Polskie Radio Dzieciom

Opowiedz mi o wojnie . Z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 12:15
"Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiała nas od czarnej śmierci..." - słów tego powstańczego wiersza w sali Małego Powstańca nie znajdziemy. Są tam za to misie, małe modele samolotów a nawet teatrzyk kukiełkowy - podobny działał w czasie okupacji na warszawskim Powiślu. Wspominając 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Martyna Chuderska odwiedziła z mikrofonem muzeum poświęcone temu wydarzeniu. Wraz z Karolem Mazurem, kierownikiem działu edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmawiali o tym jak - skutecznie, ciekawie i prawdziwie mówić dzieciom o powstaniu.
Archiwalne zdjęcia w Muzeum Powstania Warszawskiego
Archiwalne zdjęcia w Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: tevenet /pixabay

Karol Mazur podkreślił, że sala małego powstańca to przestrzeń bezpieczna, bez drastycznych obrazów. Przestrzeń pełna rekwizytów, które odwołują się jedynie do czasów dzieciństwa, pluszowych misiów i lalek, replik prawdziwych powstańczych zabawek. Myliłby się jednak ten, kto pomyśli, że wojenne opowieści zostały tu nadmiernie przesłodzone. Można tu przecież poznać wiele wojennych faktów: czym była powstańcza poczta, kto w niej służył, jak nazywał się powstańczy wóz pancerny i czemu najbardziej nielubianą kukiełką w szmacianym teatrzyku był tygrys. 
Zapraszamy więc do radiowej wędrówki przez salę Małego Powstańca. 

Posłuchaj
54:02 kulturoteka 01.08 do publikacji.mp3 Opowiedz mi o wojnie - z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego (Kulturoteka/PR Dzieciom)_1.08.2021.

 

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Karol Mazur / Muzeum Powstania Warszawskiego
Data emisji: 01.08.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Książki, które z nami zostały. Plebiscyt "Złota Dwudziestka"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:27
22 kwietnia b.r., w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena i Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, wystartował Jubileuszowy Plebiscyt "Złota Dwudziestka" organizowany z okazji 20-lecia kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 07:56
Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych". Rozmowa z Barbarą Gawryluk - współautorką książki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:00
"Być może słyszeliście kiedyś o Morskim Oku, Kasprowym Wierchu albo Giewoncie. Wszystkie te tajemniczo brzmiące nazwy łączą się z jednym miejscem: Tatrami". Tak zaczyna się pierwsza książka dla dzieci o najsłynniejszych polskich górach. W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom, na wyprawę do miejsca, które zachwyca tajemnicami zabrała nas współautorka książki "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" Barbara Gawryluk. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska.
rozwiń zwiń