Polskie Radio Dzieciom

Piastowskim Szlakiem

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 14:00
Była sobie niegdyś kraina, po której nie przetrwał żaden ślad, no może prawie żaden…
Audio
  • 17.04.2016 Piastowskim Szlakiem (Dziecko w drodze/Polskie Radio Dzieciom)
Piastowskim Szlakiem
Foto: Dejan Gospodarek/REPORTER

W niedzielny wieczór, tuż po uczczeniu 1050 rocznicy Chrztu Polski, ruszamy z dzieckiem w drogę śladami Piastów, żeby zobaczyć, co pozostało po grodach, w których panował niegdyś Mieszko i Bolesław Chrobry. Spojrzymy na miejsce, w którym 1050 lat temu odbywał się  Chrzest Polski i zastanowimy się, jak wtedy wyglądało życie codzienne.

Piastowskie grodziska, kościoły i stanowiska archeologiczne łączy dziś Szlak Piastowski. Na naszej trasie znajdą się więc m.in.: Ostrów Lednicki, Giecz, Grzybowo, Biskupin, Kruszwica i Gniezno.

Największą atrakcją jest jedna z pięciu wysp na Jeziorze Lednickim, która kryje zabytek sprzed tysiąca lat - fragmenty pałacu pierwszych polskich władców. Rezydowali tu na pewno Mieszko I, Bolesław Chrobry i jego syn Mieszko II Lambert. Po powrocie z wyspy na brzeg, warto zobaczyć tzw. mały skansen, w którym umieszczono m.in. ekspozycje znalezisk archeologicznych, następnie pobliski skansen - Wielkopolski Park Etnograficzny, w którym wśród precyzyjnie odtworzonych zagród, chat krytych strzechą, a także młyna, wiatraka i drewnianego kościoła, można poczuć się, jak za czasów Mieszka I.

Kolejne punkty programu to oczywiście Biskupin, gdzie odtworzono nie tylko architekturę, ale również życie sprzed 2,7 tys. lat. Hoduje się tam m.in. koniki polskie, które wywodzą się od tarpanów. Uprawia się też ówczesne zboża: pszenicę orkisz i pszenicę zbitą, a na biskupińskich polach rośnie lnianka, z której robi się olej rydzowy oraz bób celtycki, wszystko oczywiście uprawiane starymi metodami, bez użycia narzędzi. Na naszej trasie, nie może też zabraknąć kruszwickiej Wieży, gdzie Popiela miały zjeść myszy. Na koniec gwóźdź programu, czyli Gniezno z  gotycką katedrą i wieloma pamiątkami Chrztu, który na zawsze odmienił Polskę i jej mieszkańców.

 

O audycji:"Dziecko w drodze" to barwny i bardzo praktyczny poradnik globtroterów, którzy podróżują z małym dzieckiem. Audycja składa się z trzech części. W pierwszej prowadzący opowiadają o miejscu, w którym byli i o przygodach, które im się przytrafiły. W drugiej, pojawia się gość - zazwyczaj jest to ekspert z danego kierunku lub kraju. Z trzeciej część audycji dowiecie się, jak i za ile można pojechać w dane miejsce, co koniecznie trzeba pokazać swoim Pociechom, co zjeść, jakie pamiątki kupić, i czego się wystrzegać. Zapraszają Magda i Sergiusz Pinkwartowie.

Zapraszamy na audycję "Dziecko w drodze" w niedzielę w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w niedzielę, 17 kwietnia!

 

 

Zobacz także