Polskie Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom w Iłży na Mazowszu. Teatralne Lato w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2024 14:40
"Teatralne lato w Polskim Radiu Dzieciom" trwa. W środę 28 sierpnia nadaliśmy ostatnią z cyklu audycji plenerowych realizowanych przez Polskie Radio Dzieciom w ramach patronatu medialnego nad projektem Instytutu Teatralnego i Fundacji Teatr Latarnia. Tego dnia, stacja zawitała w Iłży na Mazowszu by przyjrzeć się spektaklowi "Kwiat paproci" oraz wydarzeniom towarzyszącym. 
Polskie Radio Dzieciom w Iłży na Mazowszu. Teatralne Lato w Polskim Radiu Dzieciom [TRWA AUDYCJA]
Polskie Radio Dzieciom w Iłży na Mazowszu. Teatralne Lato w Polskim Radiu Dzieciom [TRWA AUDYCJA]Foto: PR

W środę 28 sierpnia nadaliśmy ostatnią z cyklu plenerowych audycji "Teatralne lato w Polskim Radiu Dzieciom". W trakcie jej trwania przedstawiliśmy relację z przygotowań do spektaklu oraz rozmowy z uczestnikami warsztatów, parad i koncertów.

Spektakl "Kwiat paproci" w reżyserii Mateusza Tymury, powstał na postawie baśni Ignacego Kraszewskiego. Bohater opowieści marzy o tym, by odnaleźć magiczny kwiat paproci, który może przynieść szczęście i bogactwo jego rodzinie. W drodze ku dorosłości - mierząc się z leśnymi strachami i własnymi słabościami - zdobywa tajemniczy kwiat. I właśnie wtedy próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie - gdzie jest prawdziwe szczęście.

Scenografia przestawień, które odbywają się w namiocie cyrkowym, jest wykonana z naturalnych materiałów znalezionych podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu. Z kolei muzyka jest grana i tworzona na żywo na tradycyjnych instrumentach. Spektaklowi towarzyszą też warsztaty teatralne.

Pierwszy pokaz w zmienionej, przystosowanej do namiotu cyrkowego formie, odbył się 11 sierpnia na terenie Fundacji Teatr Latarnia w Borkach w województwie podlaskim. Wybrane spektakle są tłumaczone na język migowy.

Patronem medialnym projektu jest Polskie Radio Dzieciom.

"Kwiat paproci" przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 6 lat
Czas trwania spektaklu: 90 min
Premiera: 22 lipca 2022 roku / 11 sierpnia 2024, Borki

Twórcy:
obsada: Paula Czarnecka, Paulina Karczewska, Błażej Piotrowski, Zbigniew Rusiłowicz, Błażej Twarowski, Mateusz Tymura oraz Żaneta Adamczyk, Michał Chrzanowski, Urszula Chrzanowska, Grzegorz Jastrzębski, Katarzyna Kołodziejczak, Krzysztof Kostera
scenariusz i reżyseria: Mateusz Tymura
scenografia i kostiumy: Sylwia Maciejewska z zespołem w składzie: Nastia Magdziak, Zoia Anisimova, Katarzyna Mystkowska, Róża Turlińska, Aliaksiej Kolas, Stefan Wyszkowski
muzyka: Zbigniew Rusiłowicz oraz Kapela Braci Rejwów
światło: Michał Jerzy Dąbrowski
dźwięk: Michał Chrzanowski
technika: Piotr Łasiewicki, Michał Strokowski
wsparcie techniczne: Tomasz Motłoch, Jacek Zarzecki
kierownik techniczny projektu: Dariusz Adamski
promocja: Kamila Paprocka-Jasińska (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego)
produkcja: Paulina Karczewska i Przemysław Waczyński (Fundacja Teatr Latarnia), Emilia Malczyk (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego)
wolontariuszki: Daria Andrzejczyk, Klaudia Andrzejczyk.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Radio Dzieciom. 

Stacja nadała trzy audycje plenerowe z trzech miejscowości objętych projektem. 18 sierpnia spotkać nas będzie można w Cycowie, 26 sierpnia w Wolanowie i 28 sierpnia w Iłży.

Podczas audycji można posłuchać rozmów m.in. z twórcami spektaklu, zaś na miejscu w plenerowym studiu Polskiego Radia Dzieciom można podejrzeć kulisty realizowania audycji na żywo oraz wziąć w niej udział. 

Audycje Teatralne lato w Polskim Radiu Dzieciom poprowadzi dziennikarka Martyna Chuderska.
Zapraszamy do 14.00 do 16.00.

Zobacz także
Czytaj także

Jak wyobraźnia wpływa na rzeczywistość? W "Kulturalnej Strefie" o najciekawszych panelach Rabka Festival

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 09:04
- Będziemy mówić dzieciom, że warto marzyć oraz podpowiadać jak te marzenia spełniać. A robić to będą sprawdzeni eksperci - powiedziała gość "Kulturalnej Strefy" Iwona Haberny przybliżając słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom 11. edycję Rabka Festival zbudowanego wokół hasła "Marzenia zmieniają świat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda Teatr najnajowy, czyli spektakle dla dzieci do 3 roku życia? Tylko w "Kulturalnej Strefie"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 09:04
- Cieszę, że aktorzy ruszyli ze mną w tą drogę, bo na co dzień grają w dla widza dorosłego w teatrze, telewizji czy filmie, a nagle schodzą na kolana i są blisko tych najmniejszych widzów, nie boją się ich - powiedziała w "Kulturalnej Strefie" Alicja Morawska-Rubczak opowiadając o idei teatru najnajowego dla widzów do trzeciego roku życia.
rozwiń zwiń