Polskie Radio Dzieciom

Jak trenuje najszybszy człowiek świata?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 14:00
Tunele aerodynamiczne to wielkie hangary, w których tworzy się takie warunki, jakie panują w powietrzu. Tunele poziome są czasem tak duże, że są w stanie pomieścić kilka ciężarówek, albo samolot. Zostały wymyślone przez Amerykanów, którzy dostrzegli w nich szansę na oszczędności w szkoleniu swojej armii. Sprawdza się w nich choćby możliwości aerodynamiczne samolotów.
Wentylator w tunelu transonicznym
Wentylator w tunelu transonicznymFoto: NASA

Są także tunele pionowe. W tych szkoli się skoczków spadochronowych. Można też indywidualnie ćwiczyć latanie. Taka powietrzna atrakcja to z angielska: indoor skydiving. Nie dość, że się fruwa, to można jeszcze wykonywać akrobacje.

Posłuchaj
29:55 Mni Eureka - najszybszy człowiek świata.mp3 Jak wygląda komora aerodynamiczna? I jakie akrobacje można robić unosząc się w pionowym słupie powietrza? Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Sołtykiem, najszybszym człowiekiem świata_10.06.2020. 

Są już różne dyscypliny tej gimnastyki. - Można na przykład robić fikołki w powietrzu. Wtedy ćwiczy się freeride, albo lecieć głową w dół, wtedy fruniesz w stylu "vertical formation skydiving" - powiedział Andrzej Sołtyk, kiedyś najmłodszy spadochroniarzem w Polsce, który na Mistrzostwach Świata "w lataniu" - The Wind Games 2019 zdobył statuetkę Złotego Kumulusa 2018 w kategorii" najlepszy sportowiec lotniczy”. 

Audycja: Mini Eureka
Rozmawiał: Artur Wolski
Data emisji: 10.06.2020.

"Mini Eureka" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą środę w godz. 17.15 - 17.45.

jo



Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Czym jest kontrast?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 10:00
Upał różni się od chłodu, kolor czarny od białego, a malutki kotek od dużego lwa. Leszek opowiedział Michasiowi o kontrastach. Także w cotygodniowej zagadce, która tym razem była trudniejsza niż poprzednia i opowiadała o czarno-białym ssaku, który pływa w wodzie, a czasem nawet skacze ponad nią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy dbać o oceany od najmłodszych lat?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:00
Morza i oceany zajmują 70 procent powierzchni Ziemi. Wytwarzają też większość tlenu i wpływają na zmiany klimatu. Są także domem dla wielu zwierząt. Zdrowie tych akwenów jest bardzo ważne dla człowieka. Morza i oceany dają nam pożywienie i pracę. Dlatego, żeby zwrócić uwagę ludzi na potrzeby oceanów, 8 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Oceanów.
rozwiń zwiń