Polskie Radio Dzieciom

Suchą stopą przez morze

Jak uciec od zgiełku wielkich miast i szarej codzienności? Najlepiej na wyspę. Dziką, piękną i… niemiecką.
Foto: pixabay.comdomena publiczna
Foto: pixabay.com/domena publiczna
O Audycji

Waddenzee to nazwa holenderska. Niemcy nazywają to miejsce Wattenmeer, a Duńczycy Vadehavet. Polska nazwa, to Morze Wattów. To właśnie tam znajduje się szereg wysp, które jak smuga, ciągną się wzdłuż linii brzegowej Holandii, Niemiec i Półwyspu Jutlandzkiego. To właśnie tam zawędrujemy, w niedzielnym odcinku audycji „Dziecko w drodze”. A dokładniej, wraz z Magdą i Sergiuszem, przyjrzymy się Wyspom Wschodniofryzyjskim, które są jednym z najciekawszych, a jednocześnie mało znanych miejsc, w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Dzięki niezwykłym warunkom naturalnym, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Położone są na samym środku Morza Wattowego, w północno-zachodniej Dolnej Saksonii i choć to zaledwie 700 km od polskiej granicy, panują tam iście rajskie klimaty.

Archipelag na Morzu Północnym, to fantastyczne miejsce dla alergików, gdzie mogą wreszcie odetchnąć pełną piersią. W XIX-wiecznych kurortach, tak jak 130 lat temu, kuracjusze oddają się talasoterapii i słuchają walców Johanna Straussa. Na większości wysp nie ma ruchu samochodowego, a poruszać się można jedynie pieszo i na rowerach.

Niezwykłą atrakcją jest przy tym samo morze, które nie do końca jest morzem, ale nie jest też lądem. Co sześć godzin następują odpływy i przypływy i za każdym razem krajobraz ulega magicznym przeobrażeniom. W czasie odpływów morze całkowicie znika, odsłaniając kilometry najżyźniejszej, europejskiej ziemi, a następnie tereny znów zalewane są wodą na wysokość jednego, a w najgłębszych miejscach, do trzech metrów.

Zmieniający się poziom wody, umożliwia wędrówki po wattach lub ze stałego lądu na wyspy, co niejednokrotnie staje się survivalowym przeżyciem.

Dzięki niezwykłemu klimatowi, powstały tu rezerwaty biosfery. Można też podglądać dziesiątki gatunków ptaków i kilkanaście tysięcy fok. Dzieci mają bezpieczne plaże – ze specjalną infrastrukturą i placami zabaw. A dorośli mogą liczyć na doskonałą kuchnię. Przewodnikiem po tym świecie, będzie Piotr Skubis - dyrektor polskiej orkiestry grającej uzdrowiskowe przeboje, który od 35 lat, corocznie spędza wakacyjne miesiące na wyspie Norderney.

O audycji: "Dziecko w drodze" to barwny i bardzo praktyczny poradnik globtroterów, którzy podróżują z małym dzieckiem. Audycja składa się z trzech części. W pierwszej prowadzący opowiadają o miejscu, w którym byli i o przygodach, które im się przytrafiły. W drugiej, pojawia się gość - zazwyczaj jest to ekspert z danego kierunku lub kraju. Z trzeciej część audycji dowiecie się, jak i za ile można pojechać w dane miejsce, co koniecznie trzeba pokazać swoim Pociechom, co zjeść, jakie pamiątki kupić, i czego się wystrzegać. Zapraszają Magda i Sergiusz Pinkwartowie.

Zapraszamy na audycję "Dziecko w drodze" w niedzielę w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w niedzielę, 21 lutego!

 

Playlista