Karnawał, to czas zimowych zabaw i balów maskowych. Rozpoczyna się od dnia Trzech Króli i trwa aż do wtorku, poprzedzającego Środę Popielcową. Ale co tak naprawdę, oznacza słowo: karnawał? Zapożyczone z języka włoskiego: carnevale, tłumaczy się, jako „pożegnanie mięsa”, ponieważ dawniej, w okresie Wielkiego Postu, nie jadło się go w ogóle. Stąd, w tym wesołym czasie, na stołach dominowały potrawy mięsne oraz słodkie przekąski. Każdy chciał zjeść tych przysmaków jak najwięcej, by później nie odczuwać ich braku. Zgodnie ze staropolskim duchem i zwyczajem, karnawał miał być suty, hałaśliwy, wesoły i szumny. I choć dziś, karnawał kojarzymy głównie z balami przebierańców i tańcami, dawniej był czasem zabaw o różnym charakterze m.in: polowań, kuligów czy poczęstunków.
W najbliższą środę, dowiemy się więcej na temat tradycji karnawału. Kulfon i Monika opowiedzą naszym słuchaczom, jak dawniej wyglądały bale i zabawy karnawałowe i czym różniły się od obecnych. Ciekawe czy Kulfon zabierze Monikę na prawdziwy bal!
Zabawa (można ją zorganizować np. na balu karnawałowym): dzieci ustawiają się jedno za drugim. Każde z nich kładzie prawą dłoń na ramieniu poprzednika lub obejmuje go w pasie, tworząc w ten sposób „smoczy korowód”. Na jego czele znajduje się „głowa smoka”, a na końcu „ogon smoka”. „Głowa” stara się schwycić „ogon”. Wszyscy pomagają „ogonowi” uciec przed „głową”. Smok umyka na boki, kręci się tak, by nie odłączyć się od „głowy”. Zabawę można przeprowadzić w rytm muzyki, wówczas dzieci poruszają się w tempie przez nią dyktowanym.
Bohaterami audycji jest słynny duet: Kulfon i żaba Monika, którzy w zabawny sposób, z humorem przekazują Słuchaczom ważne rzeczy. Autorzy w nietypowy sposób mówią o typowych sprawach. Odkrywają i poznają różne miejsca, przeżywając przy tym niezliczone przygody, które zawsze dobrze się kończą. Inspiracją dla prowadzących są rozmowy z naszymi Słuchaczami. Prowadzą Mirosław Wieprzewski i Zbigniew Poręcki.
Zapraszamy na spotkania z Kulfonem i Moniką, w środy w godzinach 10:00 - 13:00, a szczególnie w środę, 13 stycznia.