Polskie Radio Dzieciom

Uroczyście, zabawnie, świątecznie…

Każdy region ma swoje wielkanocne zwyczaje, poznajmy je razem z dziećmi.
Uroczyście, zabawnie, świątecznie
Foto: Foto: pixabay.com
O Audycji

Procesje, święcenie pokarmów, malowanie jajek czy śmigus dyngus, to zwyczaje związane z Wielkanocą, znane i praktykowane do dziś w wielu regionach Polski. Są jednak takie obrzędy, które nie wyszły poza świadomość małych społeczności. Wiążą się z wpływem sąsiednich kultur lub np. wydarzeniami historycznymi. Tak jak to się ma np. z powrotem po wiedeńskiej wiktorii, oddziałów Jana III Sobieskiego, które znalazły się na ziemi sandomierskiej w Wielkanoc 1684 roku. Podobno rycerze, tak jak przyszli, w zdobycznych zbrojach i tureckich czapkach - stanęli, pełniąc straż przy Grobach Pańskich w swoich wioskach. Według ludowych podań, król zatrzymał się wówczas Wielopolu i ofiarował jego mieszkańcom bęben turecki. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdego roku dobosz wędruje przez miejscowość w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną i uderzając w bęben, budzi śpiących wiernych na rezurekcję. Obecnie, co roku w wioskach na wschód od Sandomierza, w Poniedziałek Wielkanocny, można podziwiać niezwykłe widowiska: parady oddziałów paramilitarnych, koncerty orkiestr dętych, czy przebierańców wędrujących od domu do domu.  Przy okazji, można spróbować regionalnej kuchni i poznać tamtejsze przyśpiewki.

Im bardziej w stronę Krakowa, tym charakter Wielkanocy staje się mniej uroczysty a bardziej zabawowy. W Dobrej, straszą Słomiaki, w Wiśniowej - potworni przebierańcy zaś w Wieliczce - pomazana węglem, Siuda Baba. Nasz wielkanocny objazd zakończymy w krakowskim Emaus. Warto wybrać się z dzieckiem w drogę, tropem tych ciekawych, a jednocześnie mało znanych polskich obyczajów, które zadziwią nie jednego Słuchacza!  

 

O audycji:"Dziecko w drodze" to barwny i bardzo praktyczny poradnik globtroterów, którzy podróżują z małym dzieckiem. Audycja składa się z trzech części. W pierwszej prowadzący opowiadają o miejscu, w którym byli i o przygodach, które im się przytrafiły. W drugiej, pojawia się gość - zazwyczaj jest to ekspert z danego kierunku lub kraju. Z trzeciej część audycji dowiecie się, jak i za ile można pojechać w dane miejsce, co koniecznie trzeba pokazać swoim Pociechom, co zjeść, jakie pamiątki kupić, i czego się wystrzegać. Zapraszają Magda i Sergiusz Pinkwartowie.

 

Zapraszamy na audycję "Dziecko w drodze" w niedzielę w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w niedzielę, 27 marca!

Playlista