Polskie Radio Dzieciom

Gdzie jest głuszec - symbol Parku Narodowego Bory Tucholskie? Pora na kolejną wyprawę Małych Odkrywców

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 10:38
- Symbolem Parku Narodowego Bory Tucholskie jest głuszec, ale jego tam nie ma i nie powiem co się z nim stało - powiedział Franek, uczestnik piątej już "Dzikiej Odysei" do Parków Narodowych. A te inne tajemnice oraz najciekawsze elementy wyprawy - podróżnicy zdradzili podczas swojej wizyty w studiu Polskiego Radia Dzieciom w rozmowie z Jackiem Zawadą.
Symbolem Parku NarodowegoBory Tucholskie jest głuszec, ale nie powiem co się z nim stało - powiedział Franek, uczestnik piątej już Dzikiej Odysei do Parków Narodowych.
Symbolem Parku Narodowego Bory Tucholskie jest głuszec, ale nie powiem co się z nim stało - powiedział Franek, uczestnik piątej już "Dzikiej Odysei" do Parków Narodowych.Foto: PR

Park Narodowy Bory Tucholskie to jeden z 23 Parków na terenie Polski i jeden z kilkunastu położonych na nizinach. Znajduje się on na terenie województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim, w granicach gmin Chojnice i Brusy. To właśnie tam odbył się kolejny etap "Dzikiej Odysei". Na co warto zwróć uwagę podczas wyprawy w to miejsce? O charakterystyce parku, jego walorach i położeniu opowiedział w "Popołudniku" w Polskim Radiu Dzieciom Krystian Tyrański natomiast Franek w swojej relacji zdradził nam co wydarzyło się podczas 5 już dzikiej wyprawy. Dodał też, że to właśnie głuszec jest symbolem Parku.

Jak zwrócił uwagę Krystian głuszec to nie guziec, czyli taka świnka z Afryki, ale czarny ptak z pięknym wachlarzem z tyłu. - I chociaż rzeczywiście nie występuje już w Parku Narodowym Bory Tucholskie, to żyje w innych miejscach w naszym kraju, m.in. w górach. To bardzo wymowne, że zwierzę to występuje już tylko jako symbolu Parku, a widnieje na nim jego sylwetka siedząca na gałęzi sosny. Wszystko dlatego, że został on wytrzebiony przez myśliwych i niestety zniknął z tych terenów na zawsze - powiedział podróżnik i dodał, że ponieważ Park Narodowy w Borach Tucholskich jest niewielki, to głuszce miały też zbyt małe terytorium i nieodpowiednie warunki aby móc się odrodzić.

- W tym symbolu jest też misja, aby zrobić wszystko co możliwe, aby przygotować to miejsce na powtórne przybycie tego dzikiego bohatera i przywrócić go do jego naturalnego środowiska - powiedział Krystian Tyrański, gość "Popołudnika" w Polskim Radiu Dzieciom.

A więcej o dzikiej przygodzie Małych Odkrywców, można posłuchać w zapisie audycji:


Posłuchaj
15:32 bcf55fdc-788e-4d08-b22c-543813b0a8a1.mp3 Dzika odyseja - Park Narodowy Bory Tucholskie

 


Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Jacek Zawada
Data emisji: 18.06.2024
Godzina emisji: 15.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

"Kajaki są również dla tych, którzy nie potrafią pływać". Trzeba jednak wiedzieć jaką wybrać trasę

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 11:59
Kajakarstwo to świetna rozrywka dla całych rodzin w tym także dla tych, który nie potrafią pływać. Jak zaznaczył jednak Rafał Wyżgowski, organizator spływów, wszystko zależy od wybranej trasy, rzeki oraz informacji jakie uzyskamy od doświadczonych kajakarzy. A o tym jak przygotować się na wyprawę kajakiem, jaką trasę wybrać, jakie zwierzęta znajdziemy podczas spływu i co może nas  zaskoczyć - gość "Popołudnika" opowiedział Zbigniewowi Kozłowskiemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W szmargdowym grodzie, czyli skąd się biorą kamienie szlachetne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 11:59
- Kamienie szlachetne to minerały naturalne, występujące bardzo rzadko w naturze. To właśnie stanowi o ich wartości - powiedział w "Popołudniku" Rajmund Nowak - znawca i pasjonat kamieni szlachetnych, który był gościem Justyny Majchrzak w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki i mocy i nowa płyta Artura Gotza - w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 19:07
- Muzyka i sztuka ma coś takiego w sobie, że potrafi zmienić zmienić nas i nasze podejście do świata - powiedział Artur Gotz, gość Polskiego Radia Dzieciom, który pojawił się w studiu, aby opowiedzieć o swojej najnowszej płycie "Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” i dodał, że muzyka potrafi zadziałać na nas motywująco w różnych trudnych momentach i to jest piękne.
rozwiń zwiń