Polskie Radio Dzieciom

Pokolenie "Always on". Które to pokolenie?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 18:23
Nieustanne sprawdzanie wiadomości, kontrola mediów społecznościowych, siecioholizm, czy infozależność to tylko niektóre z nazw obecnie funkcjonujących w specjalistycznej literaturze przedmiotu. Opisują osoby uzależnione od korzystania z internetu. Zjawisko to nie dotyczy jedynie pokolenia młodych ludzi urodzonych w latach 90- tych XX w. Dotyka także ich rodziców.
Audio
  • Co młodzi ludzie sądzą o fonoholizmie (Mini Eureka/Polskie Radio Dzieciom)_22.04.2020.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Song_about_summer/ Shutterstock

Gościem audycji "Mini Eureka" jest dr hab Anna Jupowicz-Ginalska z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologiii Uniwersytetu Warszawskiego, koordynatorka projektu FOMO! (Fear Of Missing Out - strachu przed wykluczeniem).

Jak tłumaczy gość Artura Wolskiego, chodzi bardziej o strach przed odłączeniem od informacji, od portali społecznościowych. Chcemy być bardziej na czasie, mieć to czego nie mamy, a inni mają, chcemy wiedzieć, czego inni nie wiedzą. Ciekawe jest, że zjawisko to - FOMO - zostało nazwane i wyodrębnione jeszcze w połowie lat 90, kiedy przecież internet nie był tak powszechny, jak teraz.

Audycja: Mini Eureka
Rozmawiał: Artur Wolski
Gość: dr hab Anna Jupowicz-Ginalska/UW
Data emisji: 22.04.2020.

"Mini Eureka" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą środę w godz. 17.15 - 17.45.

***

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja Artur Wolski
Zobacz także
Czytaj także

Czy wirusy naprawdę mają korony?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 13:34
Gościem Artura Wolskiego w "Mini Eurece" był prof. dr hab Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji m.in. o tym dlaczego wirusy wyglądają jak z kosmosu, czy są piękne i złożone, czy niektóre z nich rzeczywiście mają korony i jak należy takiego wirusa łapać, żeby go zbadać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przekonać swojego "pupila" do wizyty u weterynarza?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 18:49
Świat bez zwierząt pewnie w ogóle by nie istniał - przekonuje gość "Mini Eureki" Magdalena Głowacka, lekarz weterynarii i specjalistka żywienia zwierząt. Ale czy zwierzętom jest dobrze z ludźmi? Skąd wiemy, kiedy nie są zadowolone? Sposobów manifestacji zwierzęcego niezadowolenia jest mnóstwo: od chęci ucieczki, przez fukanie, syczenie, bicie łapą, kładzenia po sobie uszu, czy podkulanie ogona. W naszej audycji zastanawialiśmy się jak w gabinecie weterynaryjnym przekonać zwierzę do badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się uczyć, żeby było i przyjemnie i pożytecznie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 23:28
Dla jednych nauka to przyjemność a dla innych nie ma co ukrywać - kara. W dzisiejszej "Mini Eurece" profesor Tadeusz Pietras z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - naukowiec, psychiatra, pulmonolog i autor wielu książek edukacyjnych, radził co można zrobić, żeby się w szkole nie nudzić i dlaczego warto się uczyć nawet jeśli wiedzę zdobywamy w domu w trybie on-line, a nauczyciele stawiają nam wirtualne oceny w wirtualnych dziennikach.
rozwiń zwiń