Gdy zabrzmiały „Koziołki” - to był sygnał oficjalnego rozpoczęcia 39. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Festiwal jest przede wszystkim okazją do pokazania talentów, popartych ogromną pracą. Na końcu jury najciekawsze prezentacje wyróżnią Aplauzami.
W tym roku uczestników 39. Festiwalu oceniać będą, podobnie jak w latach poprzednich, dwa zespoły jurorów: jeden wokalistów, drugi zespoły taneczne. W każdym zasiadać będą uznane postaci świata artystycznego. Są wśród nich kompozytorzy, wokaliści występujący na największych estradach, zdobywcy licznych nagród, choreografowie, tancerze, także pedagodzy i wykładowcy na uczelniach artystycznych, z Polski i wielu krajów. Wszystkich czeka niezwykła praca, bowiem na dwóch scenach 39. Festiwalu prezentować się będą niezwykli artyści – najmłodsi będą mieli 5 lat, najstarsi 16, wszyscy wspaniali. Problemem jury będzie, jak wskazuje doświadczenie, wybranie ze wspaniałych tych najwspanialszych. Kto zatem będzie oceniał umiejętności ponad 2600 artystów z dwunastu krajów?
Już dzien przed rozpoczęciem do Konina zaczeli przyjeżdżać uczestnicy. Tego samego dnia rozpoczeły się próby akustyczne dla wokalistów i sceniczne dla tancerzy.
Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym 39. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie
Festiwal zakończy, tradycyjnie, koncert galowy w Amfiteatrze ”Na skarpie” 9 czerwca, i jak w latach ubiegłych, poprzedzi go korowód ulicami miasta z udziałem wszystkich uczestników festiwalu. Młodym artystom towarzyszyć będzie Konin Band Orchestra.
Początek gali o godz. 19.00.
Cały 39. Festiwal będzie transmitowany w sieci internetowej: eliminacje bezpłatnie na stronie www.festiwaldzieciecy.pl
Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym 39. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.
Szczegółowe informacje:
JURY
Festiwalu Zespołów Tanecznych
Iwona Ciok – choreografka, tancerka, sędzina tańca towarzyskiego, członkini Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Inicjatorka tańca na wózkach, założycielka i prezeska pierwszego klubu Stowarzyszenie Swing-Duet, organizatorka m.in. Mistrzostw Świata w Tańcu na Wózkach (Polska)
Andy Ninvalle – choreograf, tancerz, raper, beatboxer, producent muzyczny; specjalista w zakresie hip hopu oraz breakdance. Założyciel i dyrektor artystyczny Massive Movement Dance Company. Nauczyciel tańca w szkołach w Europie, USA a także Afryce. Twórca muzyki do filmu „Kochaj i tańcz”. Raper występujący z Michałem Urbaniakiem podczas ubiegłorocznego Przystanku Woodstock (Gujana)
Agnieszka Obuchowicz-Zweifel – nauczycielka tańca w zakresie baletu dziecięcego i tańca jazzowego. Po latach nauki w różnych stylach w renomowanych szkołach tańca w Polsce, ukończyła studia magisterskie z choreografii na prywatnym Uniwersytecie Anton Bruckner w Linzu. Od 2015 roku uczy tańca jazzowego w Zurychu, w tdc dance school & company (Szwajcaria)
Iwona Orzełowska – najbardziej utytułowana w środowisku choreografów w Polsce (jej tancerze stawali ponad 60. razy na podium mistrzostw Europy i świata), pedagożka, scenarzystka, reżyserka, sędzina, wielbicielka sztuki; założycielka Caro Dance Company oraz Teatru Tańca Caro; od 2015 roku zastępczyni dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach (Polska)
Julie Livia Pecquet – specjalistka w zakresie hip-hop, modern i jazz dance; autorka choreografii programów telewizyjnych Got To Dance Germany, Got To Dance Poland, Germany’s Got Talent a także jurorka niemieckiej edycji So You Think You Can Dance (Francja)
Katarzyna Skawińska – choreografka teatralna i filmowa, pedagożka, wykładowca tańca współczesnego i kompozycji. Założycielka Teatru Tańca DF, dla którego stworzyła ponad czterdzieści autorskich spektakli teatru tańca. Współpracuje z Zakładem Estetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Domem Norymberskim, z Teatrem Grotowskiego, wykłada na Akademii Muzycznej w Łodzi. Przewodnicząca jury (Polska)
Giancarlo Tarabella – tancerz, choreograf, trener wielokrotnych mistrzów świata w technikach disco, freestyle i show dance. Autor niezliczonych choreografii do telewizyjnych show w Europie i w Stanach Zjednoczonych (Włochy)
Dariusz Intrys – tancerz, choreograf, absolwent Krakowskiej Szkoły Tańca im. Janiny Strzębosz. Sekretarz jury (Polska).
JURY
Festiwalu Piosenki
Grażyna Łobaszewska – wokalistka, kompozytorka. Znana z takich utworów jak „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy”, czy „Gdybyś”. Występowała i nagrywała z wieloma zespołami i z czołowymi muzykami jazzowymi. Brała udział w festiwalach jazzowych w Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu i za granicą, uczestniczyła w trasach koncertowych po USA i Francji. Gdynia
Wojciech Myrczek – wokalista jazzowy, zwycięzca oraz zdobywca nagrody publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition 2013. Pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Katowice
Jerzy Petersburski – pianista, kompozytor. Zawodowo związany z TVP, m.in. scenarzysta i prowadzący program muzyczno-edukacyjny Petersburski Music Show (TVP ABC). Autor muzyki filmowej, teatralnej i programów rozrywkowych. Warszawa
Zbigniew Górny – muzyk, aranżer, dyrygent, kompozytor muzyki instrumentalnej i filmowej. Dyryguje własną Górny Orchestra. Wraz z orkiestrą brał udział w największych festiwalach piosenki (Opole, Sopot i Konin). Pomysłodawca i współautor „Gali Piosenki Biesiadnej”. Przewodniczący jury. Poznań
Katarzyna Wilk – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna; współpracowała z zespołami KTO TO, Dreamland, Groovestreet a także z Mezo. Poznań
Małgorzata Kazuś – pedagog, instruktor tańca, kierownik Działu Artystycznego w Konińskim Domu Kultury. Sekretarz jury. Konin
Więcej o 39. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca
jo