Polskie Radio Dzieciom

Czy leniwce potrafią obracać głową dookoła szyi?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 10:00
Leniwce są ssakami "nadrzewnymi". Poruszają się wolno wśród drzew, zwieszając się z gałęzi. Rzadko schodzą na ziemię. Najstarsze zachowane ślady występowania "leniwcowatych" datuje się na plejstocen. Co ciekawe, teraz leniwce są małe. Tysiące lat temu osiągały podobno rozmiary słoni! Jak żyją te najmłodsze?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: panthermedia

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym urodził się ostatnio ktoś, kogo życie polega na... spaniu. Bo ten ktoś śpi ciągle, a jak nie śpi to żuje listki i gałązki. Trochę nie umie chodzić bo na ziemi tylko pełza, za to dobrze pływa, i wspaniale radzi sobie w koronach drzew. A, że jest tak bardzo leniwy, że prawie się nie porusza, więc ludzie nazwali go "leniwcem". 

Posłuchaj
51:41 Dzieci_AAC 2020_10_20-18-00-11.mp3 Małe leniwce we wrocławskim ZOO (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_20.10.2020.

Jak wyglądają leniwce?

Leniwce mają po trzy długie palce na nogach i stopach, dzięki nim właśnie mogą się zwieszać z gałęzi drzew. Co ciekawe potrafią obrócić głową dookoła szyi i mogą nią zrobić prawie całe kółko!

Żeby dowiedzieć się więcej o leniwcu, o tym jak wygląda życie tego nowonarodzonego malucha Leopold i Filip zadzwonili do Przemysława Lesiakowskiego - opiekuna leniwców we wrocławskim ZOO. Okazuje się, że u małego niewiele się jeszcze dzieje . - Jest cały czas u mamy na brzuszku - tłumaczył gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem". - Bo leniwce ciągle żyją brzuszkiem do góry, wisząc na czterech łapach z różnych gałęzi. I cały ich świat to jest brzuszek mamy.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Przemysław Lesiakowski
Data emisji: 20.10.2020
Godz. emisji: 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo

 

Zobacz więcej na temat: Podwieczorek z Filipem i Leopoldem
Zobacz także
Czytaj także

Czy można dokarmiać leśne zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 23:14
Dlaczego zimą trzeba być cicho w lesie? Dlatego, że jest to czas, kiedy rodzą się małe niedźwiadki. Wypłoszenie niedźwiedzicy z takiej gawry może spowodować, że wybudzi się z zimowego letargu i uciekając przed hałasem zostawi swojego malucha. Czy można samemu dokarmiać leśne zwierzęta? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podlasie. Piękno i spokój na krańcu Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 18:41
Słynny polski językoznawca, autor monumentalnego Słownika języka polskiego Bogumił Samuel Linde pisał, że nazwa "Podlasie" wywodzi pochodzenie nazwy od położenia: "jako kraj bliski lasów podlesiem nazywany". Niektórzy badacze twierdzą z kolei, że nazwa Podlasie nie powstała od lasów, jak nazwa Polesie, ale od Lachów (nazwa plemienia), przy granicy których ciągnęło się Podlasie.
rozwiń zwiń