Udając się z mikrofonem na wycieczkę do Żabieńca poznaliśmy karpie, liny, szczupaki, sumy, jazie i amury białe. Baseny w podłodze wylęgarni ryb są domem tarlaków czyli rodziców rybiego potomstwa. Zaś w w plastikowych basenach umieszczono ikrę czyli przyszłe małe rybki. Niekiedy, jak u amura białego, taka ikra unosi się na wodzie, natomiast karpie przylepiają ją do liści roślin. Ikra amura białego unosi się w dużych rzekach chińskich i płynie z wodą. Naukowcy muszą to naśladować. Woda podawana jest od spodu zbiornika, dzięki temu jajeczka ikry się unoszą.
O tym, jak to się wszystko zaczyna, opowiedział w "Mini Eurece" Zygmunt Okoniewski, który powiedział, że jeśli wpuścimy samicę i samca na tarlisko, wówczas zaczynają się sobą interesować, zalecać do siebie. Wygląda to tak, że samce pływają dookoła samic i stroszą swoje płetwy. Jak przebiegają takie obserwacje? O tym w załączonej audycji.
Audycja: Mini Eureka
Rozmawiał: Artur Wolski
Gość: Zygmunt Okoniewski
Data emisji: 06.05.2020.
"Mini Eureka" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą środę w godz. 17.15 - 17.45.
***
Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!