Polskie Radio Dzieciom

Wycieczka rowerowa śladami Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 16:45
77 lat temu, 1 sierpnia wybuchło Powstanie Warszawskie. W każdą rocznicę o godzinie 17:00 Warszawa zatrzymuje się, by minutą ciszy upamiętnić i oddać cześć wszystkim tym, którzy wówczas walczyli. Co roku, na wycieczkę rowerową śladami powstańczych opowieści wyrusza także Bartek Popczyński, o której opowiedział w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem".
Stowarzyszenie Harcerskie oddaje hołd w 70. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiegozdj. ilustracyjne
Stowarzyszenie Harcerskie oddaje hołd w 70. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego/zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Marcin Obara

W zależności od tematu wycieczki, pokazuje ona inne miejsca związane z Powstaniem Warszawskim, np. nawiązujące do kobiet, które wówczas walczyły lub do dzieci, które także uczestniczyły w tym wydarzeniu. Podczas tegorocznej wycieczki opowiadano o broni, której powstańcy mieli bardzo mało w stosunku do środków bojowych wroga.

Pierwszym punktem na mapie wycieczki była ulica Stawki 4, ponieważ to właśnie tam Polakom udało zdobyć się niemieckie magazyny w pierwszych dniach powstania. Znaleźni tam broń, jedzenie, którego wówczas bardzo brakowało oraz panterki, czyli element niemieckiego munduru o barwach maskujących, które zaczęli nosić. Jednakże, aby odróżnić się od wroga, postanowili zakładać na przedramię biało-czerwoną opaską. Z racji tego, że przez to Niemcy mogli udawać, że są Polakami, postanowiono, że opaska zostanie przełożona z lewej ręki na prawą. 

Posłuchaj
58:23 2021_08_05 18_00_35_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 5 sierpnia godz. 18:00

Kolejny przystanek miał miejsce na ulicy Inflanckiej, gdzie można było usłyszeć m.in. o granatach, które powstańcy sami produkowali. Co więcej, ponieważ mieli mało uzbrojenia, na przemian rzucali także żarówkami, ponieważ podobno dźwięk jej rozbicia przypominał odgłos wybuchu granatu. Dzięki temu wrogowie myśleli, że Polacy mieli więcej broni niż w rzeczywistości. Stamtąd natomiast wycieczka rowerowa udała się pod Uniwersytet Warszawski na Krakowskim Przedmieściu, gdzie w ciągu kilkunastu dni powstańcom udało się skonstruować pancerny pojazd.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.


Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Bartosz Popczyński
Data emisji: 05.08.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:45
Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż do czasów Janusza Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 12:15
3,2,1,0 Start! Nasz wehikuł czasu znów wystartował by odbyć kolejną wakacyjną podróż. Tym razem celem podróży jest Polska ponieważ 22 lipca 1878 roku urodził się Janusz Korczak dlatego w tej audycji przybliżamy sylwetkę tej niezwykłej i wybitnej postaci. Gościem w audycji "Dawno, dawno temu był Marek Michalak - przewodniczący międzynarodowego stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. 
rozwiń zwiń