Polskie Radio Dzieciom

Premierowa audycja "Kultura nie śpi" za nami. Zapraszamy!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 21:51
W premierowej audycji "Kultura nie śpi" zanurzyliśmy się w opowieściach karpackich buków. Wyruszyliśmy w podróż po kawałkach ocalałej Puszczy, posłuchaliśmy śpiewu ptaków, brzęczenia owadów, poczuliśmy zapach drzew i dotknęliśmy kropel osy. Naszą przewodniczką, w pierwszej godzinie audycji, była Jola Richter-Magnuszewska, ilustratorka, autorka książek dla dzieci, w tym tytułu "Puszcza opowieści karpackich buków".
Na audycję Kultura nie śpi zaprasza Martyna Chuderska
Na audycję "Kultura nie śpi" zaprasza Martyna ChuderskaFoto: PR

Gdy przyłożysz policzek do gładkiej kory karpackich buków, zamkniesz mocno oczy i wsłuchasz się w szelest liści, z czasem dotrze do twego serca niejedna historia (...)
Bo Puszcza, tak jak obiecała, mówi do nas cały czas. Cicho, spokojnie, z czułością. Słyszysz ten szept?"
Na opowieści o karpackich bukach zaprosiła w premierowej audycji "Kultura nie śpi" Martyna Chuderska.
Więcej w załączonym zapisie rozmowy.


Posłuchaj
58:35 [DAB]Dzieciom (PCM) 6 październik 2024 19_00_56.mp3 Kultura nie śpi_Polskie Radio Dzieciom_6.10.2025_cz.1

 

W drugiej godzinie audycji po godzinie 20.00 gościem Martyny Chuderskiej był kurator muzyczny, wizjoner, a od niedawna również dyrektor Orkiestry Polskiego Radia - Kajetan Prochyra. Rozmowa toczyła się między innymi o tym, jak muzykę poważną opowiadać dzieciom, jak to jest być dyrektorem Orkiestry oraz o planach i pomysłach.


Gościem Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Kultura nie śpi" był dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Kajetan Prochyra ze swoją córką Janką Gościem Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Kultura nie śpi" był dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Kajetan Prochyra ze swoją córką Janką

Dyrektor Orkiestry Polskiego Radia - Kajetan Prochyra zainicjował i prowadził pierwszy w Polsce cykl koncertów przyjaznych sensorycznie dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, był inicjatorem i kuratorem powstania wielu wybitnych dzieł, m.in. bajki muzycznej "Król Maciuś I" na orkiestrę i chór dziecięcy. O tym w załączonym zapisie audycji. Zapraszamy!


Posłuchaj
58:09 [DAB]Dzieciom (PCM) 6 październik 2024 20_01_56.mp3 Kultura nie śpi_Polskie Radio Dzieciom_6.10.2025_cz.2

 


Audycja: Kultura nie śpi
Prowadzi: Martyna Chuderska
Godzina emisji: 19.00 - 21.00
Data emisji: 6.10.2024

Premiery teatralne i kinowe, nowości wydawnicze, spotkania z artystami i twórcami... W każdy niedzielny wieczór między 19.00 a 21.00 w Polskim Radiu Dzieciom nastrajamy się na kulturę i szukamy kontaktu ze sztuką. Włączcie uważność, emocje, a przede wszystkim serce bo "Kultura nie śpi". - Kulturze adresowanej do dzieci i młodzieży od literatury przez teatr, kino i muzykę przyglądam się od dawna. Nie zawsze w przestrzeni publicznej traktowana jest poważnie i zajmuje należne jej miejsce, a jest nie mniej godna uwagi niż ta tworzona z myślą o dorosłych. Sztuka rozwija wrażliwość, świadomość i empatię. Zależy mi, żeby Słuchacze Polskiego Radia Dzieciom już od najmłodszych lat czerpali z tego co najlepsze, a dorośli wiedzieli, gdzie "tego co najlepsze" szukać - mówi Martyna Chuderska autorka audycji. O kulturze bez nudy wieczorową porą rozmawiać będziemy w każdą niedzielę od godziny 19.00 do 21.00 tylko w Polskim Radiu Dzieciom.

Zobacz także
Czytaj także

"Muzyka musi do nas przemówić", czyli o twórczym dialogu między tradycją a współczesnością. Festiwal "Nowa Tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 08:00
Wielu ludziom wydaje się, że muzyka ludowa, jest prosta, a jest wręcz przeciwnie - przekonują organizatorzy Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa tradycja". Został on stworzony jako wydarzenie animujące życie muzyczne, które będzie zachęcać twórców do sięgania do korzeni. A jak brzmi ten twórczy dialog między ludową tradycją a współczesnością? O tym w "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, organizatorka konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliza Piotrowska o "Cioci Jadzi i Przylądku Dobrej Nadziei" w niedzielę o 17.00

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 22:46
Życie stawia przed Ciocią Jadzią kolejne wyzwania. Tym razem postanawia zostać wolontariuszką na dziecięcym oddziale onkologicznym. Tu szczególnie potrzebne jest wsparcie, uśmiech i dobra energia, a tego tytułowej bohaterce serii książek Elizy Piotrowskiej nie brak. Misja jest szczególnie ważna i warta zauważenia. Dlatego najbardziej zwariowana Ciocia na świecie w towarzystwie Autorki postanowiły na chwilę opuścić Przylądek Dobrej Nadziei i odwiedzić studio Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń