Polskie Radio Dzieciom

7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 11:14
We Wrocławiu trwa 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Wydarzeniu patronuje Polskie Radio Dzieciom. Główną ideą organizowanego od 2013 r. przeglądu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy "nowy teatr" rozumiemy jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych. Festiwal odbywa się w dniach 6-12 czerwca 2024. Wydarzeniu patronuje Polskie Radio Dzieciom. 
7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu_6-12.06.2024. Patronat PRD
7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu_6-12.06.2024. Patronat PRDFoto: mat. pras.

W ramach 7. edycji Przeglądu zaprezentujemy 17 różnych spektakli polskich i zagranicznych, niegranych dotąd w Polsce (m.in. z Niemiec, Słowacji i Norwegii). Pokażemy przedstawienia dla dzieci w każdym wieku – od najnajów do młodzieży. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami, a także 6 warsztatów do spektakli. Część wydarzeń jest dostępna dla osób o szczególnych potrzebach.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji to WY-GRA-MY W TEATRZE! Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na kojącą i wzmacniającą siłę teatru, opowieści, wyobraźni, która może być remedium na problemy poruszane
w wielu prezentowanych w tej edycji spektaklach: pandemię, wojnę, choroby. Sprawy, na które zarówno twórcy, jak i mali widzowie nie mają wpływu, problemy, które nas przerastają, właśnie w teatrze zostają opowiedziane na bieżąco i oswojone. Teatr staje się tym samym nie tylko formą rozrywki, ale medium niosącym nadzieję i otuchę.

Planując tę edycję, postanowiliśmy kontynuować współpracę z wrocławskim Wydziałem Lalkarskim krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Dzięki temu w programie Przeglądu znalazły się trzy spektakle zrealizowane przez studentów tej uczelni.


7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci - plakat 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci - plakat

Integralną częścią Przeglądu jest niezmiennie Ogród Sztuk.
To blok 27 interdyscyplinarnych, bezpłatnych warsztatów w przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim, na Scenie Letniej lub w budynku Wrocławskiego Teatru Lalek. W ramach tegorocznego Ogrodu Sztuk odbędą się również warsztaty teatralne w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, przeznaczone dla małych pacjentów Kliniki.

Wszystkie warsztaty artystyczne w tej edycji poprowadzą – po raz pierwszy w historii Przeglądu – wyłącznie osoby związane z Wrocławskim Teatrem Lalek: pracownicy, a także członkowie młodzieżowej grupy teatralnej ROBIMY. Ten pomysł został zainspirowany słowami -MY W TEATRZE w haśle przewodnim. To także efekt coraz większej otwartości zespołu WTL (aktorów, pracowników technicznych i administracyjnych) na prowadzenie działań warsztatowych, związanych z ich codzienną pracą lub zupełnie innymi, pozateatralnymi kompetencjami. Podczas 7. edycji Ogrodu Sztuk chcemy pokazać się światu jako zespół, który stale się rozwija, poszerza swoje umiejętności i jest coraz bardziej samowystarczalny.

[Informacja prasowa]

W tym roku już po raz kolejny Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym to wydarzenie.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:56
W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera spektaklu "Wombat nie śpi"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 16:00
Wiecie gdzie jest kraina Jaśniejącej Bieli? My też nie wiemy, ale z całą pewnością żyją tam Wombat i jego Mała Przyjaciółka. Otoczenie jest bezpiecznie znajome: siup-wyrko, dyndołyżki, grzebioszczotka i prysznicarium. Jednak wykonywane dzień po dniu czynności bywają niestety nieznośnie powtarzalne. Jak by tu przyprawić rumieńce codzienności? Przypadkiem, tuż obok czai się tajemniczy świat Czerwonej Wieży pełen fascynujących przedmiotów, służących nie-wiadomo-czemu…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za nami pięć audycji specjalnych dla dzieci i mam w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 22:27
Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego świętowania Dnia Mamy i z tej okazji przygotowało audycje specjalne. W studiu gościniami były mamy i dzieci. Rozmawialiśmy o urokach, ale i o troskach, z jakimi mamy mierzą się nie tylko od święta. O ich mocach, wielozadaniowości, ale i o chwilach dla siebie. O stygmatyzacji, prawie do bycia szczęśliwą w swoim ciele, w swoim świecie i na swoich zasadach. Czy szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko?
rozwiń zwiń