Na Pikniku można doświadczać nauki wszystkimi zmysłami: obserwować, dotykać, rozmawiać z naukowcami i samodzielnie wykonywać eksperymenty. Taki sposób poznawania świata kształtuje samodzielność poznawczą i rozwija krytyczne myślenie – kluczowe kompetencje, stanowiące ważny element procesu nowoczesnej edukacji, przygotowującej do życia w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Piknik pozwala odwiedzającym poznać naukę. Ukazuje ją jako niezwykle ekscytującą dziedzinę życia, stale rozwijającą się, a także wyposażającą nas w narzędzia i zaawansowane technologie, dzięki którym możemy radzić sobie z wyzwaniami przyszłości.
ALE KOSMOS!
Już niebawem pierwszy polski astronauta wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Historyczny lot Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego budzi emocje nawet u osób, które zwykle twardo trzymają się Ziemi. My także daliśmy się ponieść tej fali! Bohaterkami tegorocznego Pikniku Naukowego będą astronautyka oraz astronomia. Nie zabraknie teleskopów, satelitów, rakiet, kapsuł, łazików, robotów i wszelkich zdobyczy nauki związanych z eksploracją Kosmosu.
KAPSUŁA HERMASZEWSKIEGO I PIEROGI SŁAWOSZA
Kosmiczna piknikowa podróż rozpocznie się od przygotowań na Ziemi. To okazja, by wziąć udział w teście psychologicznym astronautów, treningu z analogową astronautką, poćwiczyć wykonywanie precyzyjnych działań manualnych w profesjonalnych rękawicach i doświadczyć stanu nieważkości dzięki goglom VR. Obejrzycie kapsułę, którą podróżował Mirosław Hermaszewski i skosztujecie pierogów przygotowanych specjalnie dla Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Polski astronauta zabierze je na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
RAKIETY I LATAJĄCE RYBKI
Nie ma lotu w Kosmos bez rakiety. Nie zabraknie ich na Pikniku. Każdy chętny będzie mógł skonstruować własny model, wybierając materiały i technikę. Wśród propozycji są rakiety na tabletki musujące i wodę, na suchy lód i wrzątek, o napędzie balonowym i butelkowym. Zajrzycie również do wnętrza gigantycznego silnika odrzutowego i zobaczycie start potężnej rakiety, która wzbije się na 5 metrów i opadnie na spadochronie. Sprawdzicie, czy w rakiecie kosmicznej mogą ukrywać się pasażerowie na gapę i poznacie nieludzkich astronautów – bakterie, które zostały wysłane na orbitę podczas pierwszych misji, niesporczaki potrafiące przetrwać w przestrzeni kosmicznej bez skafandrów i rybki Danio, które trafiły na ISS w celach badawczych.
GRAWITACYJNE SPODNIE I KSIĘŻYCOWA TWARZ
Eksplorując piknikowy Kosmos, poznacie metody, pozwalające przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uprawiać rośliny – system Veggie do uprawy warzyw oraz akwakulturę do hodowli glonów. To drugie rozwiązanie dopiero trafi na orbitę. Wysiejecie rośliny w symulancie marsjańskiej gleby i poznajcie zasadę działania biologicznego systemu podtrzymywania życia na stacji kosmicznej. Dowiecie się, na czym polega efekt "księżycowej twarzy". Przymierzycie tzw. wysokościowy ubiór kompensacyjny, z którego korzystają piloci wykonujący loty na bardzo dużych wysokościach. Obejrzyjcie wyjątkowe spodnie, zapewniające astronautom sztuczną grawitację w Kosmosie i polski wynalazek – opaskę mierzącą parametry życiowe, która trafi do astronautów na ISS.
ŁAZIKI i MARSJAŃSKIE OPONY
Niekwestionowanymi bohaterami Pikniku będą łaziki. Obejrzycie te profesjonalne, przygotowywane do eksploracji Marsa i Księżyca, m.in. Legendary Rover (przenoszący ładunek i pobierający próbki gleby) czy studenckie Scorpio7 i Kalman (sam nawiguje, analizuje teren, wierci w podłożu i zbiera próbki). Phoenix III wymienia ogniwa paliwowe, uruchamia reaktor, porusza się w trudnym terenie. Zobaczycie również urządzenia, których "bliźniaki" właśnie wiercą otwory na Marsie, lecą na Jowisza, mierzą grawitację planetoidy Dimorphos. Spróbujecie zaprojektować opony nadające się do jazdy po powierzchni Marsa i obejrzycie pokaz wyposażonego w nie łazika. Na wielu stanowiskach będziecie mieć okazję, by posterować łazikiem i zbudować własny.
SŁOŃCE I METEORYTY
Poznawanie Kosmosu to nie tylko jego eksploracja, ale także obserwacje. Wiele stanowisk piknikowych skupi się na astronomii. Odwiedzając je, spojrzycie na Słońce przez specjalny teleskop, zajrzycie do gabinetu astronoma i poznacie dawniej stosowane narzędzia, dowiecie się, jak skonstruować radioteleskop. Nauczycie się także odróżniać meteoryty od zwykłych, ziemskich kamieni i rozpoznać cyrkony, które informują o wieku naszej planety. Jeśli chcecie pomóc astronomom w badaniach, możecie dołączyć do jednego z projektów nauki obywatelskiej. Sprawdźcie, jak to zrobić. Na Pikniku poznacie m.in. aplikację CREDO, umożliwiającą wykrywanie promieniowania kosmicznego.
NIE TYLKO KOSMOS
Przyjdźcie na Piknik, nawet jeśli Kosmos nie jest Waszym ulubionym tematem. Znajdziecie tu stanowiska związane z medycyną i żywieniem, filmem, literaturą, przyrodą. Poznacie nowoczesne pojazdy i rozwiązania technologiczne, z których korzystają służby mundurowe (strażacy, policjanci, więziennictwo). Nie zabraknie kultowych eksperymentów (np. z ciekłym azotem i cieczą nienewtonowską), pokazów muzealnych i archeologicznych oraz całej strefy dla najmłodszych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pasjonaci i laicy. Młodsi i starsi. Zainteresowani nauką i ci, którzy dopiero się nią zafascynują.
28. Piknik Naukowy – 10 maja 2025 r. na PGE Narodowym
Godz. 11.00-20.00.
Wstęp wolny.
Piknik odbywa się na PGE Narodowym. Prowadzi na niego aż 5 bram, więc nie będzie kolejek do wejścia. Wstęp jest bezpłatny, można dołączyć w dowolnym momencie. Poza stanowiskami piknikowymi, na miejscu będą dostępne także punkty gastronomiczne i strefy relaksu, w których można odpocząć.
Dokładny program wydarzenia znajduje się na stronie: www.pikniknaukowy.pl
Grafika do pobrania tutaj