Polskie Radio Dzieciom

Czy można dokarmiać leśne zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 23:14
Dlaczego zimą trzeba być cicho w lesie? Dlatego, że jest to czas, kiedy rodzą się małe niedźwiadki. Wypłoszenie niedźwiedzicy z takiej gawry może spowodować, że wybudzi się z zimowego letargu i uciekając przed hałasem zostawi swojego malucha. Czy można samemu dokarmiać leśne zwierzęta? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Kiedy jest zimno, ponuro i kapie deszcz, słowem - jesień trwa na całego, dla zwierząt zaczyna się trudny czas przetrwania w lesie. Co o tej porze roku słychać u niedźwiedzi, świstaków, zajęcy? Czy niedźwiedzie poszły już spać? Czy jelenie mają już swoje rykowisko? Czy wybierając się do lasu powinniśmy przygotować prowiant dla dzikich zwierząt? Okazuje się, że nie ponieważ dokarmianiem leśnych zajmują się leśnicy.

Leopold i Filip zaprosili do rozmowy na ten temat przyrodnika, Pawła Średzińskiego. Niedźwiedzie przygotowują się już do snu - opowiedział przyrodnik. - Czasem mają problem, bo zdarza się, że ludzie wycinają drzewa, których pnie służą misiom za gawrę, czyli ich zimowe schronienie. W naszym kraju misie nie śpią w jaskiniach, ale jak w Bieszczadach, wydrapują sobie do spania pnie drzew - dodał gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.

Posłuchaj
54:23 Dzieci_AAC 2020_10_13-17-59-27 (1).mp3 Czy można samemu dokarmiać leśne zwierzęta? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem)_13.10.2020.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Paweł Średziński
Data emisji: 13.10.2020
Godz. emisji: 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w Internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!


jo


Zobacz także
Czytaj także

Energia napędzająca świat, to..?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 10:00
Filip i Leopold wpadają czasem w nastrój filozoficzny, który sprawia,że szukają odpowiedzi na zagadki wszechświata. Szukają wtedy nawet takiej odpowiedzi, którą wcześniej poznał już ktoś inny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roboty, które kiedyś nas wyręczą

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 16:18
R2D2, C3P0, Wall-e - czy to "Gwiezdne Wojny", czy produkcje z amerykańskiej fabryki snów - roboty od dawna zawojowały wyobraźnię filmowców. Nie tylko filmowców, bo królików też - radiowemu Królikowi zamarzyły się czasy, kiedy nie będzie musiał sprzątać i wszystko za niego zrobi maszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O dzikich Indianach Ameryki Północnej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 15:53
Przybysze z Azji zasiedlili Amerykę Północną co najmniej 12 tysięcy lat temu. Dzięki pomyłce Krzysztofa Kolumba, który odkrywając Amerykę, myślał, że dopłynął do Indii, plemiona zasiedlające obie Ameryki nazwaliśmy Indianami. Było ich wielu, Eskimosi na Grenlandii, Kiri na terenie Kanady, Czinukowie na północno-zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, Jutowie w Wielkiej Kotlinie i Apacze na południowym zachodzie. To tylko nieznaczna część z licznych plemion zasiedlających kiedyś Amerykę Północną.
rozwiń zwiń