Mało kto zauważa, że książki rozwijają także empatię, wskazują na odmienne perspektywy jednostek, pomagają zrozumieć i uszanować odmienność, a jednocześnie podkreślają potrzebę przynależności społecznej. Czytające dziecko wyrośnie na kreatywnego człowieka o wysokim poczuciu własnej wartości i refleksyjności, lepiej rozumiejącego otaczający świat, a co więcej - lepiej rozumiejącego samego siebie.
Aby jednak tak było, dziecko powinno trafić na wartościowe, cudowne, mądre książki, które go nie tylko zainteresują, ale prawdziwie zachwycą lub poruszą.
W tym z pewnością pomocny jest Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. Już od 26 maja - znaczącej daty - Międzynarodowego Dnia Matki - po raz 5. startują liczne imprezy, warsztaty, gry, spacery literackie, spotkania i wystawy, które mają za zadanie zwrócić uwagę na najlepsze pozycje wydawnicze, właśnie te, które mogą okazać się bliskie współczesnym dzieciom.
"Tegoroczny plakat - będący hołdem złożonym mistrzowi ilustracji - Januszowi Stannemu, znakomicie obrazuje wszystkie powyższe kwestie. - wyjaśnia Agnieszka Karp- Szymańska, dyrektor programowa festiwalu - Feria barw, nieskrępowana niczym wyobraźnia i kreatywność twórcza, skierowana ku przyszłości, a do tego latarnia rozpraszająca mroki i koło ratunkowe, bo literatura potrafi realizować funkcje pomocowe".
O tym ostatnim przekonamy się podczas panelu dyskusyjnego inaugurującego tegoroczny Festiwal na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, na który już teraz zapraszamy bibliotekarzy i edukatorów.
Trasa festiwalu: Warszawa (26-28 maja), Radom (maj), Wrocław (23-25 czerwca), Gdynia (21-23 lipca), Sopot (21-23 lipca), Katowice (25-27 sierpnia) i Lublin (21-24 września)!
W piątek 26 maja w PKiN w sali Kopernika podczas Międzynarodowych targów Książki odbędzie się panel dyskusyjny dla edukatorów, bibliotekarzy i rodziców "Książki pierwszej potrzeby czyli 100 pytań o pomocową rolę książek.
Żyjemy w czasach wymagających dużej odporności psychicznej, elastyczności, wewnętrznej siły, optymizmu, empatii, otwarcia na drugiego człowieka a jednocześnie umiejętności wartościowania, weryfikacji, posiadania własnego zdania… Sporo tego nawet jeśli myślimy o dorosłej głowie, a jak ma sobie poradzić dziecko, które dodatkowo mierzy się z odkrywaniem świata - tego zewnętrznego ale też tego który kryje się w emocjach i relacjach z drugim człowiekiem.
Czy książka może przyjść z pomocą? Jak może wspierać, jak pomagać, kiedy jest najskuteczniejsza? Wspólnie z ekspertami z zakresu rozwoju dziecka, psychologii i literatury postaramy się odpowiedzieć w jakich okolicznościach książka może pomóc współczesnemu dziecku i czym powinna się charakteryzować.
W panelu weźmie udział m.in. dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska.
Panel poprowadzi: Agnieszka Karp-Szymańska, prezes Grupy Czas Dzieci, dyrektor Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki.
Szczegółowy program na stronie: festiwalliteraturydzieciecej.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.