Polskie Radio Dzieciom

Bajka filozoficzna od lat 4. Premiera spektaklu "Małe stworzonko i wielkie pytania"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 17:53
Już 7.07. o godzinie 12.00 odbędzie się PREMIERA spektaklu "Małe stworzonko i wielkie pytania". Ukazuje perypetie bohatera, który czuje się tak nieistotny, że nie ma nawet własnego imienia. Dopiero spotkanie z widzami sprawi, że wszystko zacznie się zmieniać. Między sceną a publicznością zabrzmi kilka "wielkich pytań": Co lubię? Czego się boję? Co jest dla mnie ważne? Co do mnie pasuje? Co potrafię? Kim jestem? Może idąc tym tropem wspólnie odkryjemy co to znaczy być sobą? O szczegółach spektaklu opowiedziała w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" Katarzyna Wróbel z Teatru Sztuka Ciała. 
Bajka filozoficzna od lat 4. Premiera spektaklu Małe stworzonko i wielkie pytania
Bajka filozoficzna od lat 4. Premiera spektaklu "Małe stworzonko i wielkie pytania"Foto: M. Kaleta

Zależało mi, by spektakl miał lekką formę, mimo, iż dotyka poważnego tematu - poszukiwania tożsamości. Widzowie towarzysząc stworzonku w procesie poznawania siebie samego, dzielą się własnym doświadczeniem w tej dziedzinie - w końcu wiedzą więcej o tym co to znaczy być sobą niż nasz bohater. - powiedziała twórczyni, Katarzyna Wróbel z Teatru Sztuka Ciała.

Posłuchaj
26:04 [DAB]Dzieciom (PCM) 26 czerwiec 2024 08_03_22.mp3 Premiera "Małego stworzonka i wielkich pytań” 7 lipca 2024. Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Wróbel z Teatru Sztuki Ciała

 

Historia stworzonka częściowo opowiedziana jest słowami, ale równie ważna jest warstwa wizualna, na którą składa się prosta, ruchoma scenografia, wykorzystanie środków charakterystycznych dla teatru fizycznego i pantomimy, animacja przedmiotów (teatr lalkowy) oraz interakcje z widzami.

Bardzo się cieszę, że miałam możliwość realizacji pokazu przedpremierowego w zaprzyjaźnionym przedszkolu. Pozwoliło mi to sprawdzić czy historia oraz dobrane do jej przekazania środki artystyczne będą ciekawe dla dzieci. Rezultat był wspaniały - dzieci bardzo polubiły stworzonko
i mocno zaangażowały się w poszukiwanie odpowiedzi na stawiane przez nie pytania. Zaś panie nauczycielki, zapytane co sądzą o spektaklu powiedziały, że to coś nowego, innego. Podobała im się interaktywna forma spektaklu oraz wyraziły uznanie, że udało się utrzymać uwagę dzieci przez 45 minut. -
relacjonuje Katarzyna Wróbel.

To nie przypadek - Teatr Sztuka Ciała specjalizuje się w kreacjach familijnych, a sama pomysłodawczyni stworzonka ma na tym polu wielkie doświadczenie, które wciąż uzupełnia nie tylko w Sztuce Ciała ale i w mokotowskich Sensorysiach. Rodziny są jej ulubioną publicznością,
a pytana o teatr dla dorosłych, którym niegdyś się zajmowała, bez wątpliwości deklaruje, że za nim nie tęskni.

W rozwoju dziecka, niekiedy, pół roku to przepaść, a na wydarzeniach plenerowych, przy placach zabaw przychodzą odbiorcy od żłobkowiczów po ich dziadków. Jak tworzy się teatr familijny skrojony na tak nierówną miarę?

Spektakl ma wiele warstw dopasowanych do percepcji widza w rożnym wieku. Uwagę najmłodszych przykuwają zabawne choreografie, pojawianie się i znikanie rekwizytów,niezwykle angażuje je sytuacja, w której okazują się bardziej kompetentne niż sam bohater, i mogą wesprzeć go w jego niedoli. Dla troszkę starszych może to być opowieść o sposobach  na poznanie samego siebie - wychodzeniu ze strefy komfortu, podejmowaniu wyzwań, identyfikowaniu swoich uczuć, świadomości ciała oraz braniu za siebie odpowiedzialności. Spektakl pokazuje też, jak dużą wagę, dla osób zagubionych i niepewnych siebie, ma obecność kogoś kto obdarzy je przychylną uwagą. - zdradza aktorka.

Ogródek Jordanowski, na terenie którego odbędzie się premiera to nietypowa scena. Tu nie mamy do dyspozycji maszynerii scenicznej, obrotowej sceny, podnośników, a nawet oświetlenia. Pomimo to, na trawie, przy placu zabaw ląduje najprawdziwszy teatr.

Tworząc spektakl chciałam też, by był on mobilny i łatwy do przewożenia, tak by zgodnie z ideą „Latającego” Teatru Sztuka Ciała można było go zagrać wszędzie - i na placu zabaw, w parku, sali gimnastycznej czy teatralnej sali widowiskowej. Wybrałam na to prostą formę zbudowaną
ze składanych pudełek, całości dopełniają pojawiające się w odpowiednich momentach rekwizyty, dzięki którym stworzonko może dowiedzieć się czegoś nowego o sobie
. - kontynuuje.

„Małe stworzonko” to jedna z najmniejszych produkcji Teatru Sztuka Ciała – solo i zarazem kreacja totalna Katarzyny Wróbel, która realizuje swój pomysł jako odtwórczyni roli stworzonka ale także jako osoba odpowiedzialna za oprawę plastyczną, tekst, choreografię, dobór muzyki. „Małe stworzonko” i cały jego świat mieści się w dużej walizce i gotowe jest ruszyć w drogę do swoich widzów. Pierwszy przystanek na jego ścieżce już wkrótce:


7.07 (niedziela), godz. 12.00 "Małe stworzonko i wielkie pytania" (PREMIERA!)
Wiek: (4+)
Czas: 45 min.           
II Ogród Jordanowski w Warszawie ul. Odyńca 6. | wstęp wolny      
Wydarzenia realizowane są w ramach projektu "Latający Teatr Sztuki Ciała – Mokotów" współfinansowanego przez m.st. Warszawa, Dzielnicę Mokotów.    

Link do wydarzenia

Patronat medialny nad spektaklem "Małe stworzonko i wielkie pytania" objęło Polskie Radio Dzieciom.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Premiera spektaklu "Wombat nie śpi"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 16:00
Wiecie gdzie jest kraina Jaśniejącej Bieli? My też nie wiemy, ale z całą pewnością żyją tam Wombat i jego Mała Przyjaciółka. Otoczenie jest bezpiecznie znajome: siup-wyrko, dyndołyżki, grzebioszczotka i prysznicarium. Jednak wykonywane dzień po dniu czynności bywają niestety nieznośnie powtarzalne. Jak by tu przyprawić rumieńce codzienności? Przypadkiem, tuż obok czai się tajemniczy świat Czerwonej Wieży pełen fascynujących przedmiotów, służących nie-wiadomo-czemu…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera teatralna - "Śpiew morza" - lokalna historia inspirowana mitem o selkie, ludziach-fokach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 11:05
Pamiętacie selkie – mityczne postaci, które potrafią żyć w dwóch rzeczywistościach: wody i lądu? Pisarka Roksana Jędrzejewska-Wróbel i reżyserka Ewa Piotrowska zainspirowały się tymi postaciami z mitologii krajów nadbałtyckich i opowiedziały swoją historię na scenie. Opowieść o rodzeństwie, które odkrywa swoje talenty i różnorodność, pierwszy raz będzie można zobaczyć 13 kwietnia o 17.00 na Dużej Scenie Teatru Miniatura. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym premierę tego spektaklu. W czwartek 11 kwietnia po godzinie 8.00 w audycji "Poranek" będzie można usłyszeć rozmowę z twórcami "Śpiewu morza". Zapraszamy!
rozwiń zwiń