Polskie Radio Dzieciom

Geograficzne nazwy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 13:00
Skąd biorą się nazwy państw i kontynentów, kto je wymyśla i czy można je zmieniać?
Audio
  • 25.04.2016 Geograficzne nazwy (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)
Geograficzne nazwy
Foto: pixabay.com
Tuż po 1050 rocznicy chrztu Polski, każdy chyba wie, skąd wzięła się nazwa naszego kraju. Oczywiście od plemienia Polan, które zjednoczyło różne ludy w jeden naród. A skąd wzięły się nazwy innych państw czy kontynentów, które znamy od najmłodszych lat?

Nazwa Europa wywodzi się z greckiej mitologii. Tak nazywała się piękna córka fenickiego króla, w której zakochał się Zeus. Ameryka zawdzięcza zaś swoją nazwę znanemu odkrywcy Amerigo Vespucciemu, który jako pierwszy okrzyknął nowo poznany ląd, kontynentem.

Naszemu Filipowi z pewnością spodoba się pochodzenie nazwy Hiszpania, ponieważ wiąże się z tym zabawna historia o królikach, których ogromna populacja zamieszkiwała dawniej Półwysep Iberyjski. Islandia, czyli ostatnia zaludniona europejska wyspa, to z kolei kraina lodu, dawniej zwana „śnieżną krainą”. Macedonia pochodzi od greckiego słowa makedonos – „wysoki”, jest to imię mitycznego założyciela państwa, zaś Holandia, czyli Królestwo Niderlandów oznacza dosłownie „niskie kraje”, ponieważ położone są poniżej poziomu morza.

Jeszcze inną ciekawostkę stanowią nazwy państw, które w Polsce brzmią zupełnie inaczej, niż w większości innych języków. Dlaczego mówimy Włochy, a nie Italia? Czy ma to coś wspólnego z owłosieniem? Legenda głosi, że podczas pierwszych dni pobytu królowej Bony Sforzy w Polsce, jej świta, która wraz z nią przybyła z dalekiej Italii, komentowała wszystko, co Polacy raczyli jej pokazać, słowami “o sì, o sì!”. Tym sposobem przylgnęło do nich określenie “Osi”, które z czasem przeszło w znaną dzisiaj nazwę Włosi. Tak podają legendy, a jak było naprawdę? Posłuchajcie, co na ten temat mają do powiedzenia: Lew Leopold i Królik Filip oraz nasz specjalny gość dr Monika Maria Kresa z Instytutu Języka Polskiego UW.

O audycji: „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” to audycja rozrywkowo-edukacyjna, którą prowadzą Lew- Leopold Grzywa oraz Królik- Filip Karocki. Duet ten doskonale się uzupełnia – spokojny, starszy, obyty w świecie, mądry Lew uczy rozbrykanego, figlarnego i chętnego do poznawania nowych rzeczy Królika. Słuchacze (również ci starsi), ciekawi świata i jego niezwykłości będą mieli okazję do przeżycia wspaniałych chwil, ponieważ nasz „Podwieczorek” to wielka przygoda, wychodząca poza schemat programu dla dzieci. Prowadzi Janusz Zadura.

Zapraszamy na audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem"w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 16.00 – 19.00, a szczególnie w poniedziałek, 25 kwietnia.

Zobacz także