Wśród gości ludzie książki, między innymi: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Barbara Gawryluk, Julia Friese, Grzegorz Leszczyński, Eva Lingstrom, Marianna Oklejak, Joanna Olech, Eliza Piotrowska, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Elżbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak oraz aktorzy: Anna Seniuk, Tomasz Schimscheiner, Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski.
To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci.
każdego roku przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski i z zagranicy, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
Gośćmi Festiwalu w każdej edycji są wybitni twórcy, dla których jest to nie tylko czas spotkań z czytelnikami, ale także możliwość wzajemnych rozmów i inspiracji, z których rodzą się ciekawe projekty artystyczne.
Festiwal w Rabce to także szansa poznania niezwykle interesujących twórców działających w tym mieście. Dzięki spotkaniom można nie tylko zgłębić ich warsztat: pisarski, aktorski, malarski, muzyczny, filmowy, ale także głębiej poznać specyfikę i bogactwo regionu.
Podczas festiwalowych spotkań dzieci nie są jedynie biernymi widzami, ale mają także okazję tworzyć samodzielnie pod okiem Mistrza i przekonać się, że każdy może być kreatywny, jeśli uwierzy w siebie i odważy się rozwijać swoje talenty.
Temat przewodni tegorocznego festiwalu brzmiał:
„Ja, moja Ojczyzna, mój Świat”.
Podczas wydarzeń towarzyszących festiwalowi nie zabrakło rozmów o tym, co nas kształtuje: o naszych rodzinach, małych lokalnych ojczyznach i ich tradycjach oraz o tym, co nas łączy i o co powinniśmy się troszczyć w naszej wspólnej Ojczyźnie – Polsce: o języku, przyrodzie i historii. Przekonaliśmy się, że mając poczucie własnej tożsamości, łatwiej otworzyć się na odmienność i bogactwo kultury innych narodów – czasem bardzo odległych, ale równocześnie bliskich, bo przecież wszyscy żyjemy na tej samej Ziemi i wspólnie tworzymy nasz Świat.
Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.
Rabka Festival jest laureatem nagród: Książka Roku IBBY 2017 – za upowszechnianie czytelnictwa, Wielkie Odkrywanie Małopolski 2015 i Kulturowe Wydarzenie Roku 2015.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się w załączniku i na stronie rabkafestival.
Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festiwal.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowy program radiowy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nadawany w Internecie, w systemie DAB+ oraz przez aplikację Polskiego Radia, skierowany do rodzin z dziećmi z miast, mniejszych miejscowości i wsi.
Misją Polskiego Radia Dzieciom jest zachęcanie rodzin do wspólnego spędzania czasu i edukacja przez zabawę.
Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od godz. 7.00 nadawane są audycje dla dzieci, a od godz. 21.00 pasma dla rodziców, w których znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.
W audycjach poruszana jest różnorodna tematyka dostosowana w formie i treści do percepcji dzieci oraz pory dnia. W swojej ofercie programowej Polskie Radio Dzieciom ma audycje m.in. o tematyce kulturalnej, artystycznej, przyrodniczej, podróżniczej, sportowej, historycznej i popularnonaukowej.
Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych.
jo