Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:26
Co roku 3 maja Polska obchodzi narodowe święto uchwalenia konstytucji, czyli najważniejszego dokumentu w państwie. Określa ona różne zagadnienia dotyczące kraju i jego obywateli, m.in. ich prawa i obowiązki, a także mówi o ustroju politycznym panującym na danym terytorium. Z okazji tak ważnego dnia, gospodarze Podwieczorka z Filipem i Leopoldom opowiedzieli o historii i znaczeniu konstytucji.    
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Michal-Kielbicki

Słowo "konstytucja" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza ustrój, czyli sposób rządzenia w państwie. Mówi o tym, kto jest głową państwa, np. prezydent lub monarcha oraz jakie są instytucje polityczne. Pierwsza konstytucja na świecie została uchwalona w 1787 i dotyczyła Stanów Zjednoczonych. Natomiast Konstytucję 3 Maja ustanowiono 4 lata później, w 1791 roku. Był to drugi taki dokument na świecie i pierwszy w Europie. 

Posłuchaj
58:44 2021_05_03 18_00_19_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja?_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 3 maja godz. 18:00

W tamtym okresie Polska była pod zaborami, a rząd sprawowali królowie, którzy byli wybierani przez polityków z innych państw. W związku z tym, wierzono że uchwalenie konstytucji pozwoli zmienić ustrój polityczny i odzyskać kraj. Pomimo tego, że dokument ten nie obowiązywał długo, jego znaczenie było ogromne. Zniósł on bowiem zasadę liberum veto, oznaczającą "nie zgadzam się", która dawała każdemu posłowi w sejmie prawo do odrzucenia ustawy. Tak więc był to pierwszy krok do przeprowadzenia porządku w kraju.

Obecnie konstytucja określa symbole kraju, czyli godło, jakim jest Orzeł Biały, barwy biało-czerwone, a także hymn, Mazurek Dąbrowskiego. Mówi ona również m.in. o tym, że Polska jest państwem demokratycznym oraz zapewnia pomoc polskim obywatelom przebywającym za granicą. Co więcej, kraj ten jest wspólnym dobrem wszystkich obywateli. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 5.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

 

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Muzea inne niż wszystkie. Podróż do czasów dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:34
Zapewne większości z nas muzea kojarzą się głównie z wystawami obrazów lub rzeźb z różnego okresu czasu. Niemniej jednak, rodzajów muzeów jest kilka, a znajdujące się tam eksponaty są tak różne, że z pewnością każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną kolekcję. Dzięki pomocy Anny Pęcińskiej, Filip i Leopold już wiedzą, które muzeum w Polsce jest dla nich najciekawsze. Teraz czas na Ciebie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzakowe ciekawostki: wielkość, prędkość, waga

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 19:01
Nasza planeta jest pełna niezwykłych okazów zwierząt. Niektóre z nich możemy spotkać w codziennym życiu albo w zoo, podczas gdy inne zobaczymy tylko na zdjęciach książek przyrodniczych lub będąc na wycieczce w danym kraju. O wielu zwierzętach niektórzy z nas mogą nawet nie wiedzieć lub nie zdają sobie sprawy z ich niezwykłości. W związku z tym, kluczowe zwierzaki Polskiego Radia Dzieciom, czyli Filip i Leopold postanowili zaprosić na "Podwieczorek" podróżniczkę Annę Olej-Kobus. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie. Od naukowca do znanej laureatki Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:07
Dzięki odkryciom naukowym lepiej poznajemy nasz świat i mamy szansę na zrozumienie zachodzących w nich procesów. Możliwości te zawdzięczamy pracy wybitnych naukowców, w tym także z Polski. Jednym z najbardziej znanych odkrywców z dziedziny chemii i fizyki jest Maria Skłodowska-Curie, o której życiu opowiedzieli prowadzący Podwieczorka z Filipem i Leopoldem.
rozwiń zwiń