Polskie Radio Dzieciom

Kolędujemy Małemu

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 06:02
Jak to jest, że zna je niemal każdy, mały i duży Polak, a śpiewanie w tym czasie przychodzi z taką łatwością? Dziś dowiemy się skąd wzięła się popularność kolęd.
Audio
  • Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 25 grudnia godz. 18:00
Fragment obrazu Lytrasa Nikiforosa przedstawiający greckich kolędników
Fragment obrazu Lytrasa Nikiforosa przedstawiający greckich kolędnikówFoto: Wikipedia/domena publiczna
Gdy się śmiejemy, w ciele pojawiają się podobne zmiany jak podczas wysiłku fizycznego – serce bije szybciej, poprawia się ukrwienie ciała, zwłaszcza mięśni klatki piersiowej i twarzy, człowiek głębiej oddycha, co wpływa na lepsze dotlenienie mózgu i całego organizmu

https:\/\/www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/Smiech-jest-zdrowy-dotlenia-relaksuje-usuwa-stres-i-redukuje-bol_37492.html

To wspaniała polska tradycja, kiedy wiele rodzin spotyka się w czasie świąt, aby wspólnie pośpiewać kolędy. Można to robić również po świętach, jeszcze przez kilka tygodni trwania karnawału. Dziś Filip i Leopold opowiedzą nam o tym, jak powstały kolędy, dlaczego się je śpiewa i o czym opowiadają.

Wyjaśnimy także dlaczego kolędy śpiewa się tylko w okresie świat, no i na pewno razem pośpiewamy!


Zapraszamy na audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00 – 19.00, a szczególnie w poniedziałek 25 grudnia.

Zobacz także