Czas można mierzyć za pomocą zegara, ale na dłuższą metę potrzebujemy czegoś, co powie nam: kiedy jest za tydzień, za rok, a kiedy 3 miesiące temu. Na świecie istnieje wiele różnych kalendarzy i nie chodzi tu o papierowe, elektroniczne czy książkowe. Mowa tu o sposobie, jak zapisywano mijający czas.
Ludzie od dawna zauważali zmiany w przyrodzie, takie jak fazy księżyca, czy przemiany por roku i zaczęli wykorzystywać te zjawiska do zapisywania czasu. Mamy więc kalendarz chiński, babiloński, księżycowy, astronomiczny... a to tylko kilka, które wykorzystywano kiedyś do rachuby mijających dni i lat, dopóki ludzie nie zaczęli korzystać z kalendarza gregoriańskiego, czyli tego z którego korzystamy do dziś.
Każdy ma w domu jakiś kalendarz, w każdej chwili możemy sprawdzić aktualną datę, ale czy zastanawialiśmy się skąd on się w ogóle wziął, tzn. gdzie i kiedy wynaleziono pierwszy egzemplarz? Do czego był wykorzystywany kiedyś i skąd pochodzi jego nazwa?
Podczas spotkania z naszą radiową bohaterką, wiewiórką możecie zadzwonić do studia i opowiedzieć nam na antenie, co wiecie na temat mierzenia czasu i tego, że potrafi on tak szybko uciekać. Zadzwońcie do nas pod numer telefonu: 22 645 20 55.
Zapraszamy na audycję „Wiewiórka Basia rozgryza świat” w poniedziałki, w godzinach 12:00 - 14:00, a szczególnie w poniedziałek, 30 maja.