Wszystkie bajki, zawarte w naszej książce pierwotnie powstały w gwarze lasowiackiej i rzeszowskiej. Ich autorką jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci. Dla tych, którzy są ciekawi jak te historie brzmią w oryginale, na końcu każdego rozdziału zamieściliśmy kod QR, dzięki któremu można przeczytać je w gwarze, w której powstały. Na sąsiedniej stronie znajduje się też mały słowniczek wyjaśniający niektóre archaiczne lub gwarowe słowa pojawiające się w tekstach bajek.
Wielkim atutem naszej książki są ilustracje. Ich autorką jest znana i ceniona na rynku wydawnictw dla dzieci, Jola Richter-Magnuszewska. Artystka, aby wiernie oddać "ducha" Podkarpacia, ściśle współpracowała z muzeami kultury ludowej regionu. Dzięki temu ilustracje oddają nastrój lokalnych wzorów ludowych, strojów i architektury. Ale przede wszystkim urzekają barwą, stylem i delikatnością.
Bajki inspirowane są opowieściami bajarek i twórczyń ludowych - Stefanii Budy, Anny Cieśli, Zofii Wydro, Barbary Sroczyńskiej) wywodzących się z terenów lasowiackich oraz Rzeszowszczyzny. Bajki te nawiązują do lokalnych legend, opowiastek, "godek" oraz zwyczajów i tradycji. Dzięki temu wprowadzając młodego czytelnika w magiczny świat ludowych bajań, pokazują mu jak wyglądało życie na dawnej podkarpackiej wsi.
W książce oprócz bajek znajduje się mapka Podkarpacia z zaznaczonymi terenami, na których zamieszkują poszczególne grupy etniczne: Lasowiacy, Rzeszowiacy, Bojkowie, Dolinianie, Łemkowie i Pogórzanie. O tym skąd oni pochodzą i dlaczego noszą takie nazwy, w krótkim i bardzo przystępnym tekście wyjaśnia etnolog Jacek Żukowski. Zaś o tym, czym są bajki pisze prof. Katarzyna Smyk. Na zakończenie wydawnictwa zamieszczono Bojkowską wesniankę (piosenkę) oraz Łemkowskie powiedzenia i przysłowia.
Książka, oprócz wartościowych i interesujących tekstów, przepięknej szaty graficznej, w sposób łatwy, lekki i przyjemny przybliża wiedzę o kulturze Podkarpacia.
Wydawnictwo Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie", które zostało objęte Patronatem Medialnym Polskiego Radia Dzieciom zostało nagrodzone nagrodą główną w Konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" kategorii Książki dla dzieci w wieku 8-17 lat.
W 2022 r. odbyła się 21. edycja konkursu zainicjowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, który pomaga rodzicom i opiekunom w wyborze książek, zabawek i miejsc dla dzieci.
Celem Konkursu "Świat Przyjazny Dziecku" jest promocja produktów, które w znaczący sposób pozytywnie wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz na wrażliwość estetyczną naszych dzieci. KOPD, jako organizator tego wydarzenia pragnie promować najbezpieczniejsze i jak najbardziej wartościowe książki, zabawki, multimedia, akcesoria szkolne, miejsca, inicjatywy oraz portale dedykowane najmłodszym.
Więcej informacji na stronie: www.nikidw.edu.pl
* * *
Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym książką "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe".
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.