Polskie Radio Dzieciom

"Wokół królewskiego dworu" - cykl warsztatów w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 15:15
Czterysta lat temu ludzie ubierali się zupełnie inaczej niż dziś. Oczywiście nosili buty, koszule, sukienki, spodnie ale tylko troszkę przypominały nasze współczesne. Na dworze królewskim należało pokazać się w stroju pięknym i bogatym "Krawiec Jan nie żałował nań srebrnych koronek, zielonych guzików i srebrnych pometek".
Audio
  • 09.02.19 Dawno, dawno temu. "Wokół królewskiego dworu"
  • 19.01.19 Dawno, dawno temu. Warsztaty w Zamku Królewskim w Warszawie
Karoca królewskiej narzeczonej  Konstancji Austriaczki  na tzw. Rolkce sztokholmskiej  przedstawiającej tryumfalny wjazd polskiego króla Zygmunta III do Krakowa z okazji jego małżeństwa z austriacką arcyksiężniczką.
Karoca królewskiej narzeczonej – Konstancji Austriaczki na tzw. "Rolkce sztokholmskiej" przedstawiającej tryumfalny wjazd polskiego króla Zygmunta III do Krakowa z okazji jego małżeństwa z austriacką arcyksiężniczką. Foto: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

na warsztatach w Zamku Królewskim w Warszawie będzie można się dowiedzieć m.in. o tym co to jest wams, kryza i pludry, czy król nosił bury na obcasie i jaka była najmodniejsza fryzura dowiemy się na warsztatach.

Chętni będą mogli przymierzyć strój królewicza Władysława, który zobaczymy też na obrazie. Uczestnicy warsztatów i dorośli i dzieci wykonają zadanie plastyczne.

Nadchodzące wydarzenia w cyklu warsztatów organizowanych w Zamku Królewskim w Warszawie - Muzeum:

13 IV – Zegary króla Zygmunta – zajęcia o złotniczo-zegarmistrzowskiej pasji króla

11 V – Dzień jak co dzień na królewskim dworze

8 VI – Lubię podróże – jak podróżowano w dawnych czasach?

13 VII – W królewskim skarbcu – o biżuterii

10 VIII – Czy królewicz Władysław grał w piłkę nożną? – gry i zabawy w dawnych czasach

14 IX – Budujemy zamek

12 X – Królewskie portrety

9 XI – Czy trudno być aktorem? Teatra w czasach Władysława IV

14 XII – W poszukiwaniu kamienia filozoficznego. Alchemia w czasach Wazów

Więcej informacji na stronie Warsztaty w ramach Roku Wazowskiego

-

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym warsztatów.

 

Zobacz także
Czytaj także

Warsztaty historyczne w Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 15:00
Husaria to polska jazda obecna na polach bitew od początku XVI wieku do połowy XVIII wieku. Była wykorzystywana do przełamywania sił nieprzyjaciela poprzez zadawanie rozstrzygających uderzeń w postaci szarż, które w najważniejszym okresie jej istnienia kończyły się zazwyczaj zwycięstwami. W jaki sposób można było zostać husarzem? Skąd pochodzi nazwa husaria oraz kiedy nastał jej schyłek - o tym w naszym programie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Rolki Sztokholmskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 15:00
Jak zostać królowa Polski? Ile osób bierze udział w królewski weselu? Jak ubrać się na uroczystość? Co przywozi ze sobą przyszła żona króla? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas dzisiejszego spotkania. Dowiemy się także czym jest tajemnicza Rolka Sztokholmska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda w czasach Wazów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 15:00
Dziś kolejna odsłona zbliżających się warsztatów dla dzieci z cyklu wokół królewskiego dworu w Zamku Królewskim, których Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym. Kryzy, płaszcze i wąsiki, czyli moda w czasach Wazów - to temat warsztatów, które odbędą się już 9 marca. A właśnie - czym jest kryza? A może wiecie są pludry? Jeśli nie, to tego, między innymi, będziecie mogli się dowiedzieć właśnie w druga sobotę marca w Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zegary króla Zygmunta

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 15:00
Król Zygmunt III Waza był wyjątkowym władcą. Pod względem zdolności plastycznych nie miał sobie równych wśród innych monarchów. Tworzył własnoręcznie zegary o skomplikowanych mechanizmach z poruszającymi się postaciami, drogocenne przedmioty ze srebra i złota inkrustowane drogimi kamieniami. Często ofiarowywał te precjoza jako dyplomatyczne podarunki innym władcom lub głowom kościoła. Prezent od króla to był wyjątkowy dar a podarunek wykonany królewską ręką uchodzić mógł za bezcenny.
rozwiń zwiń