Polskie Radio Dzieciom

Jaka jest najstarsza kolęda na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 19:00
Kolędy początkowo miały być radosnymi pieśniami noworocznymi, jednak z czasem zaczęły nawiązywać do świąt Bożego Narodzenia i na stałe zagościły w świątecznych nabożeństwach chrześcijańskich. Kolęda, która ma wiele wspólnego z życiem codziennym, nazywana jest pastorałką. 
W Scherzu h-moll op. 20 Chopin zawarł fragment kolędy Lulajże, Jezuniu.
W „Scherzu h-moll op. 20” Chopin zawarł fragment kolędy „Lulajże, Jezuniu”.Foto: Shutterstock/Pixel-Shot

Leszek i Miś Michaś porozmawiali o kolędach i obrzędach z nimi związanych. Jednym z nich jest kolędowanie, które obecnie kojarzy się głównie ze śpiewaniem kolęd, a dawniej polegało na odwiedzaniu domów przez kolędników, którzy życzyli gospodarzom pomyślności w Nowym Roku. 

Tym razem zagadka Leszka była o czymś, co jest mięciutkie, przytulaśne i ma oklapnięte uszko. Leszek wymyślił tę zagadkę, gdy tylko spojrzał na Michasia! Dziadek Ignacy powiedział, jaka jest najbardziej znana kolęda na świecie. Przy okazji zdradził, że została ona przetłumaczona na ponad trzysta języków! Jesteście ciekawi, o jakiej kolędzie mowa? Odpowiedź znajdziecie w załączonej audycji. 

Posłuchaj
59:27 2021_12_27 11_00_30_RadioDzieciom_Mis_Michas.mp3 Leszek i Miś Michaś 27 grudnia godz. 11:00 Jaka jest najstarsza kolęda na świecie?

Audycja: Leszek i Miś Michaś
Prowadził: Leszek Filipowicz
Data emisji: 27.12.2021.
Godzina emisji: 11.00.

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Słuchając różnych perypetii oraz przygód Misia i Leszka poznacie też dalszą rodzinę Michasia z seniorem rodu, na czele. Dziadek Ignacy to sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów i fabryk... który potrafi odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. 
***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Skąd się biorą kolory?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 20:07
Kolorów wokół nas naprawdę wiele. Powstają one z wymieszanych barw podstawowych – czerwonego, żółtego i niebieskiego. Gdy do otrzymanego koloru dodamy odrobinę białego, będzie on jaśniejszy, czarny zaś sprawi, że kolor się przyciemni. Każdy z kolorów ma wiele odcieni o przeróżnych nazwach. Gdzie najlepiej ich szukać? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy Rok z Leszkiem i Misiem Michasiem

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 12:15
Leszek i Miś Michaś wspólnie ze słuchaczami wkroczyli w nowy rok. Jest to czas nie tylko licznych noworocznych postanowień, ale też zmiany kalendarza. Leszek opowiedział Misiowi o kalendarzach – juliańskim i gregoriańskim. A czym właściwie jest rok przestępny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Ekonomia dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 10:23
Nowy Rok to czas postanowień. Często obiecujemy sobie, że będziemy lepsi niż w zeszłym roku, jednak w praktyce bywa ciężko wywiązać się z danych sobie obietnic. Podobnie jest z postanowieniami finansowymi. Zamiar oszczędzania wraz z rozpoczęciem roku stawia sobie około sześćdziesięciu procent Polaków. Większość odkłada pieniądze na konkretny cel. Mimo to nie każdemu udaje się wytrwać. Co więc zrobić, aby trzymać się postanowień przez cały rok?
rozwiń zwiń