Mówi się, że nawet król chodzi tam piechotą, to znaczy, że nie potrzebuje w tym niczyjej pomocy. Jednak, chociaż korzystamy z niej wszyscy, to temat ten zawsze wydaje się trochę krępujący. Jeszcze do niedawna toaleta w domu, nie była taką oczywistą sprawą. Nasi dziadkowie, a nawet rodzice z pewnością pamiętają jeszcze drewniany wychodek z serduszkiem na drzwiach, oddalony od domu o dobre kilkadziesiąt metrów. No cóż, lato czy zima, dzień czy noc, trzeba było biec „za potrzebą” na dwór. Dziś toaleta w domu jest standardem choć nie jest to wcale nowoczesny wynalazek.
I chociaż papier toaletowy wymyślono dopiero 150 lat temu, to w Chinach istniały toalety, wyposażone w spłuczkę i solidne siedzisko już 2000 lat wcześniej. Z kolei Egipcjanie, którzy uwielbiali czystość, już ponad 3000 lat temu budowali toalety podłączone do sieci kanalizacji. Do Polski, taka „moda” przyszła jednak znacznie później. W Warszawie, pierwsze nowoczesne WC założono dopiero w latach siedemdziesiątych XIX wieku.
Podczas Podwieczorku z Filipem i Leopoldem dowiecie się tym razem, jak dawniej ludzkość na świecie dbała o higienę, od kiedy to się zaczęło oraz kto i dlaczego wymyślił toaletę? Ciekawi świata autorzy programu z pewnością opowiedzą o pierwszych egzemplarzach sedesów oraz o tym, czym różniły się one od obecnych. Zrobimy sobie też wycieczkę po najdziwniejszych toaletach na świecie. Zapraszamy na ten niezwykle higieniczny Podwieczorek!
O audycji: „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” to audycja rozrywkowo-edukacyjna, którą prowadzą Lew Leopold Grzywa oraz Filip Karocki, Królik. Duet ten doskonale się uzupełnia – spokojny, starszy, obyty w świecie, mądry Lew uczy rozbrykanego, figlarnego i chętnego do poznawania nowych rzeczy Królika. Słuchacze (również ci starsi), ciekawi świata i jego niezwykłości będą mieli okazję do przeżycia wspaniałych chwil, ponieważ nasz „Podwieczorek” to wielka przygoda, wychodząca poza schemat programu dla dzieci. Prowadzi Janusz Zadura.
Zapraszamy na audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 16.00 – 19.00, a szczególnie w czwartek,19 listopada.