W "Dzikich harcach" - za sprawą gier i zabaw - teatr staje się miejscem uwolnienia od obowiązujących zwykle zasad. Rozmowy ojca i syna wokół tego, gdzie przebiega granica między regułami a beztroską i wygłupami, stały się inspiracją do zbudowania opowieści w spektaklu. Twórcy i twórczynie bawią się sytuacjami znanymi każdemu, kto wychowywał lub był wychowywany. Spektakl zadaje pytania o to, kiedy lista prawideł i zakazów jest konieczna i pokazuje, że w teatrze zabawę też można traktować poważnie.
- "Dzikie harce” powstały dzięki rozmowom z moim synem Jędrkiem (lat 8). Chciałem, żeby poznał magię teatru jako miejsca szalonego, otwartego i pięknego. A zarazem dzięki Jędrkowi starałem się zrozumieć, co zmienić w swoim teatrze, żeby przemawiał do dzieci. – mówi reżyser spektaklu.
Na początku zadawałem pytania tak żenujące jak "Czy to by się podobało dzieciom?”, na co padała rozsądna odpowiedź "Skąd mam wiedzieć, co lubią wszystkie dzieci?” Szukałem pomysłów radosnych. Chciałem być odważny i bawić, a jednocześnie miałem obawy jako odpowiedzialny rodzic. Jak połączyć chęć robienia wybryków z wychowaniem, opanowaniem, ograniczeniami? To spektakl o tym, że radość, zabawa są wartością samą w sobie i są czasem ważniejsze, niż zasady. I jest to też oczywiście spektakl o magii teatru! – dodaje.
Nad realizacją spektaklu obok Wojtka Ziemilskiego i jego syna Jędrka (współpraca dramaturgiczna), czuwa wielu znakomitych twórców i twórczyń: Maria Stokłosa – współpraca reżyserka i choreografia, Wojtek Pustoła – scenografia, kostiumy i współpraca koncepcyjna, Olga Turczak- kostiumy, Anita Kwiatkowska-Naqvi -animacja oraz Justyna Czarnota i Sodja Lotker – współpraca dramaturgiczna. Muzykę skomponował laureat Paszportu Polityki, multiinstrumentalista i kompozytor Dominik Strycharski.
Na scenie zobaczymy Katarzynę Brzozowską, Elżbietę Pejko, Annę Przygodę, Jacka Ponińskiego, Krzysztofa Prygla, Macieja Owczarzaka, Błażeja Twarowskiego (gościnnie), oraz w animacji - Jędrka i Wojtka Ziemilskich (gościnnie).
Bilety na spektakle i więcej informacji o przedstawieniu dostępne są na stronie teatru www.teatrguliwer.pl.
Patronem medialnym premiery spektaklu jest Polskie Radio Dzieciom.
W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia biletów na ten spektakl. Zachęcamy do uważnego słuchania!
Telefon do studia PRD: 22 645 20 55
***
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!