Polskie Radio Dzieciom

Jak uczyć się języków? – rozmowa z rodziną wielojęzyczną w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2025 15:15
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom gośćmi były Rysia i Javi Pełech – dzieci mieszkające w Szwajcarii, które potrafią mówić aż w siedmiu językach! Towarzyszyła im mama, Martyna Górniak-Pełech, autorka książki "Dzieci wielojęzyczne". Podczas rozmowy padło wiele ważnych i zaskakujących pytań – o to, jak uczymy się języków, w jakim języku myślimy, a nawet… śnimy.
Języki obce tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Języki obce tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: shutterstock/Maxx-Studi

Rodzeństwo opowiedziało, że nauka wielu języków jednocześnie jest możliwa, a nawet naturalna, jeśli od najmłodszych lat otaczamy się nimi na co dzień. Kluczem jest otoczenie i różnorodne konteksty, w domu, szkole, wśród przyjaciół czy na wakacjach. Wielojęzyczność nie powinna być traktowana jak coś wyjątkowego. W wielu miejscach na świecie, jak właśnie w Szwajcarii, to norma.


Posłuchaj
59:50 2025_04_16 08_01_12_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_Jak uczyć się języków? – rozmowa z rodziną wielojęzyczną_16.04.2025

 

W jakim języku myślimy? Okazuje się, że to zależy od sytuacji. Można myśleć w języku, którym w danej chwili się wypowiadamy. Podobnie jest ze snami – język snu zmienia się w zależności od emocji, kontekstu i osób, które w nich się pojawiają.


W audycji Polskiego Radia Dzieciom gościliśmy rodzinę wielojęzyczną. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. W audycji Polskiego Radia Dzieciom gościliśmy rodzinę wielojęzyczną. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Czy warto uczyć się kilku języków jednocześnie? Zdaniem gości "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom, tak – ale z głową. Kluczowe jest, by każdy język miał swój cel i przestrzeń. Nie chodzi o "naukę dla nauki", ale o autentyczne używanie języków w codziennych sytuacjach.
Jak to wygląda w rodzinach wielojęzycznych, kiedy rodzice mówią w innych językach? Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji.

Audycja "Poranek"
Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: Krysia i Javi Pełech, dzieci znające 7 języków, żyjące na co dzień w Szwajcarii  oraz ich mama Martyna Górniak-Pełech
Data emisji:  16.04.2025.
Godzina emisji: 07:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Nauka zaczyna się od ciekawości. Jak poznawać świat razem z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 15:30
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom gościli wyjątkowi eksperci – doktor inżynier Jan Amborski oraz Zofia Kuflikowska, którzy podzielili się z młodymi słuchaczami pasją do nauki i eksperymentów. Opowiedzieli o fascynującym świecie badań, który nie tylko może odbywać się w laboratoriach, ale także w domowych warunkach. Dlaczego ciekawość może prowadzić do odkryć, nowych pytań i eksperymentów? Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pupy, ogonki i kuperki zwierząt. Poznajemy tajemnice zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 11:04
W "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" rozmawialiśmy o fascynujących tajemnicach zwierzęcych pup i ogonków! Okazuje się, że te części ciała zwierząt pełnią niezwykle ważne role w ich życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od koła do hulajnogi

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2025 14:27
Dawno temu człowiek wymyślił koło i od tego wszystko się zaczęło. Później zaczęto konstruować pojazdy pomagające człowiekowi w przemieszczaniu się. Jednym  z takich pojazdów jest hulajnoga. służąca do przemieszczania się ale przede wszystkim do rozrywki i zabawy. Ciekawostek o hulajnogach będzie można posłuchać w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom". Zapraszamy!
rozwiń zwiń