Polskie Radio Dzieciom

O festiwalu dźwięku dla dzieci w audycji "Kulturoteka"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 19:40
Warsztaty, instalacje, koncerty dla dzieci starszych, a także dla tych najmłodszych i wiele więcej czeka na Was podczas festiwalu dźwięku dla dzieci SONIKALIA. To już czwarta edycja wydarzenia, które odbywa się w Olsztynie, a w tym roku także w Jezioranach. Zastanawialiście się kiedyś, jakie dźwięki wydobywają się z instrumentów smyczkowych, na których nie gramy? Czym jest smycoausmatic, a kryje się za hasłem kosmofonie? Jak wyglądają dźwiękowe obrazy inspirowane falami grawitacyjnymi, horyzontem zdarzeń czy czarną energią, kreowane przez dwoje muzyków i twórcę animacji immersyjnych? Czy można zagrać koncert na smyczki i dwa rowery? Jak wyśpiewać pomysły na jesienną niepogodę? Jak czuje się wolny elektron i na czym polegają warsztaty modelowania struktur dźwiękowych w aktywnym polu sensorów zwanym dźwiękokręgiem?  
Sonikalia. Festiwal dźwięku dla dzieci - w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Sonikalia. Festiwal dźwięku dla dzieci - w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: mat. pras.

Powyższe zagadnienia związane są z programem tegorocznej odsłony festiwalu SONIKALIA. Przez cztery festiwalowe dni będzie można odwiedzać niezwykłą instalację mechanicznych dźwięków Pawła Romańczuka w Zajezdni Trolejbusowej Muzeum Nowoczesności. Instalację Smycousmatic otworzy czwartkowy koncert pod tym samym tytułem. Piątkowe popołudnie będzie można spędzić w Planetarium na koncercie Kosmofonie. W sobotę we foyer Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbędzie się koncert na smyczki i dwa rowery. Na rowerach zagrają prawdziwi sportowcy, którzy wspólnie z muzykami pozwolą Wam odczuć, co w muzyce znaczy słowo „accelerando”. Niedziela to  poranek dla najmłodszych, podczas którego Teatr Blum opowie i wyśpiewa pomysły na jesienną niepogodę, a popołudniu Teatr Lalek zaprezentuje minioperę. Wolny Elektron zaprosi do wspólnego przeżycia jego przedziwnych zwykłych przygód.

Posłuchaj
59:56 2022_10_02 17_00_56_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 O festiwalu dźwięku dla dzieci w audycji "Kulturoteka"_2 października godz. 17:00

„Festiwal dotyczy sztuki dźwięku kierowanej do dzieci -  mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jarek Kordaczuk – „Rozumiemy dźwięk dosyć szeroko, czyli nie tylko jako składnik muzyki, jako taki element, który tworzy dzieło muzyczne, ale również szerzej, jako takie zjawisko, które świetnie nadaje się do uprawiania sztuki różnego rodzaju, dlatego na festiwalu oprócz muzyki są też różnego typu instalacje dźwiękowe i performanse związane z dźwiękiem”. Ideą festiwalu jest więc spojrzenie na dźwięk jako materiał, z którego powstaje dzieło sztuki. „Tworząc projekty dla dzieci nie infantylizujemy ich. Traktujemy dzieci jako pełnoprawnych i świadomych odbiorców wszystkiego, co robimy.  Są większymi krytykami niż dorośli, więc tworzenie dla dzieci to nie jest łatwa sprawa” – zauważa Iza Kościesza. „Bardzo trzeba się przyłożyć do tego, żeby dziecko zainteresować” – dodaje Jarek Kordaczuk.

Tegoroczne SONIKALIA odbywać się będą w dniach 6-9 października. Więcej informacji na temat wydarzenia w audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: Kulturoteka

Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 2.10.2022
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Byliśmy na Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" - relacja

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 10:10
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" pomieścił aż 62 wydarzenia dla dzieci i dorosłych, w tym: 32 spotkania, warsztaty autorskie dla różnych grup wiekowych, a także cztery wieczory czytania w wykonaniu znanych aktorów, trzy warsztaty integracyjne z uwzględnieniem dzieci o szczególnych potrzebach, sześć wystaw ilustracji książkowych i jedną plenerową wystawę rekomendacji czytelniczych, 11 inspirujących prezentacji eksperckich z dziedziny promocji czytelnictwa dla dorosłych, czytelnię na polu i literacką grę miejską. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Mała Warszawska Jesień"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 19:23
16 września rozpocznie się Mała Warszawska Jesień w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej, którego celem jest przybliżenie sztuk wizualnych, teatru, tańca, improwizacji i muzyki tradycyjnej. Co muzycznie łączy wszystkie kontynenty, państwa, kultury? Jakie pojęcia ukryły się i połączyły się w dziwne słowo "meloharmoidiochordofon"? Co wspólnego ma Ukraina z Polską? Jakich połączeń możemy się spodziewać podczas tegorocznej edycji? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bomba Banda". Rozmowa z Marią Holką - autorką audioserialu 

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 14:15
Kret Albin, pies Onufry, mieszkający w szopie nietoperz Ignacy, kot Pafnucy, kura Gosia i rybka Nula zamieszkująca przydomowy staw, która w wodzie wcale nie czuje się jak ryba. Ta ciekawa kompania ma wielką moc rozwiązywania problemów, niesienia pomocy potrzebującym, podnoszenia na duchu i zarażania śmiechem. W "Kulturotece" zagościła Maria Holka, która doskonale ich zna, a także wie, gdzie można ich "spotkać". "Bomba banda" to jej najnowszy projekt adresowany do młodej publiczności, Jest to drugi siedmioodcinkowy audioserial utrzymany w duchu pierwszego, opowiadającego o zbyt wolnym ślimaku z za dużą skorupą i poplątanej dżdżownicy "W krainie wysokich traw". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

9. Festiwal Literatury dla Dzieci - edycja Gdańsk. Rozmowa w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 11:30
Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwal Literatury dla Dzieci. Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku, która staruje już w najbliższy wtorek, organizatorzy zaplanowali mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. Wśród nich znalazł się gość Kulturoteki - Daniel de Latour. Tematem jego sobotniego spotkania z czytelnikami będzie "Wewnętrzne życie skarpetek". Daniel da Latour opowiedział w audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom między innymi o warsztacie ilustratora "od podszewki", a dyrektor Festiwalu, Łukasz Dębski przybliżył bogaty program i zaprosił na to wyjątkowe, literackie wydarzenie.
rozwiń zwiń