W języku polskim przyjęło się nawet aktualne do dziś powiedzenie "polegać na kimś, jak na Zawiszy", co znaczy "ufać komuś całkowicie". Zawisza przeszedł do historii jako człowiek prawy, wiernie służący królowi, broniący wiary aż do śmierci. Zginął z rąk Turków w 1428 r., nie chcąc ustąpić z pola walki i pozostawić swoich towarzyszy.
W "Mini Eurece" do rozmowy zaprosiliśmy Szymona Jędrusika, autora sagi o tym dzielnym rycerzu.
Posłuchaj
26:05 MiniEureka 01.07.mp3 Rozmowa z autorem sagi o Zawiszy Czarnym (Mini Eureka/Polskie Radio Dzieciom)_01.07.2020
Czy z bycia rycerzem można się było utrzymać? W końcu w XV wieku, był to wymarzony zawód większości młodych chłopców. Okazuje się, że Zawisza "na rycerstwie" zarabiał bardzo dobrze. Urodził się w szlacheckiej rodzinie, ale dość ubogiej, bo posiadał udziały tylko w dwóch wsiach, a u kresu życia miał tych wsi 29 i zamek w Rożnowie.
Zawisza Czarny brał udział w wielu bitwach. Czy w tamtych czasach można było się zwolnić ze służby wojskowej i na wojnę nie iść? Okazuje się, że jedynie ciężka choroba była powodem niepodjęcia służby wojskowej, a stanięcie do walki dla właściciela ziemi na prawie rycerskim było zwykłym obowiązkiem. Więc, w razie potrzeby, rycerz stawał na placu boju w asyście dwóch giermków i tak był wyposażony, jak tylko pozwalała mu jego zamożność.
Zapraszamy do wysłuchania opowieści o czasach dawnych bitew i o rycerzu, o którym kronikarz Jan Długosz pisał w swoich kronikach: "...we wszystkich wyprawach okazywał się rycerzem dzielnym i znakomitym, słynął odwagą i wielkimi czynami, w których nikt mu nie dorównywał. Był zaś w mowie słodki i ujmujący, tak że nie tylko ludzi zacnych i szlachetnych, ale barbarzyńców nawet swoją uprzejmością zniewalał. Miał przede wszystkim ten rzadki w sobie przymiot, że jak w bitwie najśmielszy zapał, tak w radzie najumiarkowańszą okazywał rozwagę."
Audycja: Mini Eureka
Rozmawiał: Artur Wolski
Data emisji: 1.07.2020.
Godzina emisji: 17.15
"Mini Eureka" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą środę w godz. 17.15 - 17.45.
--
Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.
Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
jo