Polskie Radio Dzieciom

Od wschodu przybyli!

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 13:00
Trzej Królowie jadą z królewską paradą, Z dalekiej krainy do Dzieciny; Wiozą mirrę z Saby, kadzidło z Araby, Złoto od Mongoła… – ale czy wiemy o nich coś więcej?
Audio
  • 06.01.2016 Od wschodu przybyli! (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)
Foto: pixabay.comdomena publiczna
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Nazywane było dawniej Szczodrym Wieczorem, bo to właśnie wtedy, dzieci dostawały drobne upominki. Święto obchodzone było dużo wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia, jednak osoby trzech Króli to biblijna zagadka. Tym razem postarają się ją rozwiązać: lew - Leopold Grzywa oraz królik - Filip Karocki.

Jak się dowiedzą nasi radiowi przyjaciele, żaden z nich nie był prawdopodobnie koronowaną głową, a mówiło się o nich raczej, jako o mędrcach, którzy przyszli ze Wschodu. Przez wieki obrośli oni w legendy i mity, dostali imiona, oraz zostali przypisani do różnych części świata. Kacper jest przedstawiany, jako mieszkaniec Afryki. Miał podarować dzieciątku mirrę, czyli wonną żywicę, będącą cennym balsamem. Melchior, według tradycji, był prawdopodobnie Europejczykiem, o wyglądzie starca z długą, siwą brodą. W darze dla małego Jezusa przyniósł złoto – symbol królewskiej władzy.

Ostatni z mędrców, czyli Baltazar, miał być przedstawicielem Azji i miał przynieść w darze kadzidło, czyli symbol boskości. Dary te stanowiły wówczas grupę najdroższych materiałów starożytności.

Ale, czy ta wiedza zaspokoi ciekawskiego królika, Filipa? Dlaczego piszemy na drzwiach tajemnicze litery: K+M+B wraz z cyframi bieżącego roku i dlaczego od kilku lat, coraz bardziej powszechne jest organizowanie, 6 stycznia barwnych orszaków, którym przewodzą królowie?

W audycji dowiemy się także o tym, jak Święto Trzech Króli jest obchodzone w innych krajach, między innymi w: Niemczech, Austrii i Hiszpanii. Czy wiecie, że dzieci z Włoch, po przebudzeniu otrzymują skarpety wypełnione słodyczami? Te, które były niegrzeczne dostają "węgiel", czyli cukier pomalowany na czarno. We Francji, piecze się zaś tego dnia specjalne ciasto w kształcie korony, z ukrytym w środku migdałem, czy bobem. W środku którego znajduje się bób lub migdał. Osoba, która znajdzie bób, jako pierwsza, dostaje koronę z pozłacanego papieru. Od tej pory, zostaje królem lub królową. Posłuchajcie, czego jeszcze dowiedzieli się lew i królik o święcie Trzech Króli.

 

Zabawa: w wolne dni proponujemy zrobienie ciasta Trzech Króli.

Składniki: ciasto francuskie (dwa płaty)
100 g masła, miękkiego
100 g cukru
100 g migdałów, zmielonych
1 łyżka rumu, Amaretto lub koniaku
1 jajko

figurka, migdał lub fasolka,

korona ze złotego papieru.

Wyłożyć okrągłą blaszkę ciastem francuskim. Nakłuć widelcem. Masło zmiksować z cukrem, dodać jajko, a na końcu migdały. Wymieszać lub zmiksować na małych obrotach. Masę migdałową wyłożyć na ciasto. W sekretne miejsce (raczej przy brzegu niż w środku) włożyć talizman. Przykryć drugim płatem ciasta i dokładnie zlepić brzegi. Nakłuć widelcem, posmarować żółtkiem rozmąconym z odrobiną wody. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 C i piec ok 30 minut.

O audycji: „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” to audycja rozrywkowo-edukacyjna, którą prowadzą Lew- Leopold Grzywa oraz Królik- Filip Karocki. Duet ten doskonale się uzupełnia – spokojny, starszy, obyty w świecie, mądry Lew uczy rozbrykanego, figlarnego i chętnego do poznawania nowych rzeczy Królika. Słuchacze (również ci starsi), ciekawi świata i jego niezwykłości będą mieli okazję do przeżycia wspaniałych chwil, ponieważ nasz „Podwieczorek” to wielka przygoda, wychodząca poza schemat programu dla dzieci. Prowadzi Janusz Zadura.

Zapraszamy na audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 16.00 – 19.00, a szczególnie w środa, 6 stycznia.

Zobacz także