Beatbox to rodzaj muzyki, która powstaje przy użyciu narządów mowy: gardła, ust, języka, nosa, a nawet przepony. Nazwa ta wywodzi się z lat 80-tych, kiedy zaczęła powstawać kultura hip-hop. W czasach, gdy nie zawsze było możliwe, aby słuchać muzyki z głośników, raperzy i tancerze musieli sobie z tym poradzić. Zaczęli więc naśladować beaty, które znali ze słyszenia, odkrywając w ten sposób nową formę tworzenia dźwięków.
60:25 2021_03_12 17_59_57_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Beatboxer. Jak zostać człowiekiem orkiestrą?_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 12 marca godz. 18:00
Zasadniczą kwestią nauki beatboxu jest poznanie jego podstaw. Każdy początkujący zaczyna od naśladowania dźwięków perkusji, które polega na wypowiadaniu trzech spółgłosek. Pierwszy odgłos powstaje poprzez wymówienie litery „P”, następnie „C” i na koniec „K”. Mówiąc je wystarczająco szybko i mocno można usłyszeć brzmienie, które swoim charakterem przypomina odgłosy bębnów i talerzy.
Jeśli uzyskanie danego dźwięku nie wyjdzie od razu, nie należy się tym przejmować. Zdarzają się bowiem odgłosy, których nauka zajmuje więcej czasu. Na szczęście dla wszystkich tych, którzy nie chcą się poddać, w Internecie można znaleźć wiele informacji i filmów na ten temat.
Jesteście ciekawi jak brzmi beatbox w wykonaniu zawodowca? Posłuchajcie gościa audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem", Łukasza Staniewskiego i zacznijcie naukę już teraz, razem z nami! Zapraszamy!
Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Łukasz Staniewski
Data emisji: 12.03.2021
Godz. emisji: 18.00.
Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!