Polskie Radio Dzieciom

Czy Mikołaj ma prawo nas oceniać?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 19:00
Audycja "Czy Mikołaj ma prawo nas oceniać?", w której moglibyśmy częściowo przypomnieć o efektach działań oraz intencjach sprawcy, a dodatkowo wprowadzić termin wspólnoty moralnej i trochę pozastanawiać się nad samym statusem moralnym Mikołaja: praw pracowniczych w jego fabryce, godziny pracy zwierząt w zaprzęgu, nieekologicznym rozdawnictwie węgla i tym podobnych podejrzanych spraw.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: vectorfusionart/shutterstock.com

Gościem Lwa Leopolda Grzywy i Królika Karockiego był filozof prowadzący warsztaty filozoficzne dla dzieci - Wiktor Piotrowski.

Posłuchaj
52:30 25.12.Podwieczorek.mp3 Czy Mikołaj ma prawo nas oceniać? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_25.12.2020.

- Kto w ogóle może nas oceniać? Jak sobie pomyślimy o naszym codziennym doświadczeniu to wiele osób ma prawo dokonywać oceny czy jesteśmy grzeczni czy niegrzeczni. Mogą to być rodzice, nauczyciele czy inni instruktorzy, osoby prowadzące zajęcia, a także nasi rówieśnicy czy inne osoby, które są z nami w klasie czy na placu zabaw, też mogą takiej oceny dokonywać - powiedział Wiktor Piotrowski, gość Polskiego Radia Dzieciom. - Istnieją tak zwane grupy moralne, w których mamy wspólne zasady i które zgadzamy się wspólnie przestrzegać. żeby taka wspólnota dobrze działała to jest zasada, że wszyscy tych zasad muszą przestrzegać. Jeżeli więc ktokolwiek z tej grupy nie przestrzega zasad, to każdy inny członek grupy może dokonać oceny. Mamy tu jednak problem taki, że Mikołaj do tych grup nie należy. Jest tu bardzo duża możliwość błędu.. dodał filozof. Czy zatem święty Mikołaj ma prawo nas oceniać?

Odpowiedź na to i wiele innych pytań usłyszeć można w załączonej audycji.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Wiktor Piotrowski
Data emisji:25.12.2020
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Królik próbuje zrozumieć czym jest filozofia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 09:00
Dlaczego marchewki są drogie? Dlaczego ktoś zajmuje się sprzedażą tych marchewek? Dlaczego czas płynie? Dlaczego i dlaczego… Filip zadawał ostatnio same pytania: " a dlaczego to, a dlaczego tamto…" W ogóle nie mogli dojść z lwem do ładu! Leopold postanowił więc, że trzeba zrobić audycję na temat "dlaczego?" i innych życiowych pytań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potrawy na mroźne dni

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 10:00
Za oknem zimno, szaro-buro i pada śnieg. Nawet jeśli lubimy w taką pogodę bawić się na śniegu, to nie ma rady, przy takiej pogodzie nie sposób czasem nie zatęsknić za latem i rozgrzewającym słońcem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd biorą się stare i nowe legendy?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 23:44
Pamiętacie legendę o warszawskiej syrence? Teraz mieszka na cokole nad Wisłą, ale skąd się tam wzięła? Gdzie mieszkała wcześniej i co sprawiło, że postanowiła się ukryć w odmętach rzeki? O tej i innych polskich legendach opowiedziała ostatnio dzieciom w niewielkich książeczkach Agnieszka Frączek.
rozwiń zwiń