Zanim zaczniemy uczyć się poprawnego ich wymawiania, jak zwykle zrobimy kilka ćwiczeń na rozgrzewkę buzi - najpierw oddechowych, a potem potrenujemy wargi. Do ćwiczenia warg przyda się Wam kredka.
Z naszej audycji dowiecie się, czym różnią się od siebie głoski P i B, i jak należy je prawidłowo wymawiać. A dlaczego mówimy o tych dwóch głoskach naraz? Dlatego, że one często zmieniają znaczenie wyrazów – więc chodzi o to, żeby wymawiać je wyraźnie. Bo inaczej powiemy to, czego wcale nie chcemy powiedzieć – i może wyjść z tego przezabawna historia! Przykład? Proszę bardzo: pal i bal. Są to dwa wyrazy, które różnią się tylko jedną głoską, ale określają coś zupełnie innego! Bal – to zabawa taneczna, na którą ładnie się ubieramy, a pal – to duży kawał drewna. Pal i bal nie mają ze sobą nic wspólnego, dlatego powinniśmy dokładnie wymawiać głoski w słowach, by każdy wiedział, o czym mówimy. Bo tańczyć na balu to wspaniałe przeżycie, ale czy chcielibyście tańczyć na palu drewna? Na pewno nie…!
A może znacie jakieś inne wyrazy, które dzięki jednej tylko głosce całkowicie zmieniają swoje znaczenie? Jeśli tak – napiszcie o nich na adres: dzieci@polskieradio.pl.