Główną bohaterką jest dziewczynka, która nudząc się w swoim pokoju, zaczyna bawić się i wyobrażać sobie różne światy (inspirowane baśnią Hansa Christiana Andersena "Dziewczynka z zapałkami"). Spotyka więc m.in. złodzieja, policjanta, dziadka, babcię, a każde poznanie sprawia, że bohaterka doświadcza różnych emocji. I to one stają się centrum naszej opowieści – to jak dziewczynka doświadcza emocji, jak je wyraża, komunikuje i wreszcie, jaki jest odbiór i reakcja dorosłych.
Przygody bohaterki można jednak modyfikować! Narratorka nie tylko pozwala, ale zachęca widzów do zmian sytuacji, wprowadzenia słów w usta bohaterów. Aktorzy na żywo będą improwizować sytuacje teatralne zaproponowane przez widzów i zapraszać wszystkich do próby odpowiedzi na pytania – czy dziecko ma prawo wyrażać swoje emocje, czy należy je tonować i wreszcie jak przyjmować, reagować.
W spektaklu wystąpili Bogusław Byrski, Gabriela Jaskuła, Kacper Kubiec oraz Adam Organista. Na wiolonczeli zagrała Antonina Byrska a historię poprowadziła Małgorzata Adamczyk, która jest pedagogiem tego teatru.
W "Kulturalnej Strefie" to właśnie ona oraz Kacper Kubiec opowiedzieli o koncepcji tego wydarzenia. Przedstawienie ma być interaktywne - co znaczy, że jest w nim chwila na to, żeby publiczność mogła wpływać na bieg wydarzeń i aktorzy muszą sobie poradzić z wyzwaniami publiczności. - Chcemy rozmawiać o emocjach, i czy należy je u dziecka tonować, jak je przyjmować - w jaki sposób reagować - to jest dla nas bardzo ważne - mówiła słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Małgorzata Adamczyk.
59:46 2021_03_14 21_00_02_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 14 marca godz. 21:00
"Dziewczynka z emocjami". Tatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
Reżyseria i obsada:
Babcia: Bogusław Byrski
Dziewczynka: Gabriela Jaskuła
Dziadek i Matka: Kacper Kubiec
Policjant i Złodziej: Adam Organista
Ponadto wystąpią:
Wiolonczela: Antonina Byrska
Narratorka: Małgorzata Adamczyk
Premiera spektaklu "Dziewczynka z emocjami" w Tatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie odbyła się 19 marca br.
Patronem medialnym tego wydarzenia jest Polskie Radio Dzieciom.
Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!