprowadzały do realizacji fantastycznych projektów. Gość: Agnieszka Ludwig Słomczyńska, autorka książki. 

17:00-18:00 "Mali strażnicy dzikiego królestwa" - Poznamliśy Pana Grzegorza Skrzyńskiego z Muzeum Ziemi w Warszawie, który jest paleobotanikiem. A kim jest paleobotanik, czym się zajmuje i jak można nim zostać dowiemy się z programu. Dodatkowo porozmawialiśmy o tym, że rok 2022 jest Rokiem Botaniki. 

18:00-19:00 "Kuferek przyjemności" - Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji w Kuferku Przyjemności zagościła cała gromada dzieci, rodzina w której żyje pięcioro dzieci, Józek, Emil, Tytus, Wiluś i Jagna. Goście opowiedzieli o tym, jak im się żyje w takiej dużej rodzinie. Towarzyszyli im rodzice Kasia i Rafał. 

21:00-22:00 "Dziecko w drodze" – Sergiusz z Magdą rozważali, czy wyjazd do Tanzanii teraz (albo do Kenii w październiku), czyli obserwowanie na własne oczy Wielkiej Migracji – jednego z cudów przyrodniczych świata, to dobry pomysł.  

22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" - Historia zespołu Showaddywaddy, a także prezentacja wyboru ich największych przebojów. Do tego z okazji 60-lecia istnienia grupy The Chieftains, zarys historii zespołu do 1979 roku i prezentacja w ramach Pół Pięknej Płyty ich dziewiątego albumu "The Chieftains 9: Boil The Breakfast Early". W audycji również historia zespołu Red Box i pierwsza część odsłuchu reedycji debiutu z 1986 roku "The Circle & the Square".  

5.06. NIEDZIELA

10:00-11:00 "Dźwięk Dobry" - Dźwięki kuchni. Pan Robert jest tatą Kornelki i Amelki i autorem rymowanej książki kucharskiej dla dzieci.

11:00-12:00 "Źródełko" - było to spotkanie z siłą pociągową dawnej wsi, czyli koniem i tym samym zaczynamy blok poświęcony wiejskim zwierzętom.​ Współcześnie w każdym niemal gospodarstwie jest kilka nawet samochodów, a w całej miejscowości nie ma już najczęściej ani jednego konia. Jeszcze nie tak dawno bez konia nie można było się obejść. Traktory pojawiały się na polskiej wsi już ponad 100 lat temu, ale mało kto mógł sobie na nie pozwolić. 

14:00-15:00 "Rodzinny W-f extra" – audycja plenerowa z Parku Szczęśliwickiego z akcji "Dzieci na rowery".   

Posłuchaj
58:53 2022_06_05 14_00_42_RadioDzieciom_Dzieciecy_koncert_zyczen.mp3 Rodzinny W-F - Extra z Parku Szczęśliwickiego w Warszawie

 

Posłuchaj
13:14 Dzieci na rowery.mp3 Joachim Humel organizator akcji "Dzieci na rowery" i Artur Mielcarek – przedstawiciel Polska Press gośćmi "Popołudnika" w Polskim Radiu Dzieciom. Rozmawiał z nimi Patryk Bartoszewski.

17:00-18:00 "Kulturoteka" – "Dzieci z Bullerbyn", przedstawienie w reżyserii Agnieszki Glińskiej na podstawie  książki Astrid Lindgren miało premierę w Teatrze Lalka 1 czerwca. Gość: Igor Nikiforow, autor muzyki.  

21:00-22:00 "Kulturalna strefa" - "Bajka Plasterek" - seria wydawnicza Fundacji Hospicyjnej - zawiera opowiadania terapeutyczne wykorzystujące metaforę, która może pomóc w sytuacji śmierci kogoś bliskiego i przeżywania po nim żałoby. Lektura bajki-plasterka, wspólna z dorosłym, ułatwia dziecku rozmowę o odczuwanym przez nie smutku, dezorientacji czy nieporozumieniu. Poprzez odnalezienie podobieństw z tym, co przytrafiło się bohaterowi opowieści, dziecku łatwiej jest zrozumieć własną sytuację. Dzięki temu żałoba nie pozostawi w nim negatywnych konsekwencji. Goście: Magda Lic – autorka 5 książek z serii Bajek Plasterków, wieloletnia pracownica Fundacji Hospicyjnej oraz Agnieszka Paczkowska – współautorka i koordynatorka programu wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży w żałobie "Tumbo Pomaga", psycholożka, opiekunka merytoryczna serii Bajek Plasterków, pracuje w Hospicjum dla Dorosłych im ks. E. Dutkiewicza.​

6.06. PONIEDZIAŁEK 

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Muzyczna wyprawa do Andaluzji. 

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Czym są "Frutti di Mare"? Sposoby na ich przyrządzanie. Jak wybrać najlepsze krewetki spośród 2500 gatunków? czyli wszystko o owocach morza. 

15:00-17:00 "Popołudnik w PRD" - Rogi u zwierząt mogą przybierać różnorodne kształty, służą do walki i do obrony. O zwierzętach, które noszą na głowach rogi i o tym, czym się różnią rogi od poroża usłyszycie w dzisiejszym Popołudniku.  

17:15 "Skarbonka" - Podróżujecie autem i nagle zapala się rezerwa paliwa. Świecą kontrolki i ponawiają się sygnały dźwiękowe. Dziś w audycji o rezerwie tylko walutowej, opowiemy co to takiego i czy Polska ma duże zapasy złota, dolarów i euro. 

21:00-23:00 "Strefa rodzica" – Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci?

Goście: Sylwia Sowa - dyrektorka zarządzająca siecią publicznych Przedszkoli Europejskich w Warszawie, Aleksandra Nowakowska - nauczycielka przedszkolna, Robert Traczyk - tata, przedstawiciel rodziców, Marzena Martyniak - założycielka Instytutu Rozwoju Emocji.  

23:00-1:00 "Co nam w duszy gra?" – Gościem będzie Tomasz Wasyłyszyn bardziej znany jako Vujek Vasyl. 2 czerwca odbyła się premiera koncertowa (i fizycznego nośnika) najnowszej płyty zespołu Vujek Vasyl "Wielka gra". Tomek jest lekarzem, opowie w wywiadzie także o swoich wolontariackich dyżurach na Dworcu Centralnym, pomocy uchodźcom z Ukrainy.

W studiu pojawią się także członkowie zespołu Druides - Wojciech Rozwadowski i Gerard Chodyra, którzy opowiedzą o zmianach w zespole i pracy nad najnowszym albumem. Jego premiera przewidziana jest na późną jesień tego roku, na antenie Polskiego Radia Dzieciom przedpremierowo wybrzmią dwie nowe pieśni grupy "Diabeł Ekstaza i Szmaragd" oraz "Bukowy las".

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Integracja sensoryczna. Jak sprawdzić czy moje dziecko ma z nią problem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:52
Kiedyś zburzenia integracji sensorycznej były diagnozowane w wieku szkolnym, natomiast obecnie dzieje się to już dużo wcześniej. Wynika to m.in. ze wzrostu świadomości na temat tego rodzaju zaburzeń oraz zwracania większej uwagi w przedszkolach czy żłobkach na pewne zachowania mogące o nich świadczyć. Z uwagi na fakt, że z zaburzeń integracji sensorycznej się nie wyrasta, jeśli dziecko nie przejdzie odpowiedniej terapii, trudności będą występowały także w dorosłym życiu. O zaburzeniach integracji sensorycznej opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Ola Charęzińska, terapeutka integracji sensorycznej oraz autorka zajęć sensorycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mądrze połączyć naukę z zabawą?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 15:08
Czasami zamiast się uczyć, wolelibyśmy spędzić ten czas na zabawie. Jest to naturalne, zwłaszcza dla dzieci, którym zdarza się bawić na lekcjach lub być rozkojarzonym. Dla dorosłych może stanowić to kłopot, jednak, jak się okazało w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem", czas spędzony na bawieniu się, a nawet nauka poprzez zabawę ma swoje zalety, o czym mówił filozof, Wiktor Piotrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa. Kiedy jest najlepszy moment?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 09:46
Bardzo często powodem zgłoszenia się do dentysty jest problem w jamie ustnej, który trzeba szybko rozwiązać. Taka wizyta zwykle nie jest przyjemna i wiąże się z bólem. Zamiast udawać się do stomatologa w ostatniej chwili, zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i zapobiegać pewnym sytuacjom. O tym, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy, a także o tym, w jaki sposób dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu, w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem był lekarz stomatolog, Łukasz Zadrożny.  
rozwiń zwiń